• General topics
  • Submitted on 21/04/2023

Καλησπέρα σας, Μετά από αξονική τομογραφία με χρήση σκιαγραφικού, τα αποτελέσματα που πηρα ήταν όλα χωρίς παθολογικά ευρήματα και σε φυσιολογικά επίπεδα εκτός από την σημείωση «ουροδόχου κύστη με φυσιολογικό πάχος. Διόγκωση και ανομοιογένεια του προστάτη αδένα. Απουσία ασκητικού υγρού.» Επίσης εξετάσεις αίματος όλες σε φυσιολογικά επίπεδα. Καμία αλλαγή στην ούρηση. Απουσία συμπτωμάτων. Η ηλικία μου είναι 61 χρόνων και ο γιατρός μου με ενημέρωσε ότι πρόκειται για κάτι φυσιολογικό για την ηλικία μου. Καθότι ομως υπάρχει ιστορικο σε συγγενή πρώτου βαθμού με καρκίνου προστάτη θα ήθελα την γνώμη σας. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

8 specialists answered

  • Εάν έχετε συγγενή πρώτου βαθμού με καρκίνο προστάτη σε νεαρή ηλικία πρέπει να κάνετε ετήσιο έλεγχο απο τα 45 έτη και μετά. Αλλιως μετά τα 50 κάθε έτος.
    Τέλος η αξονική τομογραφία είναι ακατάλληλη εξέταση για τη διερεύνηση του προστάτου.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Nea Smirni

  • ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ PSA ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕς

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Καλημερα σας, εφοσον η αξονικη τομογραφια περιγραφει ανομοιογενεια του προστατη αδενα σε συνδυασμο φυσικα με το θετικο οικογενειακο ιστορικο που υπαρχει στην οικογενεια πρεπει να γινει περαιτερω ελεγχος του προστατη με εξεταση αιματος PSA και κλινικη εκτιμηση του προστατη με δακτυλικη εξεταση για να αποκλεισουμε καποιο αλλο ενδεχομενο.

    Ζήσης Ιωάννης-Ειρηναίος

    Urologist - Andrologist

    Rethymno

  • Θεωρώ ότι είναι απαραίτητη η δακτυλικη εξέταση και το PSA αρχικά και αν υπάρχει ένδειξη η πολυπαραμετρικη μαγνητική προστατη. Λόγω της ανομοιογενειας του οργάνου και του οικογενειακου ιστορικού σας θα σας συνεστηνα πιο αναλυτικό έλεγχο.

    Γοργοράπτης Πέτρος

    Urologist - Andrologist

    Heraklion

  • Εάν υπάρχει ιστορικό κακοήθειας θα πρέπει να παρακολουθείτε το PSA και θα πρέπει να κάνετε επίσης ουρο μέτρηση

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Από την στιγμή που υπάρχει οικογενειακό ιστορικό κακοήθειας προστάτη καλό θα ήταν να κάνετε οπωσδήποτε μια φορά το χρόνο έλεγχο στον Ουρολόγο σας.

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας
    Σαφώς είναι καλό το γεγονός ότι η αξονική τομογραφία είναι με φυσιολογικά ευρήματα ,αυτή η εξέταση δεν είναι ειδική για τον καρκίνο του προστάτη .Υπάρχουν άλλες εξετάσεις που ενδεχομένως σας έχει υποβάλει ο Ιατρός σας,και λόγω του ιστορικού καλό είναι να επαναλαμβάνονται σε πιο τακτικά διαστήματα σε σχέση με άλλους άνδρες χωρίς αυτό το ιστορικό .

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • Η αξονική τομογραφία δεν είναι η ενδεδειγμένη εξέταση για την εκτίμηση της κατάστασης του προστάτη. Το ιστορικό που αναφέρετε δηλώνει αυξημένο κίνδυνο και για εσάς, οπότε καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε έναν ουρολόγο, ώστε να γίνει και δακτυλική εξέταση, σε συνδυασμό με υπερήχους του ουροποιητικού και psa.

    Lattas Georgios

    Urologist - Andrologist

    Cholargos