• General topics
  • Submitted on 26/05/2023

Έπαθα καταγμα έξω σφυρου πριν..7 βδομάδες . Ήταν ήπιο καταγμα (μικρό) .εβαλα νάρθηκα για 6 βδομάδες και το παρακολουθούν με ακτίνες κάθε 2 βδομάδες.... Μου είπαν να βγάλω τον νάρθηκα πριν μια βδομάδα και να το φορτίζω σιγά σιγά.... Είναι ακόμα πολύ πρησμενο και όταν πατάω πονάω στο σημείο του σπασίματος αρκετά και το νιώθω αδύναμο... Επίσης από το πριξιμο δεν κουναει εύκολα πάνω κάτω για να περπατήσω σωστά.... Είναι λογικό που είναι ακόμα πρησμένο η μπορεί να έχει φλεγμονή και να μην το έχουν δει?

9 specialists answered

  • Το όλο σενάριο μου φαίνεται απολύτως λογικό.Μικροβιακή φλεγμονή μου φαίνεται μάλλον απίθανη.Θέλετε οπωσδήποτε παρακολούθηση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Είναι λογικό να είναι πρησμένο και απ´τη στιγμή που είστε σε παρακολούθηση θα καθορίσουν οι συνάδελφοι το πλάνο αποκατάστασης (σε ότι αφορά το εύρος κίνησης). Δε θεωρώ υπαρκτό το σενάριο φλεγμονής όπως το περιγράφετε.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Καλημέρα σας. Σήμερα επέστρεψα από συνέδριο στο εξωτερικό.
    Ναί. Το κάταγμα ολοκληρώνει την διεργασία μετά από 1,5 ή 2 χρόνια ανάλογα. Για όλο αυτό το χρονικό διάστημα θα είναι οιδηματώδες και διογκωμένο, ειδικά όταν το κουράζετε.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Απολύτως λογικό
    Το διάστημα τον 6-7 βδομάδων είναι αρκετό για την επούλωση ομως για άλλο τόσο θα έχετε κάποια λειτουργικά ενοχλήματα λόγω νάρθηκα , ακινησίας κτκ

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Είναι λογικό να υπάρχει ακόμα οίδημα και δυσκαμψία

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Είναι λογικό να υπάρχει σχετικό οίδημα και δυσκαμψια στη βαδιση. Μέχρι να βρει σταδιακά την ελαστικότητα της η άρθρωση και να μην υπαρχει πρήξιμο θα περασουν 4-6 μήνες από το κάταγμα.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Glyfada

  • Αγαπητέ μου κύριε, έχετε πολλές ενοχλήσεις μετά από ένα κάταγμα σφυρού. Εϊναι ανάγκη να ελεγχθείτε κλινικά και με ακτινογραφίες. Πιθανόν να σας είχαν συστήσει να χειρουργηθείτε, αν λάβουμε υπ' όψιν ότι σας έκαναν ακτινογραφίες κάθε εβδομάδα, αλλά εσείς δεν δεχτήκατε. Θα ήταν φρόνιμο να έλθετε στο ιατρείο με ό,τι ακτινογραφίες έχετε για να δούμε την κατάσταση από κοντά.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Το πριξημο είναι φυσιολογικό τους πρώτους 3 με 6 μήνες.Θελει φυσικοθεραπεία και εάν συνεχιστεί και δε βελτιωνιη κατάσταση πρέπει να το δείτε.Με την προϋπόθεση ότι το καταγμα έχει πορωθει στη θέση του

    Tsapakidis Giannis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Kallithea

  • Καλησπέρα σας. Η φλεγμονή είναι κάτι δύσκολο να ξεφύγει από τους συναδέλφους. Θα πρέπει να ακολουθήσετε πρόγραμμα φυσικοθεραπειών μετά απο τόσο καιρό ακινητοποίησης. Μετά το τέλος τους χρειάζεται εξέταση από ορθοπαιδικό χειρουργό

    Διακάτος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilioupoli