• General topics
  • Submitted on 23/01/2024

4η μέρα αντιβίωση σε δόντι που θέλει απονεύρωση. Ο πόνος είναι αφορητος κ συνεχής. Τα παυσίπονα δεν πιάνουν. Η οδοντίατρος λέει πως θα ασχοληθεί με το δόντι όταν περάσει ο πόνος. Δεν γίνεται να κάνει κάτι τώρα?δεν αντέχεται αλλο

13 specialists answered

  • Φυσικά και γίνεται αλλά θα εχρειαστει αρκετή και σωστή αναισθησία στη περιοχή. Αν δεν έχετε κάνει απόστημα και δεν έχετε πρηστεί το πιθανότερο να μην χρειάζεται αντιβίωση , ειδικά αν πονάτε χωρίς να κάνετε τίποτα με συνεχόμενο και απλομενο πόνο. Δοκιμάστε και άλλο αντιφλεγμονώδες φάρμακο που μπορεί να σας προτείνει ο/η γιατρός και φαρμακοποιός σας.

  • Καλησπέρα σας.Μπορεί σε αυτή τη φάση της φλεγμονής να μην μπορεί η συνάδελφος να επέμβει,θα είναι επίπονο.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Το δόντι χρειάζεται άμεσα έναρξη της απονεύρωσης για να υποχωρήσουν σταδιακά τα συμπτώματα.

    Παναγιωτάκη Σοφία

    Οδοντίατρος

    Nea Filadelfia

  • Συνήθως σε αυτή την τόσο έντονη φάση, δεν το πιάνει καλά η αναισθησία. Γι αυτό σας λέει ότι δεν μπορεί να το ξεκινήσει.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Θα μπορουσε να σας το ανοιξει να παρει λιγο αερα,να εκτονωθει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Το δόντι σας χρειάζεται άμεσα διάνοιξα και παροχέτευση

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Εφόσον παίρνετε ήδη μέρες αντιβίωση,κατά τη γνώμη μου πρέπει το δόντι να ''ανοιχτεί΄΄ άμεσα και να γίνει μιά πρώτη συνεδρία αφαίρεσης του πολφού ή καθαρισμού των ριζικών σωλήνων.

    Manesis Konstantinos

    Dentist

    Agia Paraskevi

  • Μπορει να δωσει πιο ισχυρο σχημα.καλο ειναι παντως να ηρεμησει πρωτα το δοντι πριν υποβληθει σε θεραπεια.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Θα ειχα διαφορετική προσέγγιση.

    Δεν συμφωνώ με την θέση, να περιμένει να περασει ο πόνος, χωρίς βεβαια να έχω αντικειμενική άποψη για την περίπτωση

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona

  • Θα πρέπει να μειωθεί η φλεγμονή για να ξεκινήσει η θεραπεία

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ. ΑΛΛΑΞΤΕ ΠΑΥΣΙΠΟΝΟ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΑ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Η απονευρωση ειναι η απαραιτητη θεραπεια για να απαλοιφθει ο πονος. Δεν υπαρχει λογος αναμονης και πόνος χωρις λογο.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Λογικά, ο πόνος θα αρχίσει να υποχωρεί (πάντα σε συνδυασμό αντιβίωσης-αντιφλεγμονώδους) . Η γνώμη μου είναι, να επισκεφθείτε ενδοδοντιστή, να σας πει την γνώμη του.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati