• Pregnancy
  • Submitted on 11/04/2023

Καλησπέρα, είχα ξαναγράψει πριν 2 εβδομάδες περίπου καθώς αγχωνόμουν ότι μπορεί να είμαι έγκυος. Ήρθα σε απροστάτευτη επαφή χωρίς εκσπερμάτωση και μετά από μία εβδομάδα αδιαθέτησα. Την 18η μέρα του επόμενου κύκλου μου επισκέφτηκα γυναικολόγο για τεστ παπ και κολπικό υπέρηχο όπου με διαβεβαίωσε ότι δεν είμαι έγκυος ( 3 εβδομάδες μετά από την επαφή είναι αυτό). Τώρα έχω 10 ημέρες καθυστέρηση, κάτι που γενικά συμβαίνει συχνά και μου έχει συστήσει ορμονολογικές εξετάσεις. Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος και να μην φάνηκε στον υπέρηχο επειδή ήταν πολύ νωρίς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

6 specialists answered

  • Γεια σας, είναι μικρή η πιθανότητα αλλά αν έχετε άγχος η μόνη λύση είναι ένα τεστ εγκυμοσύνης

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • οχι και Ορμονες μην κανετε θα βγουν καθαρες

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Για να καταλάβω μιλάμε για την επαφή πριν την περίοδο ή είχατε επαφή και μετά? Αν μιλάμε για την επαφή πριν την περίοδο δεν είστε σίγουρα έγκυος, αν μιλάμε για επαφή μετά την περίοδο δεν μπορεί να ξέρει την 18η ημέρα αν είστε έγκυος. Προφανώς σωστά σας συμβούλευσε να κάνετε έναν ορμονολογικό έλεγχο γτ μάλλον όλο αυτό είναι μία χρονια κατάσταση και όχι εγκυμοσύνη.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Με βάση το ιστορικό της επαφής , δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos

  • Θα πρέπει να κάνεις ειδικές αιματολογικές εξετάσεις

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Μάλλον το θέμα σας είναι ορμονικο. Κάντε τις εξετάσεις που σας ζήτησε ο συναδέρφος.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea