• Herniated Disc
  • Submitted on 27/11/2022

Παρακαλώ βοηθήστε με . Μετατοπίστηκε ένας δίσκος, πιέζει το νεύρο και έχω πόνο από την μέση μέχρι κάτω το αριστερό πόδι,δεν μπορώ να το πατήσω. Ούτε οι ενέσεις, ούτε τα χάπια με βοηθάνε. Θα με βοηθήσει η φυσιοθεραπεια;

50 specialists answered

  • Καλησπέρα σας και συγνώμη για την καθυστερημένη μου απάντηση.
    Φυσικά μπορεί να σας βοηθήσει η φυσικοθεραπεία στην αντιμετώπιση των συμπτωμάτων που αντιμετωπίζετε. Θα σας βοηθήσει στο να ανακτήσετε την κινητικότητα και τη λειτουργικότητα του ποδιού σας καθώς και μπορεί να σας προταθούν ασκήσεις για την αποκατάσταση της κίνησης και την ενδυνάμωση των μυών των άκρων.
    Υπάρχουν κάποιες απαγορευμένες κινήσεις θα πρέπει σε καθε περίπτωση να αποφύγετε. Όπως είναι το σκύψιμο, το σήκωμα βαριών αντικειμένων καθώς και το να κάθεστε στον καναπέ. Αντιθέτως θα πρέπει να καθεστε σε μια καρέκλα με πλάτη 90 μοιρών για την καλύτερη στάση του σώματος σα
    ... Read more

    Kalafatis Dominikos

    Physiotherapist

    Rodos

  • Σε οξεία φάση μόνο αν υπάρχει μυϊκός σπασμος

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Pyrgos

  • Καλησπέρα, συνήθως στην οξεία φάση δεν ενδείκνυται η φυσικοθεραπεία.

    Vlahou Iliana

    Neurologist

    Kerkira (Corfu)

  • Δεν ξέρω αν άργησα να σας απαντήσω αλλά φυσικά η εξειδικευμένη φυσικοθεραπεία θα σας βοηθήσει. Τα λασερ είναι σίγουρα λύση στο πρόβλημα σας

    Mpoukouvalas Nikolaos

    Physiotherapist

    Kalamaria

  • Καλημέρα σας,τώρα είδα την ερώτηση; Θα μπορούσε να βοηθήσει η φυσικοθεραπεία ναι είναι κάτι το βλέπουμε σχετικά συχνά!
    Φυσικοθεραπεία εννοούμε με εξειδίκευμενες τεχνικές χειροπρακτικής σε συνδυασμό ενδεχομένως με κάποια μηχανήματα και ειδικές κινήσεις -ασκησεις!Όχι μόνο δλδ ρεύματα ,Μαλαξεις κλπ

    Papastratis Ilias

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • Ναι σαφώς και θα σας βοηθήσει η φυσικοθεραπεία περισσότερο για τον πόνο στη μεση (οσφυαλγία) , αλλα σε σημαντικό βαθμό και για την ισχιαλγία (πόνο από την πίεση επί της νευρικής ρίζας και "ακτινοβολεί" προς το πόδι σας). Προφανώς η ακριβης κατευθυνση και σχεδιασμός της φυσικοθεραπειας θα πρέπει να γίνει σε συνδυασμό με το θεραποντα γιατρό σας

    Keramaris Nikolaos (Deactivated account)

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Platia Mavili

  • Μάλλον όχι. Θέλει σωστή διάγνωση, σωστή θεραπευτική αγωγή και σωστή τήρηση των ιατρικών οδηγιών.

    Mylonas Hrusanthos

    Acupuncturist

    Anavissos

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.
    Βρίσκεστε σε έξαρση οσφυοϊσχιαλγίας. Σαφώς και θα επιφέρουν ύφεση στον πόνο.

    Stauridou Eleni (Deactivated account)

    Physiotherapist

    Ilioupoli

  • ( χρειάζεται απεικονιστικές εξετάσεις και κλινική εξέταση και επανέλεγχος )

    Hristogeorgos Paulos

    Ορθοπαιδικός

    Glyfada

  • ¨Όταν δε βοηθούν τα χάπια και γενικότερα η φαρμακευτική αγωγή, συνήθως ούτε η φυσικοθεραπεία δε είναι τόσο αποτελεσματική. Θα χρειαστεί επανεξέταση από τον Ορθοπαιδικό για να χορηγήσει νεα αγωγή

    Triantafyllidis Pantelis

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Galatsi

  • Καλησπέρα.Και βέβαια μπορούμε με την αποσυμπίεση στου δίσκου και με τις ειδικές μεθόδους του Body Health Center η αποκατασταση ειναι σιγουρη.

    Γεωργιλάκης Κωνσταντίνος

    Χειροπράκτης-Φυσικοθεραπευτής

    Glyfada

  • Καλησπέρα σας.
    Καταρχήν σας εύχομαι περαστικά.
    Το αν θα σας βοηθούσε η φυσιοθεραπεία, δεν το γνωρίζω. Θα πρέπει να ρωτήσετε κάποιον φυσιοθεραπευτή.
    Εγώ όμως, ως ολιστική θεραπευτρια θα μπορούσα να σας βοηθήσω πιθανότητα, με έναν συνδιασμό βελονισμού, βοτανοθεραπεία και ομοιοπαθητικής.
    Σε ασθενείς με παρόμοιο πρόβλημα, είχα πολύ καλά αποτελέσματα.

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Moschato

  • Οπωσδήποτε χρειάζεστε μαγνητική και καλή κλινική εξέταση και μυογράφημα να διευκρινηστεί αν θα πάει συντηρητικά ή αν θα χρειαστείται χειρουργείο.
    Οχι φυσιοθεραπεια σε αυτή τη φάση

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Neurologist

    Ilion

  • Σε κάθε περίπτωση Οσφυαλγίας με νευρολογική συμπτωματολογία χρειάζεται κλινική εκτίμηση - νευρολογικός έλεγχος λήψη πλήρους ιστορικού , συνδυαστικά με απεικονιστικό έλεγχο (Μαγνητική τομογραφία Οσφυικής μοίρας, ακτινολογικός έλεγχος , ηλεκτροφυσιολογικός έλεγχος κάτω άκρων ,ανάλογα με τα ευρήματα του κλινικού ελέγχου). Η χορήγηση φαρμακευτικής αγωγής ενδομυϊκά είναι στα πλαίσια της συντηρητικής αντιμετώπισης όπως και η φυσικοθεραπευτική προσέγγιση αλλά πρέπει να εφαρμόζονται εξατομικευμένα και αφού έχει τεθεί σωστή διάγνωση. Είναι απολύτως απαραίτητο να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο ιατρό (ορθοπαιδικό ή νευροχειρουργό) ώστε να σας κατευθύνει.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Θα σας βοηθήσει μια εκτίμηση απο νευροχειρουργό ή ορθοπαιδικό

    Piskopakis Nikolaos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Marousi

  • στην οξεία φάση η φυσικοθεραπεία θέλει λίγο προσοχή αλλά ναι μπορεί να σας βοηθήσει - ίσως αξίζει να δοκιμάσετε και φάρμακα για νευροπαθητικό πόνο όπως Neurontin

    Giannouli Ermioni

    Neurologist

    Neo Psychiko

  • Βεβαίως ,ένας φυσικοθεραπευτής θα σας δώσει οδηγίες τι θα πρέπει να αποφύγετε προς το παρόν και
    με την εφαρμογή μέσων και μεθόδων θα βοηθήσει να μειωθεί ο ερεθισμός.

    Μανωλάς Ιάκωβος (Deactivated account)

    Physiotherapist

    Pagrati

  • Καλημέρα σας. Θα θέλαμε να δούμε μια μαγνητική τομογραφία οσφυϊκής μοίρας και να μιλήσουμε με τον θεράποντα ιατρό σας

    Alexandros Karousos

    Physiotherapist

    Evosmos

  • Καλησπέρα σας, θα πρέπει να κάνουμε μια αξιολόγηση και μια κλινική εξέταση για να σας απαντήσω λεπτομερώς. Αλλά σε γενικότερες γραμμές, για να απαντήσω εν μέρει στο ερώτημα σας, ναι η φυσικοθεραπεία βοηθάει σε τέτοιες κατστάσεις.

    Λέκκας Ιωάννης

    Physiotherapist

    Alimos

  • Καλησπέρα σας,
    Θα σας βοηθήσει πολύ η φυσικοθεραπεία αρκεί να απευθύνθητε στο κατάλληλο φυσικοθεραπευτή ο οποίος είναι και manual therapist είτε χειροπρακτικός

    Δηλάρης Εμμανουήλ

    Physiotherapist

    Nea Ionia

  • Γειά σας ... είναι φρόνιμο να κανονίσουμε ένα ραντεβού ώστε να τα πουμε από κοντά... διότι οι οδηγίες που θα σας δώσω χωρίς περισότερα στοιχεία ίσως να μήν σας βοηθήσει όσο χρειάζεται...
    Ευχαριστώ πολύ

    Dimitopoulos Georgios

    Physiotherapist

    Nea Makri

  • Καλησπέρα! Ας ξεκινήσουμε με το ότι οι δίσκοι δεν μετατοπίζονται, το δισκικό υλικό βγαίνει και καταλήγει να πιέσει τη νευρική ρίζα. Αν δεν είναι χειρουργικό περιστατικό, χωρίς νευρολογικά συμπτώματα, τότε το πάμε συντηρητικά (φυσικοθεραπευτικά) και συνήθως πάνε καλά.

    Υ.Γ.: Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά δεν είχα λάβει κάποια ειδοποίηση από το doctor anytime για την υποβολή της ερώτησής σας.

    Afthinos Konstantinos (My Physio)

    Physiotherapist

    Agia Paraskevi

  • Εννοείται και θα σας βοηθήσει η φυσικοθεραπεία!
    Απλά να γνωρίζεται οτι φυσικοθεραπεία δεν σημαίνει μόνο μηχανοθεραπεία
    αλλά περισσότερο δια χειρός θεραπεία (όπως μάλαξη, κινητοποίηση, χειροπρακτική,
    οστεοπαθητική, ασκήσεις κλπ)
    Οπότε επιλέξτε έναν φυσικοθεραπευτή που δουλεύει περισσότερο με τα χέρια του
    και όχι με πολλά μηχανήματα.
    TIP: Μην αφήνετε να περάσει πολύ χρόνος (άνω 3μηνων) από την στιγμή που εμφανιστήκαν τα συμπτώματα, γιατί δυσκολεύει την θεραπεία σας.

    Kourakos Vasilis

    Physiotherapist

    Keratsini

  • Καλησπέρα σας, η φυσικοθεραπεία βοηθά σε τέτοια συμπτωματολογία.

    Papoutsaki Nektaria

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Oropos

  • καλησπέρα βασικά θα πρέπει να δούμε της εργαστηριακές σας εξετάσεις πρώτα αλλά βέβαια θα σας βοηθήσει η φυσιοθεραπεία .

    Βαγιώνης Παναγιώτης

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας, η φυσικοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει ,με επίκεντρο την κινητοποίηση του ισχιακού νεύρου.
    Σε έντονο πόνο για πιο άμεσα αποτελέσματα έχει ο ηλεκτροβελονισμός, ο οποίος είναι ανώδυνος, έχει αναλγητική δράση και βοηθάει στην νευροτροποποίηση του πόνου.
    Ευχαριστώ για την ερώτηση.

    Hatzikonstantinou Paraskeui

    Physiotherapist

    Sindos

  • Καλησπέρα σας
    Η φυσικοθεραπεια θα σας βοηθήσει εφόσον γίνουν οι κατάλληλες ασκήσεις χαλάρωσης και απεγκλωβισμου του νεύρου, μετά από σωστή διερεύνηση του προβλήματος.

    Mihalopoulos Paulos

    Physiotherapist

    Nea Smirni

  • Θα σας βοηθήσει η φυσικοθεραπεια αλλά ως έναν βαθμό. Αλλά δεν γνωρίζω τον βαθμό του προβλήματος. Υπάρχου και άλλες μη χειρουργικές επεμβάσεις που μπορούμε να κάνουμε σε οσφυοισχιαλγιες.

    Πεντερίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Παιδοορθοπαιδικός

    Oreokastro

  • Πόνος στην μέση, στο ισχιο ή στο κάτω άκρο μπορεί να προκληθεί από ερεθισμό ή μερική συμπίεση μιας οσφυικης νευρικής ρίζας σε φλεγμονή (πρόσθια ρίζα, οπίσθια ρίζα, ή το μικτό νωτιαίου νεύρο) από έναν μεσοσπονδύλιου δίσκου ή από οστεόφυτα στις ζυγοαποφυσιακές αρθρώσεις . Συμπίεση μίας μη τραυματισμένης (χωρίς σημεία φλεγμονής) ρίζας του νωτιαίου νεύρου κανονικά δεν θα οδηγήσει σε πόνο. Παραισθησία , αίσθηση κνησμού, μυρμήγιασμα, ή μούδιασμα θα συμβούν ανάλογα με το βαθμό της συμπίεσης .
    Ανάλογα με την αιτιολογία των συμπτωμάτων η οσφυαλγία μπορεί να ταξινομηθεί σε μη ειδική, ριζίτικο πόνο και σε σχετική με σοβαρή παθολογία της σπονδυλική
    ... Read more

    Grigoriadis Ioannis

    Physiotherapist

    Kallithea

  • Την περίοδο της οξείας φάσης της οσφυο-ισχιαλγίας, λόγω πίεσης της νευρικής ρίζας, καλό θα ήταν να μην υποβάλλεται κάποιος σε φυσικοθεραπείες. Αρκεί συνήθως η κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή, η σωστή κινητοποίηση με αποφυγή σωματικής καταπόνησης και τα ζεστά επιθέματα στην περιοχή της οσφύος. Εάν επιμένει ο πόνος, πρέπει ο ασθενής να επισκεφτεί εναν Ιατρό, κατάλληλα εξειδικευμένο στις παθήσεις σπονδυλικής στήλης, διότι το θεραπευτικό πλάνο οφείλει να μεταβάλλεται σε περίπτωση μεγάλης χρονικής διάρκειας των συμπτωμάτων.

    Σαλαμαλίκης Νικόλαος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Peristeri

  • Όλα ξεκινάνε από το ιστορικό, την σωστή κλινική αξιολόγηση, την απεικονιστική εξέταση και την επιλογή της κατάλληλης θεραπείας εξατομικευμένα.Για να έχω μια πιο αναλυτική απάντηση χρειάζεται να σας δω κλινικά και να δω και τη μαγνητική που πιθανόν να έχετε κάνει.

    Alexiou Konstantinos

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Larissa

  • Οι φυσικοθεραπείες χωρίς να έχει τεθεί διάγνωση μπορεί να επιφέρουν επιδείνωση των συμπτωμάτων. Οπωσδήποτε πρέπει προηγηθεί κλινικη εξέταση, MRI οσφυϊκής μοίρας Σπονδυλικής Στήλης διότι αν η πίεση οφείλεται σε σπονδυλική στένωση, η συμπτωματολογία μπορεί να παρουσιάσει επιδείνωση. Η συμβουλή μου είναι, χωρίς καθυστέρηση να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό διότι τίθεται θέμα βιωσιμότητας του νευρου.
    Με εκτίμηση

    Siopis Christos

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Αναλόγως το αίτιο της πίεσης μπορούμε να σας πούμε κατά πόσο θα βοηθήσει. Το ιδανικό θα ήταν ο συνδυασμός μίας διατρηματικής έγχυσης μαζί με φυσικοθεραπείες για πιο άμεσο αποτέλεσμα. Αν δεν βοηθήσει κι αυτή η θεραπέια τότε θα πρέπει το νεύρο να αποσυμπιεστεί.

    Φλώρος Ευάγγελος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Είναι πιθανό να βοηθήσουν οι φυσικοθεραπείες αλλά είναι απαραίτητο να δώ τη μαγνητική σας διότι το χειρουργείο μπορεί να είναι μονόδρομος στην περίπτωση σας. Μια συνάντηση είναι απαραίτητη.
    Με εκτίμηση
    Διακάτος Ανδρέας
    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Διακάτος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilioupoli

  • Γεια σας προφανώς έχει ασκηθει μεγάλη πίεση στον δίσκο με αποτέλεσμα να υπάρχει ρήξη στον ινώδη δακτύλιο. Πρέπει να κάνετε κάτι άμεσα οσον αφορά την φυσικοθεραπεία γιατ ίσως αν δεν αντιμετωπιστεί τώρα θα σας κατευθύνουν σε χειρουργείο

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • Η φυσικοθεραπεία αποτελεί αναγκαία παρέμβαση με άριστα αποτελέσματα πριν την απόφαση σας για κάποια εγχείρηση

    Foufopoulos Nikolaos (Deactivated account)

    Physiotherapist

    Moschato

  • Καλημέρα, η φυσιοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει στην περίπτωση της δισκοπάθειας. Όμως πάντα χρειάζεται πρώτα μια καλή και λεπτομερή κλινική εξέταση και ενδεχομένως έλεγχο με μαγνητική τομογραφία για να μάθετε το μέγεθος του προβλήματος

    Μαρκόπουλος Χρήστος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Η ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΣΑΣ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ...

    Ilias Apostolos

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Glyfada

  • Θα σας βοηθησει σιγουρα!

    Andreopoulos Asimakis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ilion

  • Η φυσιοθεραπεία μπορεί σε αρκετές περιπτώσεις να βοηθήσει, ωστόσο αν υπάρχει πίεση στο νεύρο που προκαλεί πόνο για παρατεταμένο χρονικό διάστημα ή μυϊκή αδυναμία, ίσως η λύση χρειάζεται να πρέπει να είναι περισσότερο δραστική, δηλαδή κάποια επέμβαση δισκεκτομης που απομακρύνει οριστικά την πίεση από το νεύρο.
    Φυσικά αυτό εξαρτάται απο διάφορους παράγοντες κ πρέπει κάθε περίπτωση να εξετάζεται εξατομικευμένα, δηλαδή να αξιολογηθεί από κάποιο γιατρό ποια είναι η καλύτερη λύση για το πρόβλημα σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Καλημέρα σας. Το πρόβλημα αυτό είναι σύνθετο. Για να μπορέσει να θεραπευτεί θέλει την σωστή φαρμακευτική αγωγή και πιστή τήρηση των σωστών οδηγιών, στην καθημερινότητά σας. Η φυσικοθεραπεία σε φάση έντονης φλεγμονής, όπως έχετε εσείς, με βάση αυτά που περιγράφετε, έχει μικρές πιθανότητες να βοηθήσει, μάλλον ζημιά μπορεί να κάνει παρά καλό. Σε κάθε περίπτωση θέλει σωστή διάγνωση της αιτίας του προβλήματος, σωστή θεραπευτική αγωγή ( δεν βοηθάνε όλα τα σκευάσματα, χάπια ή ενέσεις το ίδιο) και σωστή τήρηση των οδηγιών του γιατρού.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. ΟΙ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ , ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΥΡΟΠΑΘΗΤΙΚΟ ΠΟΝΟ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ, ΑΛΛΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ.ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ

    Tsapakidis Giannis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Kallithea

  • Καλησπέρα σας. Σίγουρα στην περίπτωσή σας οι φυσιοθεραπείες με ειδικά μηχανήματα έχουν ένδειξη 100%

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Μια συντηρητική αντιμετώπιση με συνεδρίες φυσικοθεραπείας είναι συνήθως η σωστή προσέγγιση σε ένα πρόβλημα σαν το δικό σας. Αυτο εξαρτάται και από τη σοβαρότητα των συμπτωμάτων φυσικά, καθώς και το πόσο σταθερά είναι αυτά. Η χειρουργική λύση στην περιοχή της σπονδυλικής στήλης είναι μεν η έσχατη λύση αλλά κάποιες φορές και η καλύτερη. Ένας καλός χειρουργός ορθοπεδικός θα μπορούσε να σας κατατοπίσει καλύτερα.

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki

  • Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει η φυσικοθεραπεία. Θα δούμε την μαγνητική σας και εσάς να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα του προβλήματος και ανάλογα τότε θα προτείνουμε.

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Physiotherapist

    Neapoli

  • Γειά σας. θά πρέπει νά έχουμε μία πιο αναλυτική εικόνα της κατάστασης σας, αλλά νομίζω ότι η φυσικοθεραπεία θά σάς βοηθήσει.

    Mamalis Vasileios

    Physiotherapist

    Kato Patisia

  • Εξαρτάται το βαθμό πιεσης της νευρικής ρίζας, αν θα σε βοηθήσει η κορτιζόνη, και ίσως παράλληλα και φυσικοθεραπεία.

    Paulidis Ioannis

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Acharnes

  • Συνήθως τα πρωτόκολλα θεραπείας του εκάστοτε ιατρού περιλαμβάνουν φαρμακευτική αγωγή ( σε προχωρημένες καταστάσεις με ενέσιμα φάρμακα) σε συνδυασμό με φυσικοθεραπείες. Ανάλογα την κλινική εικόνα του κάθε ασθενούς - ειδικά μετά το πέρας των πρώτων 2-4 εβδομάδων υπό αγωγή και φυσικοθεραπείες, κρίνεται και η ανάγκη για συνέχιση της συντηρητικής αγωγής ή η αναθεώρηση της σε χειρουργική οριστική θεραπεία του προβλήματος μέσω ενδοσκοπικής δισκεκτομής ή μικροδισκεκτομής.
    Σε κάθε περίπτωση όμως η θεραπευτική προσέγγιση είναι εξατομικευμένη.

    Georgoudis Mihalis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Chalkida

  • Καλησπέρα σας, η αναλγητική φυσικοθεραπεία θα σας βοηθήσει να μειωθούν οι πόνοι. Αν υπάρχει κάποια μαγνητική τομογραφία θα μας βοηθήσει για να δούμε ποσό μεγάλη είναι η πίεση στο νεύρο επίσης ή κάποιο ηλεκτρομυογραφημα.

    Physioaskisis -Afoi Tsiampa

    Physiotherapist

    Chalandri

  • Θα μπορούσε να σας βοηθήσει μια ένεση, σαν επισκληρίδιο, στη σπονδυλική στήλη, που γίνεται από τον κόκκυγα (στην "ουρά").

    Dr Kasimatis Georgios, FEBOT, FEBHS

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Neo Irakleio