• Herniated Disc
  • Submitted on 07/03/2023

Επιτρέπεται όσοι έχουν δισκοκηλη να κάνουν άρση βαρων; ως μορφή γυμναστικής

36 specialists answered

  • και ναι και όχι. Τα μεγάλα βάρη μπορούν να επιδεινώσουν την δισκοκήλη.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας,
    Η άρση βαρών μπορεί να προκαλέσει μεγαλύτερα συμπιεστικά φορτία στον δίσκο και να επιδεινωθεί η κατάσταση.

    Ένας έμπειρος Φυσικοθεραπευτής μπορεί να σας κατευθύνει ως προς το είδος της άσκησης που πρέπει να εκτελείτε.

    Mihalopoulos Paulos

    Physiotherapist

    Nea Smirni

  • Η αυχενική ή οσφυική δισκοκήλη αποτελούν μια δυναμική κατάσταση που συνήθως μεταβάλλεται με την πάροδο του χρόνου. Οι μεταβολές αυτές επηρεάζονται σημαντικά από την φυσική κατάσταση του ασθενούς αλλά και από τον τρόπο ζωής. Η άρση βαρών αποτελεί άθληση που επιβαρύνει σημαντικά την σπονδυλική στήλη του ανθρώπου. Θα σύστηνα περαιτέρω εξατομικευμένη συζήτηση με εξειδικευμένο νευροχειρουργό σπονδυλικής στήλης.

    Παπανικολάου Παντελεήμων

    Neurosurgeon

    Nea Smirni

  • Εξαρτάται από την κλινικη σας εικονα κι την παθολογία. Η ενδυνάμωση του κορμού που ειναι ζητούμενο σε περίπτωσης συντηρητικής αντιμετώπιση της δίσκο παιδείας γίνετε υπο προϋποθέσεις και με άρσεις

    Piskopakis Nikolaos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Marousi

  • Μεγάλη η καταπόνηση.βεβαια εξαρτάται η θέση και το μέγεθος της ΚΜΔ

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Pyrgos

  • Ανάλογα σε τι κατάσταση είναι το πρόβλημά σας.

    Pnaka Konstantina

    Physiotherapist

    Ilion

  • Μπορεί να γίνει υπό αυστηρή τήρηση οδηγιών, ανάλογα με το πρόβλημα και το μέγεθος της βλάβης.

    Mylonas Hrusanthos

    Acupuncturist

    Anavissos

  • Η άρση βαρών, γενικά καταπονεί πολύ και την Αυχενική και την Οσφυϊκή μοίρα της σπονδυλικής στήλης. Οπότα πρέπει να αποφεύγεται.

    Τερλής Απόστολος

    Neurologist

    Piraeus

  • Η άρση μεγάλου βάρους και κυρίως η κάμψη της οσφυικής μοίρας θα πρέπει κανονικά να αποφεύγονται και αν χρειάζεται να γίνονται με τα γόνατα σε κάμψη. Καλύτερο είδος γυμναστικής για την ενδυνάμωση της οσφυικής μοίρας είναι η κολύμβηση και το pilates

    Χαριτίδης Χαράλαμπος

    Neurosurgeon

    Ampelokipoi

  • Εάν έχετε μια ασυμπτωματική κήλη, η οποία δεν προκαλεί πόνο, θα μπορούσατε να επιλέξετε την άρση βαρών ως άσκηση, ακολουθώντας τους κανόνες που απαιτεί η συγκεκριμένη μορφή γυμναστικής.

    Polythodorakis Ioannis

    Neurosurgeon

    Chalandri

  • ΟΧΙ. ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΒΑΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΟ ΑΞΟΝΑ

    Metaxas Nikolaos

    Neurosurgeon

    Nea Smirni

  • πάντα λελογισμένη αρση βάρους και όχι ακρότητες

    Drivas Nikolaos

    Physiotherapist

    Mykonos

  • Η γνώμη μας είναι πως ΟΧΙ

    Papagiannaki Kanela

    Physiotherapist

    Pagrati

  • ειναι επιφοβο να επιδεινωθουν να γινει μεγαλη ρηξη στον ινωδη δακτυλιο

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • Καλημέρα σας. Οι ασθενείς με δισκοπάθεια δέν πρέπει να σηκώνουν βάρη. Μπορούν να κάνουν ελαφριές ασκήσεις άρσης βαρών αλλά μετά από σωστές συμβουλές από ορθοπαιδικό εξειδικευμένο σε αυτό το θέμα.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Καλησπέρα σας.Ναι,υπό προϋποθέσεις επιτρέπεται αρκεί να γίνεται προοδευτικά και χωρίς υπερβολές.
    Με εκτίμηση
    Αποστολάτος Απόστολος Χειρουργός Ορθοπαιδικός Νικοτσάρα 9 Κηφισιά.

    Αποστολάτος Απόστολος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Kifisia

  • Βασικά, είναι τό πλέον επιβαρυντικό άθλημα για τήν πάθηση σας.

    Mamalis Vasileios

    Physiotherapist

    Kato Patisia

  • Η συγκεκριμένη ερώτηση είναι γενική και ως τέτοια είναι δύσκολο να απαντηθεί με σαφήνεια. Τι εννοούμε με τον όρο "άρση βαρών"? Εννοούμε το άθλημα της άρσης βαρών ή εννοούμε τη γυμναστική με βάρη και ελεύθερα κιλά; Όταν λέμε για δισκοκήλη τι είδους δισκοκήλη εννοούμε; Πόσο χρονών είναι ο ασθενής; κ.ο.κ.
    Παρόλα αυτά θα προσπαθήσω να απαντήσω την ερώτηση, υποθέτοντας ότι πρόκειται για νέο ασθενή ο οποιος θελει να γυμναστεί με βάρη. Τότε η απάντηση -εν' συντομία- είναι, ναι μπορεί.
    Αρκεί να γίνει σωστά, σταδιακά, με τη βοήθεια έμπειρου γυμναστή και έχοντας σαν υπέρτατο κανόνα το δόγμα "ακούμε το σώμα μας"= όταν κά
    ... Read more

    Staurinou Pantelis

    Neurosurgeon

    Neo Faliro

  • Γεια σας

    Ας τα πάρουμε λίγο με τη σειρά:

    1)Σε τι στάδιο είναι η δισκοκήλη και τι μορφής;
    2)Όταν λέτε άρση βαρών για τι εύρος κιλών μιλάτε;
    3)Σε ποια ηλικιακή ομάδα ανήκετε;
    4)Είχατε κάποια αθλητική δραστηριότητα μέχρι τώρα στη ζωή σας;

    Κονταξή Δέσποινα

    Physiotherapist

    Eleftheroupoli

  • ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. ΕΑΝ ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ ΣΩΣΤΑ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

    Vasilakakos THeofanis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Kalamata

  • Αποφεύγουμε την άρση βάρους κατά την διάρκεια έξαρσης των συμπτωμάτων !

    Σπύρος Νικόλαος

    Physiotherapist

    Nea Chalkidona

  • Επιτρέπεται η άσκηση με συγκεκριμένο τρόπο σύμφωνα με τις οδηγίες του Ορθοπαιδικού Χειρουργού...

    Ilias Apostolos

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Glyfada

  • Η ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΩΣ ΜΟΡΦΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΣΕ ΑΣΘΕΝΗ ΜΕ ΔΙΣΚΟΚΗΛΗ ΠΡΟΫΠΟΘΈΤΕΙ ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΟ ΜΥΟΣΚΕΛΕΤΙΚΟ ΣΎΣΤΗΜΑ, ΠΡΑΓΜΑ ΔΥΣΚΟΛΟ, ΑΡΑ ΡΩΤΗΣΤΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗΣ.

    ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Peristeri

  • Όχι
    Δεν επιτρέπεται, διότι θα επιδεινωθεί η βλάβη του δίσκου και θα προκαλέσει επιπλοκές λόγω παγίδευσης νεύρου.

    Papaioannou K. Ioannis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Thessaloniki

  • Εννοείται πως ΟΧΙ!

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Neurologist

    Ilion

  • εξαρτάται το μέγεθος καθώς και τη νευρολογία. σε αυτές τις περιπτώσεις το μέγιστο βαρος που επιτρέπεται ειναι μεχρι 20 kg. η φυσική κατάσταση, η εκγύμναση καθώς και η φύση των εκφυλισμένων δίσκων θα επιτρέψει στο φυσίατρο να κρίνει την εκάστοτε δυναμική. ας δούμε ομως τη μαγνητική τομογραφία και απο κοντά

    Σφήκας Σπύρος

    Neurosurgeon

    Kolonaki

  • Καλησπέρα.βασικα θα πρέπει να το συζητήσετε πρώτα με τον γιατρό σας...υπάρχουν περιπτώσεις που ναι με ζώνη κ προσοχή μπορούν να κάνουν κ υπάρχουν κ περιπτώσεις που απαγορευεται

    Athanasiadou Sofia

    Physiotherapist

    Aigaleo

  • Ένας σημαντικός παράγοντας δημιουργίας μιας δισκοκήλης είναι η φόρτιση του μεσοσπονδύλιου δίσκου ο οποίος αποτελεί μια φυσιολογική ανάρτηση της σπονδυλικής στήλης. Συνεπώς κάθε μορφή άρσης βάρους απαγορεύεται στις καταστάσεις αυτές. Επιτρέπονται μόνο βαράκια με τον κορμό σε κατακεκλιμένη θέση.

    Dimogerontas Georgios

    Neurosurgeon

    Chaidari

  • Καλό θα ήταν να αποφύγουν αυτή την άσκηση καθώς και γενικά τα βάρη- καλύτερη γυμναστική η κολύμβηση και αλλες

    Giannouli Ermioni

    Neurologist

    Neo Psychiko

  • Δεν είναι κατά κανόνα το ενδεικνυόμενο είδος γυμναστικής. Ωστόσο κρίνεται κατά περίπτωση κ ανάλογα με το πρόβλημα του ασθενή.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Η αρση βαρων σταδιακα θα χειροτερευσει την δισκοκηλη.

    Γεωργόπουλος Χρήστος

    Physiotherapist

    Kallithea

  • Καλησπέρα σας,
    Η άρση βαρών είναι μια πολύ απαιτητική γυμναστική που σίγουρα θέλει μια υγιή σπονδυλική στήλη που να στηρίζει τον αθλούμενο. Για να δώσουμε καλύτερες συμβουλές ως προς ένα σωστό ασκησιολόγιο σχετικά με μια πάθηση της μέσης θα πρέπει να πάρουμε ένα πλήρες ιστορικό και να κάνουμε μια καλή αξιολόγηση πρώτα, ούτως ώστε να βγει ένα πιο εξειδικευμένο και εξατομικευμένο πρόγραμμα.

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki

  • ΟΠΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΣΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΓΕΝΙΚΑ - ΠΟΛΥ ΔΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ- ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΔΙΣΚΟΚΗΛΗ.
    ΠΡΟΤΙΜΟΥΜΕ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ ΚΟΙΛΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΡΑΧΙΑΙΩΝ ΜΥΩΝ, ΜΕ ΣΩΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΡΑΠΟΝΤΑ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ.

    Dimitrakopoulos Mihail

    Ορθοπαιδικός

    Evosmos

  • Επιτρέπετε υπό συνθήκες και καλύτερα θα ήταν με επίβλεψη φυσικοθεραπευτή ώστε να αποφεύχθουν τα λάθη

    Mpoukouvalas Nikolaos

    Physiotherapist

    Kalamaria

  • Άνθρωποι με δισκοκήλες συνεχίζουν την ζωή τους φυσιολογικά, καθώς επίσης και τα οποιαδήποτε χόμπυ και αθλητικές δραστηριότητες. Το τι είδους ασκήσεις,την ένταση καθώς και το πρόγραμμα της ενδυνάμωσης θα το καθορίσει ο φυσικοθεραπευτής σας (έπειτα από την κλινική σας αξιολόγηση και τον έλεγχο της μυϊκής σας δύναμης) και σε συνδυασμό με τις συμβουλές από έναν έμπειρο γυμναστή θα μπορέσετε να κάνετε οποιαδήποτε άσκηση επιθυμείτε. Τελικός κριτής και υπεύθυνος για την ένταση, ακόμη και το είδος της άσκησης θα είστε εσείς και τα συμπτώματα σας τα οποία δεν πρέπει να σας φοβίζουν.... Αλλά να σας προφυλάσσουν από επερχόμενες υποτροπές

    Foufopoulos Nikolaos (Deactivated account)

    Physiotherapist

    Moschato

  • Να θυμίσουμε ότι όσοι έχουν δισκοκήλη δεν σημαίνει ότι η κήλη καθεαυτή είναι η κύρια αίτια πόνου, μουδιάσματος κλπ. Οι κήλες μπορούν να χαλάνε την βιομηχανική του σώματος (και να δημιουργεί ευαισθησία) αλλά το 85% των ανθρώπων με ή χωρίς κήλες που πονάει η μέση τους, οφείλεται σε μυικό σπασμό και όχι σε μια αμιγώς φλεγμονή του νεύρου.
    Μπορούμε να κάνουμε γυμναστική εφόσον είμαστε εκτός πόνου και ενοχλήσεων, πάντα με ασφάλεια και σωστή καθοδήγηση είτε φυσικοθεραπευτών είτε γυμναστών.
    Μπορούμε να κάνουμε οποιαδήποτε μορφής γυμναστικής πχ.άρση βαρών, μπάσκετ, μηχανήματα γυμναστηρίου, ποδόσφαιρο, τρέξιμο, αλτικά, motocros κλπ. αρκεί να
    ... Read more

    Kourakos Vasilis

    Physiotherapist

    Keratsini