• Menstrual Disorders
  • Submitted on 12/09/2023

Χαίρεται είμαι 35 ετών.Τον τελευταίο χρόνο είχα κάποιες διαταραχές του κύκλου μου,δηλαδή μπορεί να είχα κύκλο 40 ημερών και μετά από 15 μέρες ξανά είχα περίοδο όμως γενικά ο κύκλος μου κυμαινόταν στις 33 μέρες.Τελευταία περίοδο είχα στις 10/07 και στις 20/07 πήγα στον γυναικολόγο για τεστ ΠΑΠ.Η εικόνα μου ήταν πολύ καλή (εκτος από μια κύστη στην αριστερή ωοθήκη)όπως και τα αποτελέσματα του ΠΑΠ ήταν φυσιολογικά.Όμως καθώς ανέφερα το πρόβλημα των διαταραχών έκανε λόγο για ωοθηκικη ανεπάρκεια,γεγονός που με σόκαρε.Εκανα ορμονικές(προλακτινη λίγο αυξημένη και η TSH ήταν στα όρια προς τα πάνω).Πήγα και σε ενδοκρινολόγο και μου χορήγησε για πρώτη φορά στη ζωή μου ένα σχήμα 4φορες την εβδομάδα 25mg kαι 3φορές 50 Τ4.Από τότε όμως που πήγα στον γυναικολόγο δεν ξανά ξαναείχα περίοδο.Να συμπληρώσω εδώ ότι δεν έχω κάνει ποτέ προσπάθεια να μείνω έγκυος άρα δεν ξέρω τι γίνεται με το θέμα αυτό.Πηγαινω στον γυναικολόγο επειδή δεν μου ξαναήρθε και το μόνο που είδε στον υπέρηχο ήταν μια κύστη στη δεξια οωθηκη αυτή τη φορά και η αριστερή ήταν φυσιολογική.Μου χορήγησε Duphaston για πέντε μέρες και αφού θα ερχόταν η περίοδος θα εκανα ορμονικές FSH,AMH,Lh,οιστροδιολη TSH και ινσουλίνη.Εγώ πήρα τα χάπια κανονικά τα σταμάτησα και περίοδος δεν ήρθε ποτε.Πήγα ξανά και μέσα σε δεκαπέντε μέρες από την τελευταία φορά που είπε αρχικά ότι η κύστη έφυγε το ενδομήτριο είναι 7,7mm αλλά έχουν συρρικνωθεί οι ωοθήκες μου.Πήγα εκανα τις ορμονικές παρόλο που δεν είχα περίοδο και περιμένω αποτελέσματα.Έχω πανικοβληθεί τι είναι αυτό που μου συμβαίνει;Μέχρι και για εξωσωματική μου μίλησε πριν καν κάνω εξετάσεις και αυτό για την συρρίκνωση έγινε μετά το duphaston.(εννοείται πως αποκλείστηκε η εγκυμοσύνη με δυο χοριακες). Σας ευχαριστώ.

5 specialists answered

  • ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΣΕ ΚΥΚΛΟΥΣ ΕΩΣ 33 ΜΕΡΕΣ . ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΑΝΤΙΜΥΛΛΕΡΙΟ ΟΡΜΟΝΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΗΝΟΡΡΟΙΑ Η ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Με 7,7 mm ενδομητριο και την λήψη duphaston θα έπρεπε να σας έχει έρθει περίοδος. Το πιο σωστό είναι να κάνετε τις εξετάσεις αίματος για να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε. Τα αίτια της δεύτεροπάθους αμηνορροιας μπορεί να είναι πάρα πολλά. Συρρίκνωση των ωοθηκων σε 1 κ 2 μήνες είναι δύσκολο να συμβεί. Ίσως επειδή έφυγε η κύστη φαίνονται πιο μικρές οι ωοθήκες.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Ορμονική διαταραχή οι εξετάσεις θα βγουν καθαρές

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Περιμένετε τα αποτελέσματα των ορμονικών εξετάσεων και τότε θα μπορείτε να βγάλετε ένα πιο ασφαλές συμπέρασμα.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Καλησπέρα σας. Είναι δύσκολο να ερμηνευτουν τα συμπτώματα σας χωρίς ένα λεπτομερές ιστορικό,χωρίς ορμονικο έλεγχο και υπερηχογραφικα κριτήρια. Η πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια είναι φυσικά μια πιθανή διάγνωση αλλά ατυχώς η πιο σπάνια εάν δεν έχετε κληρονομικό ιστορικό. Άλλες πιθανές αιτίες είναι οι πολυκυστικες ωοθήκες ή κάποια άλλη ορμονική διαταραχή που πρέπει φυσικά να διερευνηθουν. Λυπάμαι που δεν μπορώ να επεκταθώ περισσότερο και να είμαι πιο σαφής. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou