• Menstrual Disorders
  • Submitted on 01/11/2023

Καλησπέρα. Σύμφωνα με το ημερολόγιο μου είχα ωορρηξία στις 7/10/2023. Στις 13/10 είχα επαφή χωρίς προφύλαξη το ίδιο και στις 19/10.Η αναμενόμενη ημερομηνία περιόδου ήταν 21/10 αλλά μέχρι σήμερα 01/11 δεν έχει έρθει. Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης; Να επισημάνω ότι έχω κάποιες κύστες(σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών) αλλά έχω πάνω από χρόνο να κοιτάξω τι γίνεται σε γυναικολόγο και επίσης ο κύκλος μου τελευταία είναι σταθερός +-2 ανάλογα και κάποιες επιρροές.Επίσης τους τελευταίους 2,5 μήνες παίρνω το Betmiga για την συχνοουρια γιατί έχω θέμα, έχω και έλλειψη σιδήρου και βιταμίνης D και τέλος έχω πάρει και απότομα βάρος. Έκανα χοριακή στις 27 Οκτωβρίου και ήταν αρνητική(0.1). Μπορείτε γενικά να μου εξηγήσετε ποιες μέρες είναι "ασφαλείς" να γίνει σεξ χωρίς προφύλαξη(μόνιμος σύντροφος και κάνουμε τακτικά εξετάσεις) , όπως μου είχε πει μια συνάδελφος σας ή αν ακόμα κι αν κρατάω ημερολόγιο με βοήθεια εφαρμογής κινητού υπάρχει η περίπτωση ο οργανισμός να φερθεί διαφορετικα και να υπάρξει εγκυμοσύνη; Τι μπορεί να είναι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1 specialist answered

  • Καλησπέρα σας. Εάν έχετε πολυκυστικές ωοθήκες μπορεί ο κύκλος σας να μην είναι σταθερός κ να είναι δύσκολο να γνωρίζετε τις μόνιμες ημέρες σας. Προφανώς η αύξηση βάρους που είχατε επηρέασε κ πάλι τον κύκλο σας. Εννοείται όμως ότι μια εγκυμοσύνη δεν μπορεί να αποκλειστεί αφού χρειάζεται ένα αρνητικό τεστ κύησης 14 ημέρες από την τελευταία ύποπτη επαφή. Θα σας συμβούλευα να επισκεφθείτε έναν γυναικολόγο για να σας ενημερώσει αναλυτικά για τις απορίες σας. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou