• Menstrual Disorders
  • Submitted on 18/05/2023

Ήθελα να επισημάνω ότι είμαι 38 χρονών και έχω κάνει 3 χειρουργεία με κύστες ενδομητρίωσης και πριν την τελευταία εγχείρηση 2 προσπάθειες εξωσωματικής με αποτυχία, και δεν είχα και πολλά ωάρια. Και για αυτό ήθελα να μάθω, οι εξετάσεις γονιμότητας που έκανα με απουσία περιόδου, είναι σωστά τα αποτελέσματα; γιατί η fsh ήταν 78. Μου είπε να την κάνω ο γιατρός και ας μην έχω περίοδο, αλλά ξέρω ότι πρέπει να γίνεται 2η μέρα περιόδου και μου είπε ότι είμαι σε προεμμηνόπαυση. Και επίσης μου έδωσε οιστρογόνα για να μη σταματήσει η περίοδός. Μπορώ να κάνω εξετάσεις στη δεύτερη μέρα περιόδου παίρνοντας τα φάρμακα ή δεν θα είναι σωστά τα αποτελέσματα;θα επηρεάσουν το οιστρογόνο που παίρνω;

8 specialists answered

  • Συνήθως λεμε να κανουμε απο την πρώτη εως την τριτη μερα περιοδους για να ειναι ακριβη αποτέλεσμα... Για να καταλαβετε πως ειναι το FSH σας θα επρεπε να το κανετε χωρις φαρμακα ενω και τις πρώτες τρεις μερες

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Thessaloniki

  • Η τιμή 78 είναι υψηλή για την ηλικία σας. Οι ορμονοθεραπεία μπορεί να επηρεάσει τις τιμές

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Μια τόσο υψηλή FSH ταιριάζει δυστυχώς σε κλιμακτήριο ανεξάρτητα ποτε έγινε η αιμοληψία. Το ότι συμβαίνει πριν τα 40 είναι παθολογικό. Ο γυναικολόγος που αναφέρετε είναι απο το κέντρο γονιμότητας; Εάν όχι θα σας συμβούλευα να πάτε στο κέντρο γονιμότητας που πηγαίνατε, ώστε να δείτε τις εναλλακτικές σας.

    Φωτιάδου Ελισάβετ

    Endocrinologist

    Kalamaria

  • Καλησπέρα σας, οι εξετάσεις πρέπει να γίνουν 2η - 4η ημέρα του κύκλου σε φυσικό κύκλο. Βέβαια η fsh σας είναι έτσι κι αλλιώς πολύ υψηλή. Η ΑΜΗ σας πόσο είναι? Αν θέλετε για παιδάκι μπορείτε να δείτε για δοτρια ωαρίων.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Αν παιρνετε οιστρογονα, η fsh θα ειναι ψευδως χαμηλη!!

    Ρήγος Ιωάννης

    Gynecologist - Obstetrician

    Chaidari

  • Μπορείτε να κάνετε και με τα φάρμακα

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos

  • Δεν θα είναι σωστά τα αποτελέσματα όταν γίνεται εξωγενής χορήγηση οιστρογόνων. Από την άλλη η τιμή FSH που αναφέρεις δίνει το στίγμα κι ας μην έγινε 2η ημέρα περιόδου.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Τα οιστρογόνα που παίρνετε θα επηρεάσουν το αποτέλεσμα, θα είναι πολύ χαμηλή η FSH σας. Περιμένετε τον επόμενο κύκλο σας και κάντε την εξέταση την 3-5 ημέρα της περιόδου. Αν είναι πάνω από 30 θα πρέπει να την επαναλάβετε σε 40 ημέρες. Αν είναι πάλι ανεβασμένη τότε έχει πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια και θα πρέπει να πάρετε ορμονική υποκατάσταση μέχρι τα 50 σας. Αν μία γυναίκα είναι σε αυτή την κατάσταση τότε δεν έχει αποθέματα ωαρίων και το θέμα δεν είναι να βλέπει περίοδο, αλλά να μην έχει τις επιπτώσεις της απώλειας οιστρογόνων. Ελπίζω να σας βοήθησα.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea