• Menstrual Disorders
  • Submitted on 15/05/2023

Ειμαι 49 καπνιστρια και κανα δυο τρεις φορες ειχα περιοδο δυο φορες το μηνα. Πολλες φορες ξυπναω και ειμαι μουσκεμα ιδρωμενη στο στηθος και ξυπναω πολλες φορες καθε νυχτα. Επισης οταν ξαπλωνω μεσημερι κ βραδυ εχω καποιο τρεμουλο φτερουγισμα στο λαιμο η και το στηθος αλλα πιο πολυ στο λαιμο.. Τελευταια ειχα περιοδο στις 28 Φεβρουαρίου 2023 μεχρι τις 5 Μαρτιου. Απο κει και περα εως σημερα δεν μου ηρθε ακομη εχω ομως ευαισθησια και πονο στο στηθος οταν τα πιεζω.. Σεξουαλικες επαφες με διακοπτομενη συνουσια πολυ λιγο. Υπαρχη περιπτωση εγκυμοσυνης;.. Ολα τα παραπανω συμπτωματα ειναι συμπτωματα κλιμακτηριου εμμηνοπαυσης;

5 specialists answered

  • Τα συμπτώματα ταιριάζουν σε κλιμακτήριο. Θα μπορούσατε για να το επιβεβαιώσετε να κάνετε έλεγχο της LH και της FSH καθώς κ της οιστραδιολης. Οι υψηλές τιμές των δυο πρώτη επιβεβαιώνουν κλιμακτήριο.

    Φωτιάδου Ελισάβετ

    Endocrinologist

    Kalamaria

  • Μικρή η πιθανότητα στην ηλικία σας. Τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι προ εμμηνοπαυσιακά

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Όλα τα παραπάνω είναι συμπτώματα κλιμακτηρίου, ναι.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • καλο να δειτε και το θυρεοιδειη σας και τα ορμονολογικα γενικως

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Thessaloniki

  • Όλα αυτά που περιγράφετε είναι συμπτώματα περιεμμηνοπαυσης. Αν σας δυσκολεύουν πολύ στην καθημερινότητα σας μιλήστε στο γυναικολόγο σας για τις επιλογές που έχετε ώστε να τα αντιμετωπίσετε. Περίπτωση εγκυμοσύνης είναι σχετικά απίθανη.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea