• Anxiety and Stress
  • Submitted on 24/05/2023

Χαιρεται και σας ευχαριστω παρα πολυ για το δικαιωμα εκφρασης που μου δινετε. Ασχολουμαι με ενα ατομικο αθλημα. Κανω προπονησεις, πηγαινω συνεχως σε τουρνουα αλλα οταν φτανω σε κρισιμες βολες, δεν μπορω να διαχειριστω το αγχος και το στρες και οι βολες μου πανε στο μπατσελορ παρτι του γαμου του καραγκιοζη. Στρεσαρομαι γιατι θελω τη νικη, την επιτυχια, γιατι αυτη φερνει την καταξιωση. Μου λενε πχ "απολαυσε το παιχνιδι" αλλα δεν το καταλαβαινω γιατι αν χανεις συνεχεια, τι νοημα εχει; Φετος μονο πηγα σε 12 τελικους και εχασα τους 10. Προσπαθησα με αναπνοες, μηδεν. Προσπαθησα με φρασεις κλειδια, τιποτα. Ελπιζω να μη μου πειτε το κλασικο κλισε "πηγαινε σε εναν ειδικο", χαιρω πολυ. Στενοχωριεμαι παρα πολυ γιατι αδικω την προσπαθεια μου, τις προπονησεις, τα τουρνουα και δεν βλεπω καμια βελτιωση. Οποτε το παιχνιδι παει ντερμπι, εξορισμου χανω. Χανω οταν ειμαι καλυτερος, χειροτερος και ακριβως το ιδιο με τον αντιπαλο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων

31 specialists answered

  • Καλησπέρα σας,
    αρχικά να σας πω συγχαρητήρια για την επιμονή σας, γιατί παρόλες τις δυσκολίες, την αδικία που νιώθετε και περιγράφετε δεν παραιτείστε. Αυτό από μόνο του και χωρίς ψυχολογικές ερμηνείες, σημαίνει πολλά για την πορεία που θέλετε στην ζωή σας.
    Οι στόχοι, οι κρίσιμες βολές, η νίκη, η καταξίωση, σαφώς καταπιέζουν και φέρνουν μια συνεχή αγωνία που εκφράζεται με άγχος και στρες όπως γράφετε παραπάνω.
    Εκφράσεις όπως, ¨απόλαυσε το παιχνίδι¨, "πήγαινε σε έναν ειδικό" σίγουρα δεν σας απαντούν αυτό που περιμένετε, αυτό που θα φέρει την επίλυση του ¨προβλήματος¨, αλλά όπως και στον αθλητισμό για να
    ... Read more

    Dimitriadi Giota

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κοινωνική Λειτουργός

    Ampelokipoi

  • Και τι κερδίζετε λοιπόν με το να αγνοείται αυτά που σας λένε οι υπόλοιποι; Και πάλι χάνετε! Ίσως η λύση είναι όντως η πιο απλή. Έχετε προσπαθήσει όντως να το απολαύσετε; Ωραία η καταξίωση στο άθλημα κλπ, αλλά με αυτά που γράφετε δεν βλέπω το πως να συνεχίζετε με το ίδιο σκεπτικό θα αλλάξει το αποτέλεσμα. Με συγχωρείτε που ίσως είμαι λίγο πιο απότομη, αλλά θεωρώ πως ίσως αυτό χρειάζεστε. Δεν μπορούμε να δίνουμε γενικές συμβουλές γιατί πολύ απλά δεν δουλεύουν όλα σε όλους. Εκεί έρχεται ο ειδικός με το εξατομικευμένο πρόγραμμα.

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Δυστυχώς ναι. Θα σου πω εκείνο που δεν θέλεις να ακούσεις πως χρειάζεται να επισκεφτείς έναν ειδικό.
    Και αναρωτιέμαι όταν πονάει το δόντι σου, πηγαίνεις στον οδοντίατρο,
    Όταν πονάει η καρδιά σου, πηγαίνεις στον καρδιολόγο,
    Τώρα που πονάει η ψυχή σου γιατί δεν πηγαίνεις σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας;

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή,
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη.. Όμως μέχρι τότε, άκουσε κάτι που μπορεί να σου αρέσει..

    https://vm.tiktok.com/ZGJCpvRq8/

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chalandri

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Varsamopoulou Anastasia

    Ψυχολόγος

    Panorama

  • Το κυνήγι της νίκης μας δίνει κίνητρο να συνεχίσουμε. Από τη στιγμή που στις προπονήσεις είστε καλός, πιθανόν υπάρχει δυσκολία να αντιμετωπίσετε τον εαυτό σας το χρονικό σημείο του αγώνα. Φτιάξτε μια νοητική κατασκευή την ώρα που παίζετε αγώνα πως είστε σε προπόνηση. Το κλισέ βέβαια είναι πιο σωστό, αλλά αφού δεν το θέλετε, προσπάθησα να βοηθήσω κάπως αλλιώς.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Μπορείς αρχικά να πάρεις βαλεριάνα όταν συμμετέχεις σε τουρνουά και βλεπεις

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Psychiatrist

    Agia Paraskevi

  • Πρεπει να αποδεχτεις το γεγονος οτι πρεπει να πας σε καποιον ειδικο. Αλλιως θα πρεπει να δουλεψεις παρα πολυ με τον εαυτο σου μονος-η σου.

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Psychologist - Mental Health Counselor

    Trikala

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΗΝ ΔΥΣΦΟΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΩΣΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΜΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΑΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΝΑΡΞΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΚΑΘΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΤΕ ΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΑΣ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΝΟΥΝ. ΩΣΤΟΣΟ ΑΝ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΝΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΤΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ Η ΣΥΑΝΝΤΗΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΤΕ ΠΙΟ ΑΜΕΣΑ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ!!! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Χρειάζεστε ψυχολογική βοήθεια . Είναι σαφές. Είναι αντιμετωπίσιμο πρόβλημα.

    Morogiannis Konstantinos

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ilisia

  • Αγαπητέ φίλε αυτό που σας συμβαίνει ονομάζεται άγχος επίδοσης και τα αίτια του είναι καθαρά ψυχολογικής φύσης. Δεν καταλαβαίνω γιατί το να σας πω ότι χρειάζεται να αναζητήσετε ψυχολογική υποστήριξη θα ήταν φράση κλισέ. Εσείς τι νομίζετε ότι θα μπορούσε να σας βοηθήσει; Υπάρχουν εξαιρετικοί Αθλητικοί ψυχολόγοι, όμως σκεφτείτε το αν θεωρείτε υποτιμητικό να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή και γιατί. Αν πιστεύετε ότι το να ζητήσετε τρόπους διαχείρισης του άγχους πέρα από όσα έχετε προσπαθήσει σας κάνει να "χαίρεστε πολύ" τότε μάλλον ψάχνετε για μαγικές λύσεις και τέτοιες όσον αφορά ψυχολογικά μπλοκαρίσματα που προκαλούν υποεπίδοσ... Read more

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Ευχαριστώ πολύ για την ερώτηση σας. Από την στιγμή που απλές τεχνικές που αναφέρατε ότι δοκιμάσατε, δεν είχαν επιτυχία, θα σας πω ότι μάλλον δεν μπορείτε να λύσετε μόνος/η το ζήτημα του άγχους και καλό θα ήταν για σας και για την αθλητική σας πορεία να ζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό. Από το σχόλιο σας καταλαβαίνω ότι σας το έχουν ήδη προτείνει και αναρωτιέμαι τι σας κρατά από το να το δοκιμάσετε. Το να ζητάμε εξειδικευμένη βοήθεια σε ένα πρόβλημα που μόνοι μας δεν μπορούμε να λύσουμε, δεν είναι κλισέ, κάποιες φορές είναι η μόνη λύση.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Το άγχος είναι ένας από τους παράγοντες που συνδέεται και με τις επιδόσεις σε διάφορες συνθηκες στην καθημερινότητά μας συμπεριλαμβανομένης και αυτής που αναφέρεται στο άθλημα.
    Για την επίλυση του προβλήματος σας δεν υπάρχει ένας εύκολος και μαγικός τρόπος σύμφωνα με τον οποίο εάν τον ακολουθήσετε το πρόβλημα ξαφνικά θα χαθεί. Αυτό διότι τα αίτια πολλές φορές από τα οποία πηγάζει το άγχος δεν είναι περιορίζονται μόνο επιφανειακά αλλά έχουν βαθύτερα επίπεδα και στα οποία χρειάζεται επιπλέον διερεύνηση. Είναι συχνό, έντονες στρεσογόνες συνθήκες να μας πυροδοτούν άγχος και κάποιες φορές να δυσκολευόμαστε στην διαχείριση του. Για τους λόγου
    ... Read more

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα,
    Ακούγεται να υποβάλλετε σε πάρα πολύ στρές και πίεση τον εαυτό σας.
    Ωστόσο καταλαβαίνω οτι αυτή είναι η φύση του πρωταθλητισμού (εάν κατάλαβα καλά, ασχολείστε επαγγελματικά, εάν όχι, έχει πολύ ενδιαφέρον οτι ένα χόμπι έχει τόσο μεγάλο και αρνητικό αντίκτυπο στην ζωή σας).
    Είναι σημαντικό σε οτιδήποτε κάνουμε να βρίσκουμε την ισορροπία και το μέτρο.Όταν κάτι ξεπερνά αυτά, τότε δημιουργείται μία παθολογική κατάσταση.
    Στην θέση σας θα προσπαθούσα να δώ για ποιό λόγο η απόλαυση αυτού του αθλήματος βρίσκεται σε 2η μοίρα. Μιλάτε για το πόσο λαχταράτε για νίκη, επιτυχία, καταξίωση, και απο πίσω απο αυτές τις λέξεις ακούγετ
    ... Read more

    Politi Danai

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Το άγχος συνδέεται με την τάση μας να ελέγχουμε το μέλλον αντί να εστιάζουμε στο τώρα. Από αυτό που περιγράφεις κατανοώ ότι την ώρα της προσπάθειας αντί να εστιάσεις στον τρόπο, που γνωρίζεις από τις προπονήσεις και την ως τώρα εμπειρία σου, εστιάζεις περισσότερο στο αποτέλεσμα της προσπάθειας, με αποτέλεσμα να σε κυριεύει το άγχος της αποτυχίας. Αυτό είναι σύνηθες στους ανθρώπους με αποτέλεσμα να επηρεάζεται η απόδοση τους. Το αντίθετο του ελέγχου και του άγχους είναι η εμπιστοσύνη. Με αυτά τα δεδομένα θα πρότεινα να εστιάσεις περισσότερο σε αυτό που γνωρίζεις να κάνεις παρατηρώντας πώς αυτό θα επηρεάσει το αποτέλεσμα. Όσον αφορά τις αποτυχί... Read more

    Φραγκάτου Μυρτώ

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια Msc

    Agia Paraskevi

  • εαν δεν θελετε να κανετε ψυχοθεραπεια που αυτο θα αποτελουσε μια επενδυση για εσας, οχι μονο για τους αθλητικους αγωνες..μπορειτε να δοκιμασετε συγκεκριμενες συνεδριες coaching

    Vlahou Ioanna

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Τι περιμένετε να αλλάξει αν δεν το ψάξετε παραπάνω για να καταλάβετε ποια σκέψη σας κάνει να μην μπορείτε να λειτουργήσετε; Ναι οι διάφορες τεχνικές μπορεί να μην είχαν βοηθήσει καθώς ίσως έχει περισσότερο νόημα να καταλάβετε τι σημαίνει για σας η νίκη και για ποιο λόγο είναι τόσο σημαντική. Πολλές φορές ο τρόπος που βλέπουμε τα πράγματα μας καθηλώνει και δεν αφήνει να δούμε άλλες πτυχές. Δεν υπάρχει μία συνταγή, δεν θα σας προτείνω να δείτε έναν ειδικό εφόσον δεν είστε έτοιμος για αυτό, που και αυτό σας διατηρεί στον αυστηρό κύκλο "θα τα καταφέρω μόνος" με αποτέλεσμα να αυξάνεται η πίεση. Οπότε πως θα μπορούσε να σπάσει ο κύκλος;

  • Μεσα απο τη διηγηση σας ανακυπτουν πολλα θεματα που θα ηταν πολυ χρησιμο και αναγκαιο για εσας να δουλεψετε ψυψοθεραπευτικα..εχετε δικιο οτι οι ατακες και οι συμβουλρς δεν χρησιμευουν...χρειαζεται διερευνηση δικων σας κομματιων ..

    Μουστάκα Άννα

    Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Καλησπέρα σας.
    Αν μείνετε στην κατάσταση που είστε, προφανώς θα έχετε τα ίδια αποτελέσματα.
    Για να αλλάξει κάτι, πρέπει να αλλάξετε αυτό που ακόμα δεν έχετε βρει.
    Πώς θα αλλάξει, αν δεν δουλέψετε με έναν άνθρωπο που θα σας βοηθήσει και θα στηρίξει? Μόνη/Μόνος φαίνεται ότι δεν τα καταφέρνετε. Μάλλον, δεν έχετε βρει τον κατάλληλο, για να απελευθερωθείτε και να λυτρωθείτε, αξίζει να προσπαθήσετε. Μην παραιτείστε. Δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές, αλλά μια θεραπευτική συμμαχία με τον κατάλληλο θεραπευτή.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas

  • Κερδισες ομως τους 2 και δεν βλεπω να χαιρεσαι γιαυτο
    Επισης πηγες σε 12 τελικους που σημαινει εχεις φτασει σε ενα υψηλο επιπεδο
    Μην υποτιμας τα θετικα
    Δεν ξερω τι ηλικια εχεις κ τι εμπειρια στο αθλημα
    Καθε αποτυχια σε κανει καλυτερο και χτιζει εμπειρια

    Βλοντάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Γεια σας!

    Παρ'ότι, οπως καταλαβαίνετε, δεν είναι δυνατόν, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, να παρέχω εξατομικευμένες συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας... Αν μου εξηγήσετε τι εννοείτε με αυτήν την φράση:
    "Ελπιζω να μη μου πειτε το κλασικο κλισε "πηγαινε σε εναν ειδικο", χαιρω πολυ." θα σας εξηγήσω πως να βγείτε από τον φαύλο κύκλο!

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Papathanasiou Dimitrios

    Ψυχολόγος

    Aigaleo

  • Πως να σας πω να μην πάτε σε κάποιο ειδικό ? Εδώ με μήνυμα θα σας κάνω ψυχική ενδυνάμωση ?! Δεν γίνεται , να βρείτε κάποιο που να είναι έμπειρος να ταιριάξετε και να είστε σίγουρος πως είναι διαχειρισιμο το θέμα σας , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Καλησπέρα σας. Μπράβο που έχετε φτάσει μέχρι αυτό το σημείο στην αθλητική σας πορεία! Ακούω μία έντονη λαχτάρα για επιθυμία και νίκη, όμως υπάρχει και μία ματαίωση και απογοήτευση κάθε φορά που, ενώ φτάνετε πολύ κοντά, αυτό δεν συμβαίνει λόγω έντονου άγχους και στρες τη στιγμή της βολής. Και σαν αυτό να γίνεται ακόμα πιο έντονο όταν λαμβάνετε υπόψη την αδιάκοπη επένδυση χρόνου και ιδρώτα σε προπονήσεις και τουρνουά. Λέτε ότι έχετε δοκιμάσει αλλαγές τρόπου σκέψης και διάφορες άλλες τεχνικές, χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα, και αυτό σας στενοχωρεί πολύ και σας απελπίζει.

    Αναζητάτε μία συμβουλή και κατεύθυνση που να υπερβαίνει
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Καλησπέρα σας. Αν μπορούσαμε να δώσουμε συμβουλές απο εδω για τη διαχείριση άγχους και να μη χρειαζόταν κατι άλλο, τοτε εμείς οι θεραπευτες συμπεριφοράς δε θα ήμασταν χρήσιμοι και θα λύνατε το πρόβλημα απο βιβλία αυτοβοήθειας. Μπορείτε να αγοράσετε και να διαβάσετε, αλλα δυστυχώς θα σας πω το κλισέ, ναι, δεν είναι ντροπή να ζητήσετε βοήθεια απο ειδικό.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Όπως φαίνεται αντιμετωπίζετε το γνωστό εσωτερικό κριτή ο οποίος σας βασανίζει με διάφορους τρόπους. Ο εσωτερικός κριτής είναι εσωτερικό-ποιημενες πεποιθήσεις για τον εαυτό και τον κόσμο. Έχοντας περάσει προσωπικά από την διαδικασία του πρωταθλητισμού μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι αυτή η πίεση έρχεται και από το περιβάλλον αν όχι λεκτική , υπονοείται . Δυστυχως εάν θέλετε να συνεχίσετε τον πρωταθλητισμό χρειάζεται να βρείτε τρόπους να υπερασπίζεστε και να σέβεστε τα προσωπικά σας όρια καθώς και να τα κάνετε φανερά στους άλλους, κάτι το οποίο δεν γίνεται εκτός ψυχοθεραπείας . Από την άλλη ίσως χρειάζεστε διάλειμμα από αυτό το απαιτητικό και έντ... Read more

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Lavrio

  • Καλημέρα. Η αλήθεια είναι πως μέσα από την συζήτηση με κάποιον που ξέρει κάνοντας τις κατάλληλες ερωτήσεις θα καταφέρεις να αλλάξεις το πώς βλέπεις κάποια γεγονότα πχ πριν το παιχνίδι.
    Έχεις στόχους καί πολύ καλά κάνεις.
    Είναι το πλάνο σωστό με την έννοια της αποδοχής του λάθους; Πιέζεις τον εαυτό σου πολύ περισσότερο απ' όσο γίνεται; Έχεις προετοιμαστεί για κάτι που ίσως πάει αλλιώς; Έχεις υψηλές προσδοκίες που ίσως για την ώρα να μην είναι εφικτές;
    Κάνοντας παρόμοιες ερωτήσεις ένας ειδικός μπορεί να σε απελευθερώσει συναισθηματικά ,να δεις με λογική και όχι με το συναίσθημα γεγονότα.
    Θέλει στρατηγική.
    Παραμένω στην
    ... Read more

    Λιόλιου Ισιδώρα

    Δικαστική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Panormou

  • Φαντάζομαι ότι όταν έχετε θέμα με τα μυοσκελετικά σας, πηγαίνετε σε ορθοπεδικό και σε φυσιοθεραπευτή. Αντίστοιχα λοιπόν για τα ψυχολογικά μας πάμε σε ψυχοθεραπευτή! Θα χαρώ να βοηθήσω. Δουλεύω online εδώ και πολλά χρόνια με θεραπεύομενους από παντού, οπότε η απόσταση δεν είναι θέμα . Η μια νίκη είναι πολύ καλύτερη από καμία νίκη ! Αλλά το χάνουμε όταν παίρνουμε ως αυτονόητη τη μία νίκη και επικεντρωνόμαστε στις ήττες μας…..Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Lagadas

  • Καλησπέρα σας,

    το άγχος μπορεί να οφείλεται στις αρνητικές σκέψεις ενός αθλητή, τη μειωμένη αυτοπεποίθηση του και την δυσκολία να εστιάσει στον στόχο. Μία αποτυχία στο παρελθόν μπορεί εύκολα να συνδεθεί με άγχος. Επίσης το περιβάλλον και οι απαιτήσεις που έχει από αυτόν παίζει καθοριστικό ρόλο. Αν και το άγχος σε έναν αγώνα μπορεί να αποδειχτεί ωφέλιμο και ο αθλητής, την ένταση που νιώθει από το άγχος να τη μετατρέψει σε ενέργεια για τον αγώνα, τις περισσότερες φορές είναι δυσλειτουργικό. Το σημαντικότερο από όλα είναι ο αθλητής να αναγνωρίσει το άγχος και τα συμπτώματα που του προκαλούνται. Υπάρχουν πολλές τεχνικές για την αντιμετώπ
    ... Read more

    Σαμπάνης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Chalkida

  • Απ' όσο γνωρίζω ο αθλητισμός (θα πρέπει να) περιλαμβάνει και την εκπαίδευση στο κομμάτι διαχείρισης άγχους απόδοσης. Εάν δε θέλετε να επισκεφθείτε ειδικό ψυχικής υγείας, απευθυνθείτε τουλάχιστον στον προπονητή σας .

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Psychiatrist

    Thessaloniki

  • για να μην σας απαντήσω το κλισέ να πάτε σε έναν ειδικό, παρόλο που αυτό χρειάζεστε, θα σας πω πως οι μεγάλοι αθλητές και οι μεγάλες νίκες έρχονται από καθαρότητα σκέψης. Δεν μετράει μόνο η σωματική προπόνηση για να είναι κάποιος μεγάλος αθλητής, αλλά- και κυρίως ίσως αυτό- η πνευματική ηρεμία και ψυχραιμία. Εξασκείστε λοιπόν το μυαλό σας μέσω προπόνησης, ο coach σας θα ξερει τεχνικες

    Dimitriou Tatiana

    Νευροεπιστήμων

    Chalandri

  • μάλλον θα σας πω αυτό που δεν θέλετε να ακούσετε, δηλαδή να δείτε κάποιον. Κι αυτό γιατί χρειάζεται να αλλάξει κάτι μέσα σας ώστε να αλλάξει η οπτική σας, και αυτό θέλει δουλειά. Για να μπορέσετε κάποια στιγμή να απολαμβάνετε το ίδιο το παιχνίδι. Η ψυχοθεραπεία είναι αυτο που θα σας βοηθήσει

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Θα πρέπει να μάθετε να διαχειρίζεστε το άγχος σας
    και να μην πανικοβάλλεστε σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, ειδικός ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει σε αυτό.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos