• Anxiety and Stress
  • Submitted on 26/12/2023

Καλησπέρα σε όλους χρόνια πολλά έχει ένα χρόνο έχω άγχος γενικά αρκετους φόβους και σκέψεις συνεχώς χωρίς να ειναι σοβαρές συνήθως χαζές αλλά κολανε στο κεφάλι μου γενικά έχω αρκετά ψυχοσωματικά συμπτώματα δεν ξέρω τι να κάνω ασχολούμαι με την ομοιοπαθητική γενικά αλλά δεν είδα κάποιο αποτέλεσμα γενικά φοβάμαι να πάρω αγχολυτικα για τον λόγο μην προκαλέσουν εξάρτηση.

15 specialists answered

  • Μπορείτε να πάρετε και αντικαταθλιπτικά σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία και να πάρετε την βοήθεια σας. Για να γίνει αυτό καλό θα ήταν να βρείτε ειδικούς, να φτιάξετε μια ομάδα, και να ξεκινήσετε την θεραπεία σας

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Nea Filadelfia

  • Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Τα αγχολυτικά δίνονται με εντολή Ψυχιάτρου (αν και τα δίνουν και άλλοι γιατροί) και η σωστή χρήση τους δεν συσχετίζεται με εξάρτηση. Επομένως δείτε ένα Ψυχίατρο για να αξιολογήσει τα συμπτώματα σας, εφ΄ όσον η ομοιοπαθητική δεν σας έχει βοηθήσει (ο ομοιοπαθητικος θεραπευτής είναι γιατρός ή όχι;), δείτε καλύτερα την αλλοπαθητική ψυχιατρική για να ανακουφιστείτε, και κάντε ψυχοθεραπεία ώστε σε κάποιο χρόνο να μην χρειάζεστε φάρμακα. Καλή χρονιά !!!

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Μπορείτε να βοηθηθείτε με ψυχοθεραπεία.

    Morogiannis Konstantinos

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ilisia

  • Καλησπέρα σας η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία είναι πολύ βοηθητική στην άμεση αντιμετώπιση αυτών των συμπτωμάτων και στην καλύτερη διαχείριση της καθημερινότητας. Στην διάθεση σας αν το επιθυμείτε να συζητήσουμε το πρόβλημα σας εκτενέστερα μέσω μιας συνάντησης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Γεια σας και χρόνια πολλά και καλά. Ξεκινώντας με το κομμάτι της ομοιοπαθητικής, είναι κάτι που χρειάζεται χρόνο και αποδοχή, διότι τα αποτελέσματα μπορούν να είναι πολύ βοηθητικά στον ανθρώπινο οργανισμό, ιδιαίτερα σε βάθος χρόνου. Εξάλλου, είναι ένας τομέας της ιατρικής όπου συνήθως ανακαλύπτει το ΑΙΤΙΟ και όχι απλά το σύμπτωμα, όπως κάνει η απλή συμβατική ιατρική (εξίσου βοηθητική όταν χρειάζεται). Έπειτα ακριβώς το ίδιο επιδιώκει και η επιλογή της ψυχοθεραπείας, να εστιάζεται στα αίτια, ώστε να μπορεί να τα διαπραγματεύεται. Απλώς πλέον, υπάρχει μεγάλος κορεσμός και με αυτό το κομμάτι και γίνεται και χρήση τακτικών παλιάς μορφής θεραπειών... Read more

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri

  • Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Αυτές οι σκέψεις φαίνεται να σας επηρεάζουν σημαντικά και όπως λέτε σας προκαλούν ψυχοσωματικά συμπτώματα. Θα σας συμβούλευα να ζητήσετε βοήθεια από έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας, ο οποίος θα μπορούσε να αξιολογήσει την κατάστασή σας και να προτείνει μια κατάλληλη θεραπευτική προσέγγιση που θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε το άγχος και τους φόβους που αντιμετωπίζετε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Το άγχος, οι κρίσεις πανικού, και γενικότερα καταστάσεις μεγάλης εσωτερικής αγωνίας μπορεί να αποτελούν εκδηλώσεις εσωτερικών συγκρούσεων. Συναισθήματα που έχουν αποσιωπηθεί, ανάγκες και επιθυμίες που μοιάζουν ασυμβίβαστες και προκαλούν άγχος, αλλαγές στον τρόπο ζωής μας στις οποίες σπεύσαμε να ανταποκριθούμε χωρίς ενδεχομένως να έχουμε προετοιμάσει τον εαυτό μας, ζητήματα που μας απασχολούν σε σχέση με τα παιδιά, το σύντροφο ή την οικογένειά μας, βρίσκονται συχνά πίσω από τα αυτά συμπτώματα. Επιπρόσθετα, έρευνες έχουν δείξει πως ο τρόπος που κανείς διηγείται την ιστορία της ζωής του είναι ενδεικτικός για τα επίπεδα ψυχικής σταθερότητας και σ... Read more

    Κουτσαφτίκη Κατερίνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Kifisia

  • χρονια σας πολλά, αναζητηστε ψυχολόγο για ψυχοθεραπεια γιατί σωματοποιείτε το αγχος σας

    Varsamopoulou Anastasia

    Ψυχολόγος

    Panorama

  • Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά. Εφόσον οι σκέψεις αυτές σας ταλαιπωρούνε για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα και σας δημιουργούν και σωματικά συμπτώματα γιατί δεν θέλετε να τις συζητήσετε με κάποιον ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή ώστε να καταλάβετε τους λόγους που τις έχετε; Συζητώντας γι αυτές θα μπορέσετε να τις επεξεργαστείτε και εντέλει να τις αντιμετωπίσετε. Η ψυχοθεραπεία, αν είναι σωστή δεν δημιουργεί εξάρτηση σε αντίθεση με τα φάρμακα. Επιπλέον τα φάρμακα δεν λύνουν τα προβλήματα απλά μειώνουν τα συμπτώματα.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Psychiko

  • Χρόνια πολλά ! Εάν δεν σας βοηθάει η ομοιοπαθητική και δεν θέλετε να κάνετε φαρμακοθεραπεία σας προτείνω να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία . Ακούγεται σαν να είστε στο ξεκίνημα ακόμη με τα συμπτώματα και αυτό είναι καλό αν ξεκινήσετε τώρα ψυχοθεραπεία . Μην το αφήσετε να χειροτερέψει όμως. Θα χαρώ να βοηθήσω . Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Lagadas

  • Καλημέρα σας. Μπορείτε να κάνετε ολιστική σωματική ψυχοθεραπεια. Μπορειτε να με ρωτησετε αν θελετε γι αυτο

    Koutroumpanou Sevastiana

    Ψυχολόγος - Σωματική Ψυχοθεραπεύτρια

    Patras

  • Σημαντικό για σας να αποκτήσετε εμπιστοσύνη σε ένα γιατρό για να λάβετε βοήθεια και φροντίδα. Δεν πρέπει να ακουμπάμε κάπου;

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Xanthi

  • Μπορειτε να δειτε ψυχοθεραπευτη για να το συζητησετε. υπαρχει βοηθεια

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Ειδικό ψυχικής υγείας έχετε δοκιμάσει? Χρειάζεται να κάνετε update στον τρόπο που βλέπετε και ορίζετε την ζωή σας όπως και τρόπους διαχείρισης του στρες, ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Επισκεφτεότε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos