• Diet and nutrition
  • Submitted on 17/11/2022

Γεια σας Είμαι 17 χρόνων και φέτος δίνω πανελλήνιες Καιρό τώρα δυσκολεύομαι να τρώω και πολλές φορές έχω αναγούλες ενώ δυο φορές εκανα κ εμετό. Γενικότερα τρώω μετρημένα φαγητά κ το γεγονός ότι καθημερινά τρώω τα ίδια γεύματα με κάνει στο τέλος να μην τα θέλω ούτε αυτά Τι με συμβουλεύετε να κάνω ;

16 specialists answered

  • Γεια σας.Φαινεται οτι εχετε ενα ευερεθιστο εντερο ,το οποιο επιδεινωνεται λογω αγχους.Χρειαζεται συννενοηση με γιατρο και θα βοηθουσε η ληψη προβιοτικων.

    Oikonomidou Hristina

    Endocrinologist

    Karditsa

  • Θεωρώ ότι ίσως πρέπει να μιλήσετε με κάποιον γαστρεντερολόγο, πριν βιαστούμε να αποδώσουμε τα συμπτώματα αυτά στο άγχος των πανελληνίων εξετάσεων.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Internist

    Thessaloniki

  • Αυτό, μάλλον, οφείλετε σε υπερβολικό άγχος. Χρειάζεστε ψυχολογική υποστήριξη.

    Mylonas Hrusanthos

    Acupuncturist

    Anavissos

  • Καλησπέρα. Έχω, την εντύπωση ότι έχω απαντήσει ξανά σε αυτήν την ερώτηση.
    Όμως μιας και επαναλήφθηκε , να δώσω ξανά την γνώμη μου.
    Η περίοδος των πανελληνίων σαφώς είναι απ' τις πιο δύσκολες και αγχωτικές περιόδους της ζωής μας. Σε πολλά παιδιά συνιστώ ανθοϊάματα.
    Όμως σύμφωνα με αυτά που μου γράφεις, ίσως να μην πρόκειται για ένα απλό άγχος , αλλά για κάποια επικυνδινη διατροφικη διαταραχή. Σε αυτήν την περίπτωση, μόνο αν σε εξετάσω και βεβαιωθω για το τι σου συμβαίνει πραγματικά, θα μπορούσα να σου δώσω κάποια υπεύθυνη συμβουλή.

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Moschato

  • Μία λεπτομερής εξέταση σε ιατρό (πολυ λεπτομερές ιστορικό, κλινική εξέταση) και συμπληρωματικός (εργαστηριακός / απεικονιστικός/ ίσως ενδοσκοπικός) έλεγχος θα συμβάλουν στο να προσδιοριστούν τα αίτια και να αντιμετωπιστεί τονπρόβλημα πιο στοχευμένα, ειδικά σε αυτή την κρίσιμη περίοδο που απαιτείται σωστή διατροφή και καλή γενική κατάσταση.

    Αραμπατζή Κλαίρη

    Internist

    Platia Mavili

  • Σας συμβουλεύω να σας δω από κοντά, γιατί τα συμπτώματα που αναφέρεται , μπορεί να σημαίνουν από ένα απλό άγχος, μέχρι βουλιμία ή κάποια επικίνδυνη διατροφική διαταραχή .
    Και καταλαβαίνετε ότι θα ήταν ανεύθυνο εκ μέρους μου, να σας δώσω κάποια συμβουλή ,
    Πριν διαπιστώσω το τι σας συμβαίνει.

    Μαρκάκη Χαρά

    Ομοιοπαθητικός Βελονίστρια

    Moschato

  • Πρωτα θα πρεπει να διαχειριστητε το αγχος των πανελληνιων, ισως με τη βοηθεια ενος ψυχολογου, γιατι πιθανον να το σωματοποιείτε. Και δευτερον να κανετε καποιες εξετασεις αιματολογικες και απεικονιστικες

    Iliadou Elisavet

    Diabetologist

    Nea Smirni

  • Αυτό που μου περιγράφετε είναι σωματικά συμπτώματα από το έντονο στρες. Πρέπει όσο είναι δυνατό να ηρεμήσετε . Ο γαστρολογικός έλενχος θα βοηθούσε να αποκλειστεί μια πιθανή παθολογική αιτία. Η ομοιοπαθητική πάντως μπορεί να βοηθήσει στην διαχείρηση του άγχους όπως ίσως και η συμβουλευτική ή η ψυχοθεραπεία.

    Marakos Georgios DDS MSC

    Homeopathic doctor

    Neo Irakleio

  • Μάλλον έχεις υπερβολικό. άγχος

    Spuros Georgios

    Internist

    Nea Smirni

  • πρέπει να κάνουμε έναν έλεγχο για να αποκλείσουμε ότι δεν έχετε κάτι οργανικό και αφού αποκλειστεί αυτό οπωσδήποτε να στραφείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Katoglou Athina

    Internist

    Drosia

  • Να τρως διαφορετικά πράγματα κάθε μέρα. Μην ξεχνάς ότι η περίοδος αυτή είναι πολύ σημαντική για κάθε παιδί, και πρέπει το μυαλό να μπορεί να συγκεντρωθεί στο διάβασμά μας. Αν το φαγητό στέκεται εμπόδιο στην ηρεμία μας, ας κοιτάξουμε να βρούμε τρόπους να το κάνουμε σύμμαχό μας...

    Paparodis Rodis

    Endocrinologist

    Patras

  • Μια γαστροσκοπηση κατ αρχήν

    Γκιουζέλης Δημήτρης

    General surgeon

    Petroupoli

  • Χρειασεστε μια εξεταση και καποιες εματολογικες αν νιοθεστε ακομα ετσι

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Thessaloniki

  • Συμβουλευτείτε έναν γαστρεντερολόγο και μετά προσπαθήστε να ακολουθήσετε ενα ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής με κάποιον ειδικό διατροφολογο ενδεχομένως που έχει γνώση και από διατροφικές διαταραχές.

    Anamaterou Hrysanthi

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Marousi

  • Μικρότερα και συχνότερα γεύματα μέχρι δύο συστατικών (κρέας με σαλάτα, μακαρόνια με σάλτσα ή τυρί, κοτόπουλο με σαλάτα, πατάτες με τυρί κλπ.) Το τελευταίο γεύμα να προηγείται δύο ώρες από τον ύπνο, κατάργηση του ζωικού γάλατος, ξυδιού και λεμονιού από την τροφή, ενώ το πορτοκάλι να τρώγεται με γεμάτο στομάχι. Πρωί και βράδυ ένα γρήγορο περπάτημα μικρής απόστασης ενώ λίγη σουηδική γυμναστική το μεσημέρι θα είναι εξαιρετικά ωφέλιμη. Αν με όλα τα παραπάνω δεν διορθώνεται το πρόβλημα τότε ένα υπερηχογράφημα άνω κοιλίας μετά από 8 ωρη νηστεία και μία γαστροσκόπηση κρίνεται σκόπιμο να γίνουν.

    Pinialidis Dionusios (Deactivated account)

    General surgeon

    Marousi

  • Είναι διαταραχή στρες. Θα χρειαστεί να μιλήσετε με έναν ειδικό σε θέματα άγχους όπως ένας ψυχολόγος και έναν ειδικό σε θέματα διατροφής όπως ο διαιτολόγος.

    Katsiveli Pinelopi

    Endocrinologist

    Neo Psychiko