• Cervical spondylosis
  • Submitted on 08/11/2022

Καλησπέρα, θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Έχω ευθειασμο στο αυχενα και σκολίωση αυχενα , επίσης έχω αρκετό αγχος το οποίο χτυπάει στον αυχενα , η ζαλαδες που έχω μπορεί να προέρχονται από τον αυχενα ; Εξετασεις για την ζαλη έχω κάνει και είναι αρνητικές!

31 specialists answered

  • Η αυχενική μοίρα της σπονδυλικής στήλης μπορεί να προκαλέσει μία σειρά από ενοχλητικά συμπτώματα στους ασθενείς. Μία από αυτά μπορεί να είναι και η ζάλη. Θα χρειαστεί μια εξατομικευμένη κλινική εξέταση από εξειδικευμένο νευροχειρουργό για ασφαλή διάγνωση και θεραπεία.

    Παπανικολάου Παντελεήμων

    Neurosurgeon

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα! Ναι, ο ευθειασμός ή η σκολίωση του αυχένα μπορεί να προκαλέσει ζάλη. Η ανησυχία και το άγχος επίσης μπορούν να συμβάλλουν στην επιδείνωση της ζάλης. Ωστόσο, είναι σημαντικό να αποκλείσετε και άλλες πιθανές αιτίες της ζάλης, όπως προβλήματα με τον κρόταφο ή τον εσωτερικό αυτί. Σας συνιστώ να συζητήσετε τις ανησυχίες σας με τον γιατρό σας και να του περιγράψετε τα συμπτώματά σας με λεπτομέρεια, ώστε να διερευνήσει την ακριβή αιτία των ζαλαδών σας και να σας προτείνει την κατάλληλη θεραπεία. Η καλυτέρη επιλογή στην οποία μπορείτε να προβείτε είναι να επισκεφτείτε έναν ορθοπεδικό για να σας εξετάσει και να γίνει μια μαγνητική τομογραφί... Read more

    Kalafatis Dominikos

    Physiotherapist

    Rodos

  • ο ευθειασμός είνια επιβαρυντικός παράγοντας για το αυχενοβραχιόνιο. πρωτίστως μια μαγνητική τομογραφία αυχενος ( ακόμα και σε κάμψη και σε εκταση ) θα ήταν σκόπιμη.

    Σφήκας Σπύρος

    Neurosurgeon

    Kolonaki

  • Καλημέρα σας. Ναί κατά πάσα πιθανότητα προέρχονται από τον αυχένα. Χρειάζεται η σωστή θεραπεία για το αυχενοκρανιακό σύνδρομο που έχετε.

    Mylonas Hrusanthos

    Acupuncturist

    Anavissos

  • Ο βελονισμος είναι κατάλληλη θεραπεία για εσάς

    Parousi Amalia

    Acupuncturist

    Acharnes

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Πολλοί ασθενείς με πόνο στον αυχένα παρουσιάζουν και φαινόμενο ζάλης, πονοκεφάλου ή και τάσης προς εμετό.

    Stauridou Eleni (Deactivated account)

    Physiotherapist

    Ilioupoli

  • Η αυχενογενής ζάλη είναι γνωστή νοσολογική οντότητα, η οποία αφορά συμπτώματα ζάλης εξαιτίας προβλημάτων στον αυχένα. Η επιβεβαίωση της διάγνωσης γίνεται τόσο από τον απεικονιστική έλεγχο του αυχένα όσο και από τον αποκλεισμό άλλων παθήσεων του νευρικού συστήματος και του λαβυρίνθου.

    Dr Σολιδάκη Eλένη

    Physiatrist

    Ilisia

  • Καλημέρα.
    Και βέβαια μπορεί ,αν ο μασητήρα σας και ο σκαλινος μαζί με τον τραπεζοιδη είναι σε σύσπαση όλα τα συμπτώματα προέρχονται από αυτούς τους μύες.

    Γεωργιλάκης Κωνσταντίνος

    Χειροπράκτης-Φυσικοθεραπευτής

    Glyfada

  • Είναι πολύ πιθανό να προέρχονται απ' το αυχένα. Όμως μόνο αν σας εξετάσω μέσω της ιριδολογιας θα μπορούσα να σας απαντήσω υπεύθυνα.

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Moschato

  • Καλημέρα σας. Είναι πολύ πιθανόν τα συμπτώματά σας να προέρχονται από αυχενικό σύνδρομο. Υπάρχει μαγνητική τομογραφία της αυχενικής μοίρας;

    Alexandros Karousos

    Physiotherapist

    Evosmos

  • Καλησπέρα σας, η ζάλη μπορεί να είναι μέρος της αυχενικής συμπτωματολογίας γενικότερα. Ναι, επηρεάζεται το αιθουσαίο σύστημα, που είναι υπεύθυνο για την ισορρόπία. Επηρεάζοντας το αιθουσαίο, έχουμε και συμπτώματα ζάλης.

    Λέκκας Ιωάννης

    Physiotherapist

    Alimos

  • Καλησπέρα σας,
    Το πιο πιθανών είναι να προέρχονται από τον αυχένα σας θα μπορούσατε να το αντιμετωπίσετε με φυσικοθεραπεία, βέβαια θα σας πρότεινα να επισκεφθείτε και κάποιον οφθαλμίατρο καθώς και να κάνετε και μια μαγνητική για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

    Δηλάρης Εμμανουήλ

    Physiotherapist

    Nea Ionia

  • Γειά σας .... Ναί μπορεί να προέρχονται και απο τον αυχένα

    Dimitopoulos Georgios

    Physiotherapist

    Nea Makri

  • Καλησπέρα.
    Πολύ συχνά οι ζαλάδες που συνήθως έχουμε είναι συμπτώματα στρες και άγχους και προέρχονται από την αυχενική μοίρα. Έντονοι μυϊκοί σπασμοί στην υποϊνιακή περιοχή, μπορούν να δώσουν πόνο, ζαλάδες, ιλίγγους, μέχρι και πόνο πίσω από τα μάτια.
    Αντιμετώπιση με σωστή μάλαξη, κινητοποίηση αυχένα (χειροπρακτική, οστεοπαθητική), βελονισμός είναι μια σωστή προσέγγιση και λύση για το πρόβλημα.

    TIPS: 3 τα συνηθισμένα σημεία σωματοποίησης άγχους είναι
    ο αυχένας, η κροταφογναφική άρθρωση και το στομάχι.

    Kourakos Vasilis

    Physiotherapist

    Keratsini

  • Καλησπέρα, εξετάσεις για τη ζάλη ναι, αλλά ποιές; Ελέγξατε μάτια και αυτιά; Αν όλα αυτά είναι καθαρά, τότε το επόμενο που μένει, και ποσοστιαία σε μεγαλύτερες πιθανότητες, είναι αυχενικής αιτιολογίας.

    Υ.Γ.: Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά δεν είχα λάβει κάποια ειδοποίηση από το doctor anytime για την υποβολή της ερώτησής σας.

    Afthinos Konstantinos (My Physio)

    Physiotherapist

    Agia Paraskevi

  • Καλησπέρα σας, η ζάλη μπορεί να προέρχεται από την Αυχενική μοίρα ΣΣ.

    Papoutsaki Nektaria

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Oropos

  • Καλησπέρα και να με συγχωρείται για την καθυστερημένη απάντηση ,ναι οι ζαλάδες εάν δεν οφείλονται σε πρόβλημα του λαβύρινθου του αυτιού ,μπορεί να οφείλονται στο αυχενικό σας σύνδρομο μετά την φυσιοθεραπεία έχουμε πολύ καλά αποτελέσματα.

    Βαγιώνης Παναγιώτης

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας, συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, υπήρχε πρόβλημα με την πρόσβαση μου.
    Εξετάσεις για τον ίλιγγο κάνει ο Ω.Ρ.Λ επιβεβαιώνοντας ότι οι λίθοι στο αυτί μας είναι στη θέση τους. Αν σας εξέτασε γιατρός είμαστε εντάξει από αυτό το κομμάτι.
    Το αυξημένο και παρατεταμένο stress επιβαρύνει μία παθολογία όπως ο αυχένας, που από μόνη της η εικόνα που μου μεταφέρθηκε μπορεί να προκαλέσει ίλιγγο. Κατά το έντονο stress οι μύες μας γίνονται σφιχτοί και δεν επιτρέπεται η σωστή λειτουργίας τους (να συσπώνται και να χαλαρώνουν) . Ακόμη και το ότι δουλεύουν σε λάθος θέση λόγω της σκολίωσης και του ευθειασμού είναι επιβάρυνση για αυ
    ... Read more

    Hatzikonstantinou Paraskeui

    Physiotherapist

    Sindos

  • Καλησπέρα σας,
    Η περιοχή του Αυχένα μπορεί να δώσει ζαλάδες. Καλό είναι να προηγηθεί μια ακτινογραφία και έλεγχος από Ωρλ

    Mihalopoulos Paulos

    Physiotherapist

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα , αν έχουν αποκλειστεί άλλες αιτίες ( νευρολογικά , παθολογικά αιτία ) θα μπορούσε το αίσθημα της ζάλης θα μπορούσε να οφείλεται και σε προβλήματα στον αυχένα

    Tseronis Dimitrios

    Rheumatologist

    Peristeri

  • Η ζάλη (όπως πχ και ο πονοκέφαλος) είναι απο τα πιο συχνά συμπτώματα και οι αιτίες μπορεί να είναι πολλές. Μια απ' αυτές είναι και προβλήματα στον αυχένα ή πιο σωστά: στην αυχενική μοίρα της σπονδυλικής στήλης.
    Αν υπάρχουν εκφυλιστικές αλλοιώσεις (δηλαδή ενδείξεις φθοράς) όπως ο ευθειασμός στον αυχένα, τότε είναι πιθανό η αιτία της ζάλης να είναι αυτή.
    Το μεγάλο ερώτημα όμως είναι άλλο: ας υποθέσουμε ότι η αιτία είναι η εκφύλιση (φθορα/ευθειασμός κλπ) της αυχενικής μοίρας. Η ερώτηση είναι: τι μπορεί να γίνει;
    Η ζάλη απο μόνη της, ειδικά όταν οι αλλοιώσεις στον αυχένα δεν είναι ιδιαίτερα έντονες, δε δικαιολογεί δραστικά μέτρα ό
    ... Read more

    Staurinou Pantelis

    Neurosurgeon

    Neo Faliro

  • Γεια σας προφανως είναι μια κεφαλαγία τύπου τάσεως , είναι ένας συνδυασμός πραγματων οπως είπατε και λόγω αγχους θα μπορούσαμε να κάνουμε μια συωδυαστική θεραπεία και με βελονισμό αλλα και Νευρορεφλεξολογία. Ευχαριστω

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας,
    το άγχος και η σύσπαση μυών του αυχένα μπορεί να προκαλέσουν ευθειασμό/σκολίωση και φυσικά ζάλη. Είναι πολύ συνηθισμένη αιτία. Ο αλγόρυθμος διερεύνησης είναι πρώτα αποκλεισμός άλλων αιτιών που μπορεί να προκαλέσουν τα εν λόγω συμπτώματα και κατόπιν διερεύνηση συμπτωμάτων λόγω αυχενικού συνδρόμου. Θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε ειδικό ιατρό.

    Τολιόπουλος Αλέξανδρος (Deactivated account)

    Φυσίατρος - Αθλητίατρος

    Thessaloniki

  • Αν έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες εξετάσεις και είναι αρνητικές τότε ενδεχομένως οι ζαλάδες να προέρχονται από τους μυικους σπασμούς του αυχένα οι οποίοι επηρεάζουν την ροή του αίματος προς την παρεγκεφαλιδα (δηλ το κέντρο της ισορροπίας)

    Foufopoulos Nikolaos (Deactivated account)

    Physiotherapist

    Moschato

  • Καλησπέρα σας,
    τα συμπτώματα που συνδέονται με τον αυχένα περιλαμβάνουν και τις ζαλάδες πέρα από τοπικό πόνο, δυσκαμψία, πονοκεφάλους, κα. Μερικές συνεδρίες φυσικοθεραπείας θα σας βοηθούσαν σίγουρα, δεδομένου του ιστορικού σας και ίσως και να εξαφάνιζαν και τις ζαλάδες, αν αυτές οφείλονται σε αυχεναλγία.

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Η ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΗ ΑΙΤΙΑ ΤΩΝ ΖΑΛΑΔΩΝ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ STRESS

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Kalamaria

  • Όσον αφορά τον ευθειασμό σκύβετε εδώ και καιρό, να διορθώσετε την κάμψη (το σκύψιμο)του αυχένα. Για την σκολίωση να ρυθμίζετε τακτικά κατά την ημέρα την σωστή στάση του σώματος.
    Οι ζαλάδες εάν πήγατε σε γιατρό για τα αυτιά και όλα είναι εντάξει, τότε μπορεί και ο αυχένας κατά την γνώμη μου να δώσει ζαλάδες. Θεραπεία για το αυχενικό σύνδρομο θα βοηθούσε.

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Physiotherapist

    Neapoli

  • Συνήθως η ζάλη δεν προέρχεται από τον αυχένα.
    Η βαρειά εκφυλιστική βλάβη των αυχενικών δίσκων μπορεί όμως να προκαλέσει αίσθημα ζάλης χωρίς όμως αίσθημα περιστροφής των αντικειμένων.
    Οι εξετάσεις του λαβυρίνθου μπορεί να είναι αρνητικές όταν η ζάλη εκδηλώνεται επεισοδιακά και αυτές πραγματοποιούνται εκτός επεισοδίου ζάλης.

    Dimogerontas Georgios

    Neurosurgeon

    Chaidari

  • Είναι αρκετά πιθανό τα συμπτώματα που περιγράφετε να προέρχονται από κάποια παθολογία ή έντονους μυϊκούς σπασμούς από την αυχενική σας μοίρα.

    Physioaskisis -Afoi Tsiampa

    Physiotherapist

    Chalandri

  • Ναι μπορεί να είναι από τον αυχένα θέλει φυσιοθεραπεία

    Georgiadis Athanasios

    Rheumatologist

    Ioannina

  • Είναι πολύ πιθανό.
    Θα πρέπει να κάνετε εξετάσεις και να δείτε ειδικό να τις αξιολογήσει.

    Metaxas Nikolaos

    Neurosurgeon

    Nea Smirni