• Cervical spondylosis
  • Submitted on 14/05/2023

Καλησπέρα σας! Ήθελα να σας ρωτήσω. Έχω εναν μικρό ευθειασμό και γενικα όταν κοιμάμαι άσχημα έχω πονοκεφαλους κλπ. Έχει εναν μήνα λοιπον, που ξύπνησα ενώ κοιμήθηκα σε καναπέ. Καθώς ξύπνησα κατάλαβα πως δεν μπορώ να στρέψω το κεφάλι μου εύκολα προς τα αριστερά (απο εκεινη τη πλευρά εχω το πρόβλημα μου) και μέσα στη μέρα είχα μια θολούρα η οποία απο ότι κατάλαβα ειδικά όταν κουράζομαι μου έρχεται. Εδώ και έναν μηνα είμαι έτσι! Όλη μέρα μια θολούρα Εχω δει 2ΩΡΛ και οφθαλμίατρο και μου είπαν πως δεν έχω καποιον ίλιγγο/πρόβλημα στα μάτια, παρόλα αυτά ακολούθησα και αγωγή με φάρμακα για ίλιγγο και τιποτα. Νιώθω σχεδόν όλη μέρα μια ελαφριά ζάλη η οποία ειναι ενοχλητική. Κάνω φυσιοθεραπείες για τον αυχένα μου αλλά διαφορά δεν βλέπω. Ρώτησα ξανά ΩΡΛ, ο οποίος εφόσον δεν μου βρήκε καποιο ίλιγγο/αστάθεια, με ρώτησε αν έχω πρόβλημα στον αυχένα. Πως θα μου προτείνατε να συνεχίσω; Προσπαθώ να καταλάβω αν μπορεί να προκληθεί ζάλη απο τον αυχένα. Ευχαριστώ πολύ

19 specialists answered

  • Καλησπέρα. Σίγουρα το να κοιμάστε στον καναπέ δεν παρέχει και την καλύτερη θέση ύπνου όποτε ειναι πολύ πιθανό να κάνετε ένα πολύ έντονο μυικό σπασμό ή ακόμη και θλάση σε εκείνο το σημείο . Σίγουρα για να βελτιωθεί η κατάσταση πρέπει να μειωθεί ο μυϊκός σπασμός με κατάλληλη θεραπεία. Δεν γνωρίζω τι σχήμα Φυσικοθεραπειας ακολουθείτε αλλά αν θέλετε μπορέσουμε να κάνουμε ένα ραντεβού να τα δούμε όλα από κοντά. Φυσικά και μπορεί να προκληθεί ζάλη από τον αυχένα για να απαντήσω και στο ερώτημα σας

    Mpoukouvalas Nikolaos

    Physiotherapist

    Kalamaria

  • Εφόσον αποκλείσατε το ενδεχόμενο της προέλευσης των συμπτωμάτων από άλλο αίτιο, είναι πολύ πιθανό να οφείλεται σε συμπτώματα αυχεναλγίας. Μπορείτε να επισκεφτείτε έναν ορθοπεδικό είτε να περάσετε και από το κέντρο μας για μία πρώτη εκτίμηση.

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki

  • Καλημέρα σας. Σήμερα επέστρεψα από συνέδριο στο εξωτερικό.
    Το πρόβλημα σας είναι ο αυχένας. Χρειάζεστε εξέταση από ορθοπαιδικό για φαρμακευτική αγωγή και όχι φ/θ.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Ακτινογραφία και μαγνητική στον αυχένα και εκτίμηση απο ορθοπαιδικό

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η ΖΑΛΗ ΚΑΤΑ 90% ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΙΩΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΕΛΤΙΩΣΗ. ΕΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΕ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΑΥΧΕΝΟΣ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΣΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΥΘΕΙΑΣΜΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΧΗΣ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΥΧΕΝΑΣ ΜΑΣ (ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ)

    Filippou Hristoula

    Physiotherapist

    Kesariani

  • Η ζάλη από τον αυχένα είναι διαγνωση εξ αποκλεισμού. Δηλαδή έχουμε σποκλείσει οποιαδήποτε άλλη παθολογία. Θα πρέπει να επισκεφτείτε Νευρολόγο και να προχωρησετε σε μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου και αυχένα.
    Γενικά μιλωντας η ζάλη-πονοκεφαλος-αυχεναλγία πολύ συχνα συνδέονται.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Glyfada

  • Δοκιμάστε βελονισμό.ειχα παρόμοιο περιστατικό κ μόνο με βελονισμό βελτιωθηκε

    Athanasiadou Sofia

    Physiotherapist

    Aigaleo

  • Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μια σχετική σύγχυση πάνω σ αυτό το θέμα. Ίλιγγος από τον αυχένα είναι σχεδόν απίθανο να προκληθεί, ωστόσο ζάλη ή αίσθημα βαριου κεφαλιού ή συσφικτικοι πονοκέφαλοι είναι πιθανό να οφείλονται στον αυχένα.
    Κατά κανόνα βέβαια η αιτία είναι μυϊκοί σπασμοί, στρες, κακή ποιότητα ύπνου κτλ κ όχι κάποια δομική βλάβη του αυχένα
    Επομένως πολύ σωστά ακολουθείτε φυσικοθεραπείες, θα πρότεινα επίσης λιγότερο στρες ,κάποιου είδους άσκηση κ βελτίωση της διάρκειας κ της ποιότητας του υπνου

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Καλησπέρα σας. Για το μεγαλύτερο ποσοστό των συμπτωμάτων στο κεφάλι ( ίλιγγος, ζάλη, πονοκέφαλος, τάση εμετού, κ.ά.) είναι υπεύθυνος ο αυχένας. Αφού ΩΡΛ και οφθαλμίατρος επιβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει παθολογία, τότε φαίνεται να είναι ο αυχένας. Καθώς το σύμπτωμα πυροδοτήθηκε μετά από πολύωρη κακή θέση του αυχένα. Το ερώτημα είναι τι φυσικοθεραπείες έχετε κάνει. Υπάρχουν ειδικοί θεραπευτικοί χειρισμοί για τον αυχενικογενή πονοκέφαλο/ζάλη. Υπάρχει συγκεκριμένο ασκησιολόγιο που διδάσκουμε στον ασθενή να κάνει. Υπάρχουν τα κλασικά μηχανήματα φυσικοθεραπείας και τα πιο σύγχρονα (όπως το tecar) που μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Και φυσικά η μάλαξη σε ... Read more

    Κωτίδη Σοφία (Deactivated account)

    Physiotherapist

    Krioneri

  • Καλησπέρα σας , ο ευθειασμός απο μόνος του δεν μπορεί να είναι αφορμή γι αυτα τα συμπτώματα, προφανώς αν είναι αυχενογενής μιλάμε για μια μια κεφαλαλγία τ'υπου τάσης που εκεί χρείζεται πέραν της φυσικοθεραπείας και μια πιο εξειδικευμένη θεραπεία αποκατάσταση , μην σπαταλιέστε άλλο στους γιατρούς και στις φαρμακευτικές αγωγές , θεωρώ οτι έτσι περισσοτερο αποπροσανατιλίζεστε απο την κλινική εικόνα . Ευχαριστω

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • Ναι μπορεί η ζάλη που περιγράφεται να προέρχεται από τον αυχένα εφόσον οι διαγνώσεις που έγιναν είναι σωστές και εφόσον κάνετε φυσιοθεραπεία πιστεύω ότι όταν σταματήσετε τον κύκλο των φυσιοθεραπειών θα αρχίσετε να νοιώθετε καλύτερα γιατί τώρα καθημερινά ερεθίζεται η περιοχή ,επίσης ένα ανατομικό μαξιλάρι θα βοηθούσε αν και στην αρχή είναι δύσκολο να το συνηθίσετε.

    Βαγιώνης Παναγιώτης

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • Να σας δει ένας ορθοπαιδικός και έπειτα να συνεχίσετε φυσικοθεραπείες οι οποίες να είναι με manual therapy, McKenzie , βελονισμό, κινησισιοθεραπεια και μαλαξη

    Foufopoulos Nikolaos (Deactivated account)

    Physiotherapist

    Moschato

  • Εφοσον οι αλλοι γιατροι δεν βρηκαν κατι θα πρεπει να προχωρησετε σε απεικονιστικο ελεγχο του αυχενα (μαγνητικη τομογραφια) και πιθανον νευρολογικη εκτιμηση με προοπτικη και μαγνητικη/αξονικη τομογραφια εγκεφαλου.Δεν μπορουμε να πουμε κατι περισσοτερο απο αποσταση,τα αιτια της ζαλης μπορει να ειναι πολλα αλλα μαλλον για αυχενικο προβλημα ακουγεται.

    Pandis Vasileios

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Kerkira (Corfu)

  • ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟΣ ( ΑΦΟΥ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΑ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΔΕΝ ΕΝΤΟΠΙΣΑΝ ΚΑΤΙ ), ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ.

    Dimitrakopoulos Mihail

    Ορθοπαιδικός

    Evosmos

  • Καλησπερα σας, η ζάλη ειναι σύμπτωμα του αυχενικού συνδρόμου. Ίσως πρεπει να συζητήσετε με τον φυσικοθεραπευτή σας για κάποια αλλαγή στο προγραμμα θεραπείας σας.

    Papoutsaki Nektaria

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Oropos

  • Δεν προκαλεί ζάλη το αυχενικό σύνδρομο

    Andreopoulos Asimakis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ilion

  • Τα συμπτώματα σας μπορεί να οφείλονται στον αυχένα. Είναι απαραίτητος ο απεικονιστικός έλεγχος

    Διακάτος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilioupoli

  • Χρειάζεστε μαγνητική τομογραφία αυχένα.

    Μαρκόπουλος Χρήστος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Καλησπέρα σας!Ο αυχένας μπορεί να κάνει ζαλάδα ναι ,είτε γιατί υπάρχει παροδικά πίεση σε μια απ'τις 2 (δεξιά-αριστερά)σπονδυλικές αρτηρίες ,είτε γιατί υπάρχει πίεση σε κάποιους μυς γύρω απ'τον αυχένα που μπορεί αντανακλαστικά να προκαλέσουν ζαλάδα ή και θολούρα . Στις φυσικοθεραπείες τι ακριβώς σας κάνουν,σας έχουν δώσει κάποια άσκηση;;; οδηγίες για το τι πρέπει να προσέχετε,σας έχουν εξηγήσει πως προκαλείται κλπ.
    Εφόσον δεν είδατε διαφορά με τα χάπια μάλλον δεν έχει να κάνει με λαβύρινθο ή τα αυτιά κλπ. Μήπως τρίζετε ή σφίγγετε τα δόντια σας;;
    Αν θέλετε οτιδήποτε πάρτε με τηλέφωνο για περισσότερες λεπτομέρειες!
    Καλή συνέ
    ... Read more

    Papastratis Ilias

    Physiotherapist

    Ampelokipoi