• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 03/04/2023

Καλησπέρα σας, Πριν περίπου ένα χρόνο είχα κάνει καλλιέργεια κολπικού υγρού και είχε βρεθεί αιμόφιλος (gardnerella vaginalis). Είχα πάρει για μια εβδομάδα flagyl μαζί με κάτι υπόθετα και μετά είχε εξαφανιστεί το μικρόβιο. Τώρα, ένα χρόνο μετά και χωρίς να έχω κάποια σεξουαλική επαφή από την οποία θα μπορούσα να έχω ξανακολλήσει, ξαναεμφανίστηκε από μόνο του. Ξαναπήρα flagyl και αυτή τη φορά δεν έφυγε καν το μικρόβιο. Είπα στο γυναικολόγο να μου γράψει κάποια άλλη θεραπεία γιατί δεν θέλω να πάρω και 3η φορά flagyl εφόσον δε φαίνεται να λειτουργεί και μου έγραψε dalacin c μαζί με fugentin, (λέγοντας μου ωστοσο πως η μόνη ενδεδειγμένη θεραπεία για τον αιμοφιλο είναι το flagyl, πως δεν υπάρχει άλλο υποκατάστατο στο 100% και πως τη θεραπεία αυτή τη δίνει μόνο σε όσες κοπέλες είναι αλλεργικές στο flagyl). Σημειώνω πως έκανα σωστά τη θεραπεία (πριν ένα χρόνο είχα παραλείψει ένα χάπι οπότε ίσως να μην είχε γίνει εντελώς σωστά αλλά αυτή τη φορά σίγουρα την έκανα σωστά) και πως δεν είχα κάποια σεξουαλική επαφή για να κολλήσω ξανά το μικρόβιο από εκεί. 1) Γιατί πιστεύετε πως δεν υποχωρεί το μικρόβιο; 2) Τι προτείνετε να κάνω με τη θεραπεία;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχουν κολπικά υπόθετα που μαζί με το Flagylβοηθάνε να φύγει πιο γρήγορα

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Γεια σας, μπορεί το μικρόβιο να παρουσιάζει αντίσταση στο συγκεκριμένο αντιβιοτικό, οπότε θα χρειαστεί αλλαγή θεραπείας βάσει αντιβιογράμματος

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Το παραπανω μικροβιο δεν ειναι σεξουαλικως μεταδιδομενο .Οσον αφορα τη θεραπεια θα λαβετε αγωγη βαση αντιβιογραμματος κ οχι απαραιτητα flagyl.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Η ερώτηση είναι αν έχετε συμπτώματα και γιαυτό κάνατε την καλλιέργεια. Αυτό που θα πρότεινα αν δεν θέλετε να πάρετε χάπια θα μπορούσατε να βάλετε κάποια κολπική κρέμα κλινδαμυκινης για 7 ημέρες, καθώς να πάρετε γαλακτοβακιλους είτε κολπικα είτε απο το στόμα για να φτιάξετε την χλωρίδα του κόλπου.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Ολοφάνερα η αντιμετώπιση με απλή αντιβίωση δεν επαρκεί. Θα χρειαστεί ολιστική προσέγγιση.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό