• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 17/05/2023

καλησπέρα, σήμερα μέσα στην πράξη που κάναμε με τον άντρα μου πάνω στα 6 λεπτά ένιωσα κάποια υγρά στην μήτρα, για αυτό και γω του είπα να περιμένει να δω τι μπορεί να είναι, στην συνέχεια το υγρό το ένιωθα να τρέχει, έτσι και γω σταμάτησα και του είπα να κοιτάξω τι έγινε, στην συνέχεια είδα πως είχε βγάλει σπέρμα για αυτό και γω φοβήθηκα μήπως το υπόλοιπο μπήκε μέσα, αν αύριο κιόλας κάνω τεστ εγκυμοσύνης θα μου βγάλει τίποτα η θα είναι νωρίς ακόμα; μήπως να πάρω ένα χάπι καλού κακού γιατί πραγματικά δεν είμαι έτοιμη για τίποτα και φοβάμαι..;;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, το τεστ δε θα δείξει. Καλό είναι να πάρετε το χάπι της επόμενης ημέρας

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Αν είσαι σε γόνιμες μέρες ναι το σε καθυστέρηση

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Το τεστ δεν θα δείξει τπτ τόσο άμεσα. Ανάλογα με το σε ποια μέρα του κύκλου σας είστε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την επείγουσα αντισύλληψη.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Θα πρέπει να υπάρχει κάποια καθυστέρηση για να βγει θετικό το τεστ , όσο για το χάπι σημαντικό είναι η μέρα του κύκλου σας

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Εφοσον δεν επιθυμειτε εγκυμοσυνη πρεπει να παρετε το χαπι της επομενης ημερας οσο πιο αμεσα γινεται καθως η αποτελεσματικοτητα τους μειωνεται οσο περνουν οι ωρες .

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Αν δεν επιθυμείς εγκυμοσύνη μπορείς να πάρεις το λεγόμενο «χάπι της επόμενης μέρας» από το φαρμακείο. Ωστόσο καλύτερο θα ήταν να στο συστήσει ο/η γυναικολόγος που σε παρακολουθεί. Επίσης καλό είναι να συζητήσεις ποια είναι η καλύτερη μέθοδος αντισύλληψης για σενα.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Αν έχετε υποψία ατυχήματος κατά την πράξη και δεν θέλετε να μείνετε έγκυος καλό θα ήταν να πάρετε το χάπι της επόμενης μέρας άμεσα. Βέβαια η αποτελεσματικότητα του είναι μικρή αν είσαστε στην ωορρηξία σας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα