• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 16/05/2023

Καλησπέρα. Βρίσκομαι στην εφηβεία και απο τοτε που έχω περιοδο(εδώ και 5 χρόνια) έχει διάρκεια 6 ημερών, αρκετή ροη, πολλούς πόνους κτλ. Αποφάσισα πριν δυο μήνες να δοκιμάσω ομοιοπαθητικά για τη περίοδο, ώστε να μην παίρνω πολλά παυσίπονα, και συγκεκριμένα απο το φυτό κολοκυνθις. Η γιατρός που μου τα πρότεινε μου έδωσε και ειδική δοσολογία και ετσι το βράδυ πριν αδιαθετήσω πήρα δυο πολύ μικρά «μπιλακια» , όπως ήταν κατασκευασμένα, του ομοιοπαθητικου. Πράγματι, σε εκείνη τη περίοδο δεν ένιωσα καθόλου πονο, εκτός απο τη δεύτερη μέρα που πόνεσα ελάχιστα. Επισης δεν είχα όση ροη είχα φυσιολογικά, δηλαδή στις προηγούμενες περιόδους μου. Το ιδιο επαναλήφθηκε και στην επόμενη περίοδο μου μετα την λήψη των ομοιοπαθητικών. Επειδή ομως μου φάνηκε περιεργο, αυτή τη φορα αποφάσισα να μην λάβω καθόλου ομοιοπαθητικά. Πράγματι αυτή τη φορα είχα πολύ παραπάνω ροη και φυσικά πόνους , αφού έπρεπε να παίρνω συνεχώς παυσίπονα. Αυτο που με προβληματίζει ομως είναι η ροη. Με τα ομοιοπαθητικά η ροη σταματούσε στη τριτη μέρα και δεν ήταν αρκετή και τωρα χωρίς αυτα είχα μέχρι και την πεμπτη μέρα κανονικά… Να συνεχίσω να παίρνω ή θα επηρεάζουν συνεχώς τη περίοδο μου;;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Η ομοιοπαθητικός είναι γυναικολόγος; Αν ναι, καλό θα ήταν να της το αναφέρεις ώστε να είναι ενήμερη. Κατά τα άλλα μπορείς να συνεχίσεις την ομοιοπαθητική αγωγή. Καλό κάνει και όχι κακό.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Μπορείτε να τα πάρετε κάποιο διάστημα

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός