• Χολή
  • Υποβλήθηκε 03/11/2023

Πρόσφατα παρατήρησα μια μικρή ομφαλοκήλη που δε με ενοχλεί.Ένας χειρούργος μου είπε να τη χειρουργήσω λαπαρασκοπικά.Στο μεταξύ έχω εδώ και ένα χρόνο χαμηλά αιμοπετάλια και αυτή τη στιμή με 5mg prezolon /μέρα είμαι μεταξύ 70.000 και 120.000.Έχω όμως και δυο πέτρες στη χολή.Σε άλλο χειρούργο που πήγα, μου είπε οτι εφόσον έχω πέτρες στη χολή θα πρέπει να αφαιρέσω αυτή και ταυτόχρονα να αντιμετωπισθεί η ομφαλοκήλη, με ράμματα όμως.Διαφορετικά, εαν βάλω πλέγμα τώρα στην ομφαλοκήλη, αν χρειασθεί στη συνέχεια να κάνω λαπαροσκοπική επέμβαση στη χολή, θα υπάρξουν επιπλοκές γιατί θα πρέπει να περάσει μέσα από το πλέγμα στον αφαλό το λαπαροσκόπιο.Επίσης είπε οτι θα πρέπει να προσεχθούν τα αιμοπετάλια.Έχει δίκιο? Θα πάω και σ΄άλλο γιατρό γιατί έχω μπερδευτεί.Σημειωτέον οτι έχω παχύνει πολύ και ο αιματολόγος πέραν του οτι θεωρεί οτι εαν αδυνατήσω θα αποδυναμωθεί και η κήλη μου είπε (και συμφωνώ σε αυτό) οτι θα πρέπει πρώτα σε κάθε περίτπωση πριν από επέμβαση να χάσω τα κιλά.Έχει δίκιο ο δεύτερος χειρούργος? Εννοείται οτι θα το ψάξω κι΄ αλλο αλλά αγχώθηκα και θα ήθελα μια επιπλέον άποψη. Είμαι γυναίκα, 47 ετών.Συμπληρωματικά, ήθελα να ρωτήσω, συμφέρει να κάνω λαπαροσκοπική επέμβαση στη χολή και στη συνέχεια να κλείσει με ράμματα και το σημείο της ομφαλοκήλης, ή να κάνω λαπαροσκοπική επέμβαση στην ομφαλοκήλη και στη συνέχεια, εφόσον πονέσει η χολή, να κάνω εκείνη την επέμβαση ανοιχτή? Χωρίς δηλαδή λαπαροσκόπηση.Το λέω, γιατί είναι προτιμότερο, να τοποθετηθούν ράμματα κοντά στον αφαλό, σε σημείο δηλαδή της κοιλιάς που διογκώνεται, πιο εύκολα, λόγω πάχους κλπ? Δεν υπάρχει κίνδυνος στο μέλλον να αποδυναμωθούν τα ράμματα πιο εύκολα στην περιοχή της ομφαλοκήλης και να θέλω πάλι επέμβαση? Ευχαριστώ

5 ειδικοί απάντησαν

  • Από τα λεγόμενα σας, περισσότερο έχετε μπερδευτεί ρωτώντας πολλούς γιατρούς και λαμβάνετε πολλές διαφορετικές γνώμες. Το καλύτερο που θα έχετε να κάνετε, είναι να επισκεφτείτε ένα χειρουργό που εμπιστεύεστε και να ακολουθήσετε την μία και μοναδική συμβουλή του.

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Για εσας σιγουρα πρεπει να χασετε καποια κιλα οσα μπορειτε και να υποβληθειτε σε λαπαροσκοπικη χολοκυστεκτομη και πριν απο την συρραφη του ομφαλου να γινει ανοικτα και η αποκατασταση της ομφαλοκηλης

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να κάνετε λαπαροσκοποκή χολ/μη και αποκατάσταση της ομφαλοκήλης( σε μία επέμβαση )
    Το αν θα τοποθετηθεί πλέγμα ή όχι στην αποκατάσταση της ομφαλοκήλης θα το εκτιμήσει ο Χειρουργός σας.

    Ράθωσης Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πάτρα

  • Καλησπέρα! Γενικά θα σας συμβούλευα να κάνετε και τα δυο χειρουργεία λαπαροσκοπικά. Τα οφέλη είναι πολλά. Μπορούν να γίνουν μαζί, ο κίνδυνος επιμόλυνσης του πλέγματος σε ταυτόχρονη αφαίρεση της "χολής" είναι πολύ μικρός. Αν επιθυμείτε μπορείτε να τα κάνετε ξεχωριστά, μπορουν να γίνουν με οποιαδήποτε σειρά και επίσης και τα δυο πάλι λαπαροσκοπικά κάθε φορά, συνήθως η χολοκυστεκτομή προηγείται. Η απώλεια βάρους είναι επιθυμητή πριν από την αποκατάσταση της ομφαλοκήλης. Τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη, καθώς η κλινική εξέταση και η μέλετη των εξετάσεων σας μπορεί να απαιτούν συγκεκριμένο πλάνο. Τα χειρουργεία αυτά θεωρούνται χαμηλού αιμο... Διάβασε περισσότερα

    Χουλιάρας Χρήστος MD, MSc

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα Η δύο παθήσεις μπορούν να αντιμετωπιστούν ταυτόχρονα λαπαροσκοπικά δηλαδή και ηχολη και η κήλη με ανάταξη του περιεχομένου της και σύγκλιση του χάσματος και τοποθέτηση πλέγματος από μέσα χωρίς τομή που είναι καλύτερα.

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία