• Chronic obstructive pulmonary disease
  • Submitted on 21/04/2023

Έχω ΧΑΠ ποια είναι η σωστή διατροφή.

14 specialists answered

  • Μπορούμε να σας διδάξουμε την σωστή διατροφή για την ΧΑΠ αρκεί να δρομολογησετε την πρώτη σάς συνεδρία. Προσέχετε την ποσότητα των υδατανθράκων πού καταναλώνετε.
    Είμαστε στη διάθεσή σας.
    Σάς ευχαριστούμε πολύ για την ερώτηση πού μας υποβάλατε.

    Βάσση Παρασκευή

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας. Για ολοκληρωμένο πρόγραμμα διατροφής που θα καλύπτει όλες τις ανάγκες σας καλό θα ήταν να προηγηθεί μια ανάλυση σύστασης σώματος και να συζητήσετε όλο το διατροφικό και ιατρικό σας ιστορικό. Σε περιπτώσεις ΧΑΠ είναι καλό να γίνει ρύθμιση του σωματικού βάρους καθώς αυτό βοηθάει πολυ. ¨ομως θα πρέπει να δούμε και όλο το υπόλοιπο διατροφικό και ιατρικό ιστορικό σας πριν ξεκινήσουμε ένα πλάνο, είτε χρειάζεστε είτε όχι απώλεια βάρους καθώς το κάθε τι μπορεί να διαφοροποιήσει την προτεινόμενη σύσταση της δίαιτας.

    Καραμπόλα Μαρία

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Μικρά συχνά γεύματα καθώς και δεν θα πρέπει να τρώτε πριν ξαπλώνετε στο κρεβάτι σας. Θα πρέπει να έχετε φάει τουλάχιστον μία ώρα πριν ξαπλώσετε. Επίσης ο χυμός από λάχανο βοηθάει πάρα πολύ στο πρόβλημα αυτό.. αν έχετε αποχυμωτή μπορείτε να βάλετε το λάχανο να το αποχυμόσετε και να πίνετε ένα φλυτζανάκι του καφέ δύο φορές τη μέρα χυμό από φρέσκο λάχανο

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Θα σας συμβουλευα να να επισκεφθείτε έναν συνάδελφο ώστε να σας καθοδηγήσει κατάλληλα διότι δε μπορώ να γνωρίζω αν χρειάζεστε και απώλεια βάρους παράλληλα!

    Mameka Iliana

    Dietitian - Nutritionist

    Larissa

  • Μερικές χρήσιμες διατροφικές συμβουλές για ασθενείς με Χ.Α.Π είναι:
    Μείνετε ενυδατωμένοι
    Αποφύγετε τα ροφήματα που περιέχουν καφεΐνη
    Φάτε περισσότερα θρεπτικά τρόφιμα
    H κάθε περίπτωση χρειάζεται εξατομίκευση ωστόσο τα παραπάνω αποτελούν κάποιες χρήσιμες συμβουλές για εσάς!

  • Καλησπέρα σας. Μεσογειακή διατροφή με μικρά κ συχνά γεύματα και εννοείται στις σωστές ποσότητες για εσάς, εάν παράλληλα χρειάζεται να χάσετε βάρος.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Δυστυχώς η απάντηση αυτή δεν είναι καθόλου απλή. Θα προσπαθήσω να είμαι κατατοπιστικός και να καλύψω όλες τις περιπτώσεις, ελπίζοντας ότι θα είμαι κατανοητός.
    Το στάδιο της νόσου (1-4), η ηλικία και το βάρος σας είναι παράγοντες που επηρεάζουν έντονα τις απαιτήσεις του οργανισμού σας και συνεκδοχικά τις διατροφικές οδηγίες που θα πρέπει να ακολουθήσετε.
    Η φύση της νόσου έχει 3 βασικά χαρακτηριστικά:
    1. Η ΧΑΠ είναι υπερκαταβολική νόσος, δηλαδή αυξάνει τις ενεργειακές απαιτήσεις του οργανισμού σας, επειδή η αναπνευστική διαδικασία γίνεται περισσότερο κοπιώδης.
    2. Η διαρκής φλεγμονή και οι οξειδωτικές συνθήκες (υπεροξείδιο του υδ
    ... Read more

    Tresinis Anastasios

    Dietitian - Nutritionist

    Edessa

  • Καλησπέρα σας. Ανάλογα με την σοβαρότητα της ΧΑΠ, τον τύπο και τα χρόνια όπου την έχετε ο προσανατολισμός της διατροφής αλλάζει. Το κυριότερο σημείο που πρέπει να προσέξετε είναι να προσφέρετε στον οργανισμό σας αρκετή ενέργεια - πρωτεΐνη σε ένα πλαίσιο μιας θρεπτική διατροφής που θα έχει στόχο για την πρόληψη της μείωσης της μυϊκής μάζας και της λειτουργικότητας σας (υποσιτισμός - καχεξία). Η φύση της ΧΑΠ λόγω της φλεγμονής προάγει την μείωση της όρεξης αλλά και την μακροχρόνια απώλεια του βάρους και πιο συγκεκριμένα του μυϊκού ιστού (πράγμα όπου δεν θέλουμε). Η αξιολόγηση της διατροφικής σας κατάστασης από έναν διαιτολόγο - διαιτολόγο είναι... Read more

    Έκτωρ Καππάτος-Κουτρούμπας

    Dietitian - Nutritionist

    Platia Mavili

  • Θα χρειαστώ πολύ περισσότερες πληροφορίες για να σας δώσω πιο συγκεκριμένες οδηγίες

    Γενικά. Σίγουρα θα χρειαστεί μια διαχείριση το σωματικό σας βάρος

    Μανωλαράκης Μανώλης

    Dietitian - Nutritionist

    Alimos

  • Συμβουλευτειτε εναν ειδικο διατροφης ωστε να σας συνταξει ενα προσωποποιημενο προγραμμα διατροφης

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας, σε ανθρώπους με ΧΑΠ συχνά παρατηρούμε βελτίωση στην αναπνοή μειώνοντας τη πρόσληψη υδατανθράκων (ψωμί, μακαρόνια, ρύζι) και παράλληλα αυξάνοντας τη πρόσληψη καλών λιπών (ελαιόλαδο, αβοκάντο). Με μια επίσκεψη σε διαιτολόγο θα μπορούσατε να πάρετε ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα διατροφής βασισμένο στις δικές σας ανάγκες.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Αρχικά πρέπει να ξεκινήσετε να είστε σωστά ενυδατωμένοι, δεν Πρέπει να καταναλώνεται καφεινουχα ροφήματα, πρέπει να ενισχύσετε τα ωμεγα 3 λιπαρα τη βιταμίνη D & τις φυτικές σας ίνες στη διατροφή σας. Καλό θα ήταν να μη τρώτε μεγάλες ποσότητες και τροφές που αυξάνουν πολύ τα αέρια! Αργή μάσηση & τακτικά γεύματα μικρά τρώμε ήσυχα κ σε ασφαλες περιβάλλον.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Dietitian - Nutritionist

    Pagrati

  • Μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή παρέχει μια ισχυρή άμυνα στον οργανισμό σε ασθενείς με ΧΑΠ, καθώς και η διατήρηση ενός υγιούς σωματικού βάρους θα βοηθήσει περαιτέρω στην ομαλή πορεία της νόσου. Οι υπέρβαροι αλλά και οι καπνιστές δυσχεραίνουν και επιβαρύνουν περισσότερο την αναπνοή τους διότι η καρδιά και οι πνεύμονες τους κουράζονται πιο εύκολα και αναγκάζονται να δουλεύουν πιο σκληρά. Αντίθετα ένα άτομο με πολύ χαμηλό σωματικό βάρος οδηγείται σε γρήγορη κόπωση και σε πιο συχνό κίνδυνο να εμφανίσει πιο συχνές λοιμώξεις. Όσον αφορά τη διατροφή σε ασθενείς με ΧΑΠ συστήνεται η επαρκής ημερήσια ενυδάτωση του οργανισμού με τουλάχιστον 8 με 10 ... Read more

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Καλησπέρα σας, θα πρέπει να εξατομικευθεί η προσέγγιση. Σίγουρα πάντως θα πρέπει να λάβετε σωστή ποσότητα πρωτεΐνης από τη διατροφή σας.

    Μίλεσης Γιώργος (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Ampelokipoi