• Tracheitis
  • Submitted on 18/05/2023

Καλησπέρα! Τον περασμενο Σεπτεμβρίο μαζι με τ τεστ παπ εκανα κ κολπικη μοριακη καλλιέργεια όπου βρεθηκα θετικη στο ουρεοπλασμα. Μ δοθηκε αντιβιωση vibramycin. Ο γιατρός μ ειπε οτι δ χρειαζεται να παρει αγωγη ο συζυγος. Σε καλλιέργεια σπερματος π έκανε με δικη μας πρωτοβουλια τ ιδιο διάστημα ηταν αρνητικος. Την προηγ βδομαδα επισκεφθηκα τ γιατρο για ενοχλησεις στην ευαίσθητη περιοχή. Μου εγινε παλι μοριακη καλλιέργεια. Βρεθηκε candida albicans και ουρεοπλασμα. Για τ πρωτο μ χορηγηθηκε αγωγη. Για τ ουρεοπλασμα μου είπε πως εφόσον πηρ αγωγη μια φορα δεν ξανα δινεται. Με το σύζυγό εχουμε ελεύθερες επαφες για επιτευξη εγκυμοσυνης. Οταν τον ρωτησα μου ειπε να συνεχισουμε κανονικα τις προσπαθειες. Εγω ομως διαβασα οτι ειναι αιτιο υπογονιμοτητας και πρεπει να αντιμετωπιστει. Να προσθεσω οτι βρεθηκα θετικη στο ureoplasma Pavrum. Να παρω κι αλλη γνωμη?

6 specialists answered

  • Να απευθυνθείς σε γυναικολόγο με εξειδίκευση στη γονιμότητα

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Δεν επηρεάζει τη γονιμότητα

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos

  • Καλησπέρα σας, εγώ εφόσον προσπαθείτε για κύηση θα πρότεινα να δοκιμάσετε να πάρετε πάλι αγωγή και να πάρει κ ο σύντροφός κ όσο θα λαμβάνετε την αγωγή να αποφεύγετε τις επαφές. Μετά το τέλος της αγωγής να επαναλάβετε την καλλιέργεια.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Η αντιμετωπιση του γιατρου σας ειναι σωστη.

    Μήνου Νίκη

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Μπορείτε να επαναλάβετε τη θεραπεια, αλλά οι πιθανότητες εκρίζωσης του είναι λίγες. Είναι σπάνιες οι φορές που το ουρεοπλασμα προκαλεί παλινδρομες κυήσεις και γι αυτό δεν αποτελεί αίτιο να διακοπούν οι προσπάθειες για εγκυμοσυνη. Ούτε οι μύκητες είναι λόγος να σταματήσετε τις προσπάθειες για εγκυμοσυνη.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Γεια σας, όχι δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι παραπάνω. Το μικρόβιο αυτό δεν εκριζώνεται εύκολα

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia