• Schizophrenia
  • Submitted on 29/12/2022

Γεια σας,εγω είχα συμπτώματα σχιζοφρένειας κ κατάθλιψης από τα 18 μου χρόνια, είχα μυικους πόνους σε όλο το σώμα, κράμπες, υπέφερα πολύ, ενοιωθα μία δύναμη να με σπρώχνει μπροστά, προς τα πίσω κ κάποια δύναμη να με τραβάει προς τα πάνω, φοβόμουν να βγω έξω μόνη μου, ενοιωθα κάτι να σφίγγει το κεφάλι μου κ να τό πιέζει, ένιωθα τσιμπήματα στο κεφάλι,στο πρωσοπο,σαν να με τρυπούσαν βελόνες.. άκουγα φωνές άγριες, νόμιζα ότι ήμουν δεμονισμενη, έβλεπα φιγουρες μαύρες κατάμαυρες σαν βρυκολακες με σουφλερα δόντια, έβλεπα μαυρους κύκλους γύρω από τα μάτια μου, έβλεπα τό έδαφος να σχίζεται μπροστά μου, είχα καταπίεση πολύ, δεν είχα κ σεξουαλική επαφή καθόλου.. ήμουν ψυχολογικα χάλια..δεν είχα ούτε φίλους ούτε φιλενάδες να βγω έξω, εμένα με τούς γονείς μου,που τωρα έχουν πεθάνει, τώρα μένω μόνη μου, τώρα δεν έχω κράμπες κ πονους, ούτε ακούω φωνές, καμία φορά βλέπω καμιά φιγούρα όχι όμως τόσο έντονα, είχα πάει σε ψυχιατρική κλινική εδώ στη Γερμανία το 2018 κ έκατσα μέσα ένα μήνα,διαγνωστηκα με σχιζοφρένεια όχι παρανοϊκή, εφηβική νομίζω,κ κατάθλιψη κ μου έγραψαν κάτι φάρμακα,τα veflafaxin κ τα aripiprazol.απο τοτε είμαι καλύτερα, είμαι ευχαριστημένη με αυτά τα φάρμακα.. τώρα νοιωθω μοναξια κ κατάθλιψη, έχω χάσει τη μάνα μου εδώ κ τρία χρόνια.. πηγαίνω σε ψυχίατρο τακτικά.. τώρα γιατί να με πείραξε έτσι ξαφνικά σχιζοφρένεια, επειδή ήμουν με τους γονείς μου, επειδή δεν είχα σεξουαλική επαφή η επειδή είναι κληρονομικό.. πολλά παιδιά μένουν με τούς γονείς τους δεν παρουσιάζουν τέτοια συμπτώματα..δεν το περίμενα εγώ να φτάσω σε τέτοια κατάσταση..ο αδερφός μου είχε σχιζοφρένεια παρανοϊκή, καλά ο αδερφός μου είχε βαριά συμπτώματα, σήκωνε χέρι να μας χτυπήσει, ήθελε να.μας σκοτώσει ολους,παραλογιζοταν κ έλεγε ασυναρτησίες, είχε κάτσει κ στο κλειστό ο αδερφός μου, αλλά μόλις εβγενε έκανε πάλι τα ίδια..τωρα είναι καλύτερα, μένει σε ψυχολογικό ίδρυμα..οι σχιζοφρενεις βλέπουν κ ακούν το σατανά κ νομίζουν ότι είναι δεμονισμενοι? γιατί μου φένονταν πως τον έβλεπα κ γω κ τον άκουγα..

25 specialists answered

  • Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για το μήνυμα σας. Για όλες τις απορίες που έχετε καλό θα ήταν να ρωτήσετε τον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί!

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kolonaki

  • Να συνεχίσετε τα φάρμακα σας και τις επισκέψεις στον γιατρό σας , το γιατί είναι μεγάλη κουβέντα η κληρονομικότητα μάλλον έπαιξε μεγάλο ρόλο , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Οι σχιζοφρενείς έχουν μία ευρεία γκάμα συμπτωμάτων. Μέσα σε αυτά είναι οι οπτικές ή ακουστικές παραισθήσεις, απτικές παραισθήσεις κλπ κλπ.

    Efstratiou Amalia

    Psychologist - Mental Health Counselor

    Nea Erythraia

  • Καλησπέρα. Στα πλαίσια της συμπτωματολογίας της σχιζοφρένειας είναι πιθανό, ναι. Θα πρότεινα να συζητήσετε αυτά τα θέματα με τον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί και γνωρίζει το ιστορικό σας.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας, διάβασα προσεκτικά το μήνυμά σας, καλό είναι να παίρνεται την αγωγή σας, και να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία σε σταθερή βάση , αν δεν κάνετε με αυτό τη συχνότητα μέχρι τώρα. Αν θέλετε κάτι περισσότερο επικοινωνήστε άμεσα μαζί μου στο [email protected]

    Varsamopoulou Anastasia

    Ψυχολόγος

    Panorama

  • Καλησπέρα σας όλα αυτά που αναφέρατε είναι συμπτώματα της σχιζοφρένειας οι επίμονες σκέψεις που μοιάζουν αληθινές, οι άγριες φωνές, οι περίεργες αισθήσεις στο σώμα, όλα αυτά είναι τα συμπτώματα που δημιουργεί η ασθένεια. Παράλληλα όμως όλα αυτά σας δυσκολεύουν να δημιουργήστε σχέσεις ερωτικές, φιλικές και ίσως νιώθετε μοναξιά και βαρεμάρα. Ίσως βοηθούσε να φτιάξετε ένα πρόγραμμα για τις καθημερινές σας δουλειές και την ατομική σας φροντίδα και για τον ελεύθερο χρόνο να βρείτε ένα κέντρο κοινοτικής ψυχικής υγείας για να κάνετε κάποιες συναντήσεις ή ένα κέντρο ημέρας κοντά στην περιοχή που μένετε για δραστηριότητες ή ακόμα και για παρεούλα /καφ... Read more

    Μιχαλοπούλου Βασιλική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Vironas

  • Καλησπέρα το τι έχετε αντίληψη αυτού δείχνει ότι δεν έχετε σχιζοφρένεια σε βαρύ βαθμό. Το ότι έχετε ζήσει αυτές καταστάσεις και με άτομα με σχιζοφρένεια σίγουρα έχει επηρεάσει αρνητικά την εμπειρίες στη ζωή. Παρόλα αυτά καλό θα ήτανε να επισκεφτείτε ένα ψυχολόγο ώστε να αντιμετωπιστούν κάποια συμπτώματα της μοναξιάς και της θλίψης που λέτε ότι βιώνετε. Με εκτίμηση και Γεωργουδακη Μαρία Διονυσία ψυχολόγος

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Lavrio

  • Καλημέρα σας και καλή χρονιά. Πρώτα από όλα να πούμε ότι η σχιζοφρένεια είναι μία καθαρά βιολογική διαταραχή, δηλαδή είναι σχεδόν πάντα κληρονομική. Δεν φταίτε εσείς σε κάτι. Συχνά στενάχωρες καταστάσεις όπως ο θάνατος της μητέρας σας μπορεί να ξαναφέρουν αυτές τις εικόνες, τις φωνές και τις σκέψεις της σχιζοφρένειας. Τακτική παρακολούθηση από ψυχίατρο είναι απαραίτητη όπως και να παίρνετε σωστά τα φάρμακά σας. Επίσης, θα πρέπει να κρατάτε μια σταθερή ρουτίνα και να να κοιμάστε και να τρώτε καλά. Η ψυχοθεραπεία επίσης θα σας βοηθήσει με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας. Σίγουρα δεν είστε δεμονισμένη. Αυτή η σκέψη είναι αποτέλεσμα των εικόνων και... Read more

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Marousi

  • Φαίνεται ότι έχετε αρκετά καλή επίγνωση για αυτό που σας συμβαίνει και αυτό είναι καλό.
    Για τα περαιτέρω ερωτήματά σας είναι καλό να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχοθεραπευτή/τρια.

    Morogiannis Konstantinos

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ilisia

  • Γεια σας. Συνεχίστε την φαρμακευτική σας αγωγή και συζητήστε τα θέματά σας με τον θεράποντα ιατρό σας.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Alexandroupoli

  • Η σχιζοφρένεια χαρακτηρίζεται από παραισθήσεις και ψευδαισθήσεις οπτικές ή ακουστικές. Πιθανόν κάποιο γεγονός πυροδότησε την εμφάνιση της διαταραχής αυτής και κάθε φορά που συμβαίνει μια αλλαγή επηρεάζεστε σε μεγάλο βαθμό. Χρειάζεται σταθερή και συχνή επαφή με ψυχίατρο και να σας αναλάβει κάποιος εξ'ολοκλήρου ψυχοθεραπευτικά.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Η βάση της θεραπείας σας είναι φαρμακολογική με βάση τα αντιψυχωσικά φάρμακα που ήδη σας χορηγεί ο ψυχίατρος σας. Με την παρακολούθηση από τον γιατρός σας και την σταθερή χρήση φαρμάκων μπορείτε να ακολουθείσεται κάποιο πρόγραμμα ψυχοθεραπείας που θα βελτιώσει περισσότερο την κατάστασή σας. Οι παραισθήσεις που αναφέρεται και το άκουσμα φωνών είναι στοιχεία της σχιζοφρένειας. Ακολουθήστε πιστά την θεραπεία σας και όλα θα βελτιωθούν. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Drapetsona

  • Όπως καταλαβαίνετε, η θεραπεία μέσω γραπτών μηνυμάτων δεν είναι εύκολη, αν και γίνεται υπό συνθήκες και από έμπειρους θεραπευτές. Είναι αρκετά αυτά που γράφετε αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι ερώτηση που να μπορεί να απαντηθεί ικανοποιητικά στις γραμμές αυτού του site. Θα πρότεινα λοιπόν, να επικοινωνήσετε με έναν πιστοποιημένο ειδικό ψυχικής υγείας για να μπορέσετε να βρειτε το αίτημα σας ώστε να στοχεύσετε σε κάποιο επιθυμητό αποτέλεσμα.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Palaio Faliro

  • Έχετε ένα μεγάλο ιστορικό και θα ήταν το καλύτερο για εσάς να σας παρακολουθεί συστηματικά ένας ψυχίατρος-ψυχοθεραπευτής ώστε να διαχειρίζεστε τις δυσκολίες σας και να πάρετε μία σωστή σειρά με αγωγή όπου θα ισορροπήσετε και θα έχετε μία ομαλή και φυσιολογική έκβαση στη ζωή σας

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Αγαπητή μου, οι έρευνες για τη σχιζοφρένια δείχνουν ότι για την έκφραση της χρειάζονται τόσο γονιδιακοί, όσο και περιβαλλοντικοί παράγοντες. Η φαρμακοθεραπεία είναι μεγάλη βοήθεια για το άτομο που αντιμετωπίζει μια τόσο δύσκολη διαταραχή. Οι έρευνες όμως δείχνουν ότι σε συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία τα αποτελέσματα στην ποιότητα της ζωής του ανθρώπου μπορεί να βελτιωθεί πολύ. Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να καταλαβαίνεις και να προβλέπεις τα προβλήματα στην αντίληψη σου, όπως επίσης και να βελτιώσεις τομείς της ζωή σου που επιρεάζονται (όπως τον κοινωνικό τομέα). Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου ή με άλλο ψυχοθεραπευτή για να πάρεις τη επι... Read more

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Larnaka

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά,
    Τα άτομα τα οποία έχουν διαγνωστεί με σχιζοφρένεια μπορεί να βλέπουν και να ακούν τον σατανά ή και να πιστεύουν πως είναι δεμοσνισμένα από κάποιο πνεύμα το οποίο θέλει το κακό τους. Σύμφωνα με την βιβλιογραφία έχει παρατηρηθεί πως τα άτομα που πάσχουν από σχιζοφένεια μπορεί να έχουν και διπολική διαταραχή και να βιώνουν έντονα περιόδους κατάθλιψης που δυσχαιρένουν ακόμα περισσότερο την ψυχική υγεία. Σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνεται το άτομο να έχει συνεδρίες με ψυχίατρο ώστε να γίνεται η σωστή συνταγογράφηση των φαρμάκων και ταυτόχρονα συνεδρίες με έναν ψυχολόγο.
    Φυσικά παραμένουμε στην διάθεση σα
    ... Read more

    Κάμπο Τρύφων

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Charilaou

  • συνεχιστε τη φαρμακευτικη σας αγωγη και τις επισκεψεις σας στον γιατρο κ θα δειτε κ παραπανω βελτιωση

    Dimitriou Tatiana

    Νευροεπιστήμων

    Chalandri

  • Γειά σας!
    Εκτός από την φαρμακευτική αγωγή , θα πρέπει να ξεκινήσετε γνωσιακή - συμπεριφορική ψυχοθεραπεία με ειδικευμένο ψυχολόγο!

    Papathanasiou Dimitrios

    Ψυχολόγος

    Aigaleo

  • Αυτά όλα που λέτε για τον εαυτό σας ,τα οποία δεν τα διάβασα, τους έριξα μια ματιά....δεν είναι για να γραφονται εδώ μέσα με τέτοια ευκολία. Είναι η ζωή σας.. Και αυτή χρειάζεται φροντίδα όχι έκθεση σε κάποιο site. Θα σας πρότεινα να βρείτε έναν καλο ψυχίατρο σε πρώτη φάση.. ακόμα και να πάτε στο Αιγινητειο.

    Vlahou Ioanna

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας, όπως ενδεχομένως να γνωρίζετε και εσείς από την δίκη σας προσωπική εμπειρία, η σχιζοφρένεια ανήκει στις ψυχωσικες ψυχικές διαταραχές και είναι διαφόρων τύπων. Μερικά από τα χαρακτηριστικά της αποτελούν η μακροχρόνια διάρκεια, η αποδιοργάνωση του ατόμου σχετιζόμενη με την συμπεριφορά, την αντίληψη και την επικοινωνία. Οι στρεβλώσεις αυτές, συνήθως εκφράζονται από τον ασθενή με την μορφή παραληρητικων ιδεών ή ψευδαισθήσεων διαφόρων τύπων. Ένας από τους τύπους αυτών είναι και οι ακουστικές ψευδαισθήσεις όπως τις περιγράφεται στο παράδειγμα σας. Ένα άτομο λοιπόν που πάσχει από σχιζοφρένεια ενδέχεται να έχει τέτοιου τύπου αντιληπτικ... Read more

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Κάνετε πολύ καλά που βλέπετε ψυχίατρο, και χρειάζεται οπωσδήποτε να συνεχίσετε την αγωγ'η σας. Χρειάζεται και την αγωγη και να μιλάτε με κάποιον.

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Καλησπέρα σας, δεν σας γνωρίζω,
    διαβάζοντας όμως αυτά τα οποία γράψετε με ιδιαίτερη ευκρίνεια και ειλικρίνεια θέλησα να σας ευχηθώ ό,τι το καλύτερο και να σας πω ότι είναι πολύ σημαντικό που από τη νοσηλεία και μετά αισθάνεστε καλύτερα με τη συμβολή και της αγωγής.
    Καλή χρονιά σας εύχομαι,
    Με εκτίμηση,
    Αθηνά Βαμβακά, κλινική ψυχολόγος

    Vamvaka Athina

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Volos

  • Καλησπέρα σας! Αρχικώς χαίρομαι που λαμβάνετε την φαρμακευτική σας αγωγή και παρακολουθείτε τακτικά ψυχίατρο. Δυστυχώς, δεν μπορεί να δοθεί απάντηση στο ΓΙΑΤΙ εμφανίστηκε. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί να εμφανιστεί. Τα συμπτώματα απο ασθενή σε ασθενή διαφέρουν. Όπως όμως θα σας έχουν ενημερώσει (σύμφωνα με την διάγνωση που αναφέρατε), αυτά που βιώνατε ΔΕΝ ήταν πραγματικά. Το σημαντικό είναι πως εκτός απο την φαρμακευτική αγωγή, κρίνω πως είναι απαραίτητη και η ψυχοθεραπεία.

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Ο ασθενής που έχει σχιζοφρένεια μπορεί να ακούει ή να βλέπει πράγματα που δεν αντιλαμβάνονται οι γύρω του, ενώ μπορεί να έχει και παράλογες ιδέες. Αφού έχετε κι εσείς κι ο αδελφός σας συμπτώματα μπορεί να υπάρχει κάποιου βαθμού κληρονομικότητα. Αν ρωτήσετε τον ψυχίατρο σας θα σας ενημερώσει σχετικά.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Γεια σας,αυτά που αναφέρετε είναι πολλά για να απαντηθούν απο μήνυμα, αν έχετε σχιζοφρένεια αναφέρετε τα συμπτώματα σας στα εξωτερικά ιατρεία ενός νοσοκομείου σε έναν ψυχίατρο και θα σας καθοδηγήσει.

    Συνετός Διονύσιος

    Ψυχολόγος

    Chalandri