• Couple counseling
  • Submitted on 06/05/2023

Νιωθω οτι ειμαστε πολυ κοντα στο χωρισμο. Δεν μπορω να τον εμπιστευτω και νιωθω οτι ζηλευω με το παραμικρο σε ακραια σημεια πια. Μπορει να υπαρξει λυση σε κατι τετοιο?

24 specialists answered

  • Καλησπέρα σας,
    Το πώς αλληλεπιδρά ένα ζευγάρι, τι οδηγεί στον χωρισμό, στην ζήλια, στην απώλεια εμπιστοσύνης, είναι σημεία τα οποία χρειάζεται να διερευνηθούν. Στο αν θα υπάρξει λύση, έχει να κάνει με τους προηγούμενους παράγοντες που ανάφερα και τις μετακινήσεις που είναι διατεθειμένη να κάνει η κάθε πλευρά.
    Στην διερεύνηση αυτών των ζητημάτων συστήνουμε την θεραπεία ζεύγους, που θα μπορέσει να απαντήσει μέσα στην πορεία των συνεδριών, και την πορεία της σχέσης του ζευγαριού.
    Σας εύχομαι καλή συνέχεια.

    Dimitriadi Giota

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κοινωνική Λειτουργός

    Ampelokipoi

  • Και γιατί θέλετε να μείνετε σε αυτή την σχέση;

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Καλό θα ήταν να δείτε μαζί έναν σύμβουλο ψυχικής υγείας ζεύγους. Ίσως σας βοηθήσει σε ό,τι απασχολεί και τους δύο ή τον καθένα προσωπικά.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Kallithea

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα προβλήματα γύρω από τις σχέσεις αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων και δεν είστε μόνη/ος. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και πρόκειται για ένα πρόβλημα που χρειάζεται δουλειά για να βοηθηθείτε, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα,
    Συνέβη κάποιο περιστατικό που σας οδήγησε στο να μην τον εμπιστεύεστε? ή είναι κάτι που βιώνετε σαν συναίσθημα στο μεγαλύτερο μέρος της σχέσης σας?
    Τα θέματα εμπιστοσύνης συνήθως κρύβουν απο πίσω ανθρώπους που δυσκολεύονται να συνδεθούν ουσιαστικά με τους άλλους γιατί έχουν ματαιωθεί από τους φροντιστές τους (γονείς ή οποιοσδήποτε μεγάλωσε αυτά τα άτομα).
    Όταν λοιπόν ένα άτομο έχει βιώσει ανασφάλεια και αβεβαιότητα με τους γονείς του, είναι κάτι που κουβαλάει στην ενήλικη ζωή του και αναπαράγει σε όλες του τις σχέσεις.
    Είμαι απόλυτα σίγουρη οτι θέλετε να σχετιστείτε και να κάνετε σχέση με έναν άνθρωπο, ωστόσο το τ
    ... Read more

    Politi Danai

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Καλησπέρα σας, ο χωρισμός είναι μια δύσκολη κατάσταση και κατανοώ πως μπορεί να νιώθετε ανασφάλεια και αναταραχή σχετικά με τη σχέση σας. Είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε ανοιχτά με τον σύντροφό σας και να εξετάσετε αν υπάρχουν τρόποι να διατηρήσετε τη σχέση σας. Ορισμένες συμβουλές που μπορείτε να λάβετε υπόψη είναι:

    Ειλικρίνεια και επικοινωνία: Εκφράστε τις ανησυχίες και τα συναισθήματά σας ανοιχτά στον σύντροφό σας. Η ειλικρίνεια και η επικοινωνία είναι βασικά στοιχεία μιας υγιούς σχέσης και μπορούν να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση των προβλημάτων.

    Αποδεχτείτε την αβεβαιότητα: Σε μια σχέση, υπάρχουν περιόδοι αβεβαιότητας κ
    ... Read more

    Therapyway -Aggelis Nikolaos

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Piraeus

  • Αγαπητέ/η χρειάζεται να κατανοήσετε τι είναι αυτό που σας κάνει να ζηλεύετε τόσο πολύ. Υπάρχει πιθανότητα η ζήλια που νιώθετε να είναι παθολογική οπότε θα πρέπει να την αξιολογήσει Ψυχίατρος. Η λύση συνήθως είναι να γίνει αξιολόγηση της κατάστασης σας ώστε να διαπιστωθεί αν μπορεί να λυθεί μέσα από Ψυχοθεραπεία (που έχει καλά αποτελέσματα) ή είναι σύμπτωμα πιο σοβαρής κατάστασης που θα πρέπει να υποστηριχτεί και με φάρμακα. Επισκεφτείτε μαζί με τον/την συντροφό σας, Ψυχοθεραπευτή/τρια, για θεραπεία ζεύγους, θεωρώ ότι θα βοηθηθείτε πολύ,.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Ίσως ναι, αν κάνετε αμοιβαία προσπάθεια και απευθυνθείτε σε θεραπευτή ζεύγους.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Γεια σας. Δε γνωρίζω ακριβώς την κατάσταση αλλα αυτό που θα μπορούσα να σας προτείνω, αν επιθυμείτε να κάνετε μια προσπάθεια, είναι να επισκεφτείτε κάποιον ψυχολόγο για θεραπεία ζεύγους. Αν δε θέλετε κάτι τέτοιο, θα μπορούσατε να ξεκινήσετε ατομική ψυχοθεραπεία και στη συνέχεια να το αποφασίσετε εκ νέου.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • ναι χρειαζεται να ξεκινησετε αμεσα ψυχοθεραπεια

    Vlahou Ioanna

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας,

    Στις πληροφορίες που μας δίνετε, αναφέρετε μόνο την δική σας πλευρά (δυσκολία στην εμπιστοσύνη και ζήλεια). Σίγουρα τα ζητήματα σχέσης αφορούν δύο ανθρώπους και τη μεταξύ τους δυναμική.

    Ο/η σύντροφος είναι θετικός/ή στην ιδέα μιας θεραπείας ζεύγους;

    Από την εμπειρία μας, η θεραπεία ζεύγους αποτελεί μια ενδυναμωτική διαδικασία και για τους δύο συντρόφους. Στόχος της θεραπείας ζεύγους δεν είναι απλώς να αλλάξει ο τρόπος που διαφωνείτε ή διαπραγματεύεστε καθημερινά ζητήματα, αλλά να δημιουργηθεί ένας ασφαλής συναισθηματικός δεσμός, μέσα στον οποίο, θα αισθάνεστε εμπιστοσύνη και θα μπορείτε να αντλείτε
    ... Read more

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Exarcheia

  • Καλησπέρα σας η έναρξη ψυχοθεραπευτικής παρέμβασης είναι αρκετά βοηθητική στην βελτίωση αυτών των συμπτωμάτων και της γενικής ψυχοσυναισθηματικης μας κατάστασης . Σε περίπτωση που το επιθυμείτε μπορείτε να επικοινωνήσετε για να συζητήσουμε εκτενέστερα αυτό που φαίνεται να σας απασχολεί και να δομησουμε από κοινού ένα πλάνο παρέμβασης και συνεργασίας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Φυσικά και υπάρχει . Να επισκεφθείτε έναν επαγγελματία σύμβουλο γάμου σχέσεων και οικογένειας και είμαι σίγουρη πως θα βρείτε την λύση που αναζητάτε ..

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Chania

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Η ΖΗΛΕΙΑ ΑΡΧΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΗ ΥΓΙΕΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΥΡΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ. ΜΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΘΟΥΝ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΖΗΛΕΙΑΣ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΝΟΙΑΞΙΜΟ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΕΙ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια από πλευράς σου να δουλέψεις με τη ζήλεια σου και με τα πράγματα που φτιάχνει η φαντασία σου. Δείξε εμπιστοσύνη στον άνθρωπο σου και να θυμάσαι πως όσο κλειδωμένο και να κρατάμε κάποιον αν θέλει να φύγει η να απομακρυνθεί θα βρει τρόπο.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Αν και οι δυο επιθυμείτε να διατηρήσετε τη σχέση θα πρότεινα να πάτε για συμβουλευτική ζεύγους. Σε ένα τέτοιο πλαίσιο υπάρχει η ασφάλεια και η εκπαίδευση να επικοινωνήσουμε πράγματα με τον/ην σύντροφό μας που συνήθως μας δυσκολεύουν ή καταλήγουν σε τσακωμούς. Αυτή η διαδικασία βέβαια πρυποθέτει την εμπλοκή και των δύο μελών. Αν ο/η σύντροφος δεν επιθυμεί, θα μπορούσατε να ζητήσετε εσείς βοήθεια ώστε να δείτε πως μπορείτε καλύτερα να διαχειριστείτε τα έντονα αισθήματα και αν και με ποιον τρόπο, μπορείτε πάλι να αποκαταστήσετε το αίσθημα εμπιστοσύνης.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Η λύση έρχεται μέσω της επικοινωνίας με τα συναισθήματα σας προς το σύντροφο σας. Να εκφράσετε τι είναι ακριβώς αυτό που σας ενοχλεί στην συμπεριφορά του και να τον ακούσετε ουσιαστικά χωρίς να τον κρίνετε. Η έλλειψη εμπιστοσύνης που αναφέρετε έχει να κάνει κυρίως με την σχέση που έχετε κτισει με τον εαυτό σας . Κάποια ανασφάλεια είναι κρυμμένη εκεί, που δεν έχει να κάνει μόνο με την συμπεριφορά του συντρόφου σας. Οποτε, ναι υπάρχει λύση αρκεί να το προσεγγίσετε μέσω των 2 αυτών οδών.

    Βρόντου Μάχη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Pagrati

  • Αν ειναι κάτι που ειναι ανοιχτος και ο σύντροφος καλό είναι να επισκεφτείτε θεραπευτή ζευγους. Διαφορετικά απευθυνθείτε εσεις σε καποιο ψυχοθεραπευτη συστημικό οικογενιακό που είναι συνηθως πιο κοντα στο θέμα ζευγαριού. Θα είναι σίγουρα βοηθητικό

    Vraila Nausika

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό. Είναι σημαντικό ότι αναγνωρίζετε ότι μερικές φορές η ζήλια σας μπορεί να μην έχει και τόσο λογική βάση. Αυτό σημαίνει ότι είστε έτοιμη να αρχίσετε να αντικρίζετε το πραγματικό πρόβλημα και να κάνετε ουσιαστική πρόοδο.

    Ναι, υπάρχει λύση σε κάτι τέτοιο. Θα πρότεινα να επισκεφθείτε άμεσα κάποιον ψυχολόγο. Η ψυχοθεραπεία θα σας δώσει τη δυνατότητα να αφουγκραστείτε καλύτερα τον εαυτό σας, το άλλο πρόσωπο, αλλά και την ίδια τη σχέση, να εντοπίσετε τις συνθήκες εκείνες που πυροδοτούν τη ζήλια σας καθώς και τον λόγο που τη πυροδοτούν, και εν τέλει να μπορέσετε να διαχειρίζεστε όλη αυτή τη κατάσταση πολύ πιο
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Αν συμφωνεί κι εκείνος καλό είναι να κάνετε θεραπεία ζεύγους, να λυθούν οι όποιες παρεξηγήσεις και να συνεχίσετε μαζί.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Καλημέρα σας, ένα/μια ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει !
    Μπορείτε να καλέσετε στο ολιστικό κέντρο ψυχοθεραπείας μας και να σας ενημερώσουμε σχετικά !

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Panormou

  • Βεβαίως μπορεί. Μιλείστε με ειδικό.

    Morogiannis Konstantinos

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ilisia

  • Γειά σας!

    Φυσικά και μπορεί να ύπαρξη λύση, αν αντιμετωπίσετε τις αιτίες του προβλήματός!
    Γι'αυτό υπάρχει η θεραπεία Ζεύγους!
    ...Δεν μπορω να τον εμπιστευτω (γιατί; έκανε κατι που να δικαιολογεί την έλλειψη εμπιστοσύνης;) και νιωθω οτι ζηλευω με το παραμικρο (αυτό, από που νομίζεται ότι προέρχεται;)
    Δείτε χωρίς αναβολή ένα έμπειρο ψυχολόγο εκπαιδευμένο στην θεραπεία Ζεύγους...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Papathanasiou Dimitrios

    Ψυχολόγος

    Aigaleo

  • Καλησπέρα σας.
    Η κατάσταση είναι αρκετά σοβαρή, όπως την περιγράφετε.
    Θα ήταν ανεύθυνο να σας πει κάποιος διαδικτυακά αν υπάρχει λύση ή όχι.
    Σίγουρα, όλα δουλεύονται με εκατέρωθεν προσπάθεια.
    Θα ήταν σκόπιμο η επίσκεψη σε ειδικό ψυχικής υγείας, για να σας στηρίξει και να σας βοηθήσει.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas