• Couple counseling
  • Submitted on 02/04/2024

Έχω εμμονή με τον σύντροφο μου. Δεν μπορώ να τον αφήσω και να πάω παρακάτω. Όλη μέρα τον σκέφτομαι. Παίρνω ηρεμιστικό για να ηρεμεί το μυαλό μου αλλά δεν με βοηθάει. Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Έχει δυο μήνες. Συνεχώς ζητάω να με δώσει μια ευκαιρία για να κάνουμε τα πράγματα απτην αρχη σωστά κ δεν μου την δίνει. Κ έτσι νιώθω να κολλάω όλο κ πιο πολύ στο να προσπαθώ κ πραγματικά πλέον όλη μέρα σκέφτομαι αυτόν! Τι κάνει. Που είναι. Αν δουλεύει. Τι ώρα δουλεύει. Οτιδήποτε.

4 specialists answered

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφετε ακούγεται ομολογουμένως πολύ κουραστικό και ψυχοφθόρο. Με κάποιο τρόπο το μυαλό σας σα να λειτουργεί με μία δική του θέληση και δυναμική, εστιάζοντας εμμονικά στον σύντροφό σας. Σε οτιδήποτε θα μπορούσε να τον αφορά ή να σχετίζεται με εκείνον. Αντιλαμβάνομαι από τα λεγόμενά σας ότι κάτι σημαντικό έχει αλλάξει στη σχέση σας, και ενώ εσείς ζητάτε μία ευκαιρία να διορθωθούν κάποια πράγματα, εκείνος για κάποιο λόγο δεν σας τη δίνει. Σα να υπάρχει ένα συναίσθημα ενοχής σε όλο αυτό;

    Νιώθω πως έχετε μεγάλη ανάγκη από μία πληρέστερη κατανόηση του εαυτού σας, των σκέψεων και των συναισθημάτων σας, καθώς όλα
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Αν αλλάζατε θέση , πως θα νιώθατε εσείς να μην μπορείτε να απαλλαγείτε από τον άλλο άνθρωπο? Να μην δεχόταν το όχι σας?? Αφήστε χώρο και χρόνο και ασχοληθείτε με πράγματα που σας αρέσουν, αν δυσκολεύεστε μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Γειά σας, οι χωρισμοί και οι απώλειες είναι εμπειρίες συνυφασμένες με την ανθρώπινη ζωή. Όταν τις βιώνουμε οι αντιδράσεις μας και η αντιμετώπιση μας ποικίλουν. Η ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία μπορεί να σας δώσει το χρόνο και το χώρο να αναζητήσετε και να νοηματοδοτήσετε τη σημασία αυτού του χωρισμού για εσάς.

    Protogiros Doukas

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Exarcheia

  • Κατανοώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζετε αυτά τα συναισθήματα με τον σύντροφό σας και πώς αυτό μπορεί να επηρεάζει την καθημερινή σας ζωή και ευημερία. Σας προτείνω να εξερευνήσετε τη δυνατότητα να ζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό, όπως έναν ψυχολόγο. Ένας επαγγελματίας μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τα συναισθήματα σας και να αναπτύξετε τεχνικές για την αντιμετώπισή της. Επιπλέον, οι συνεδρίες θα σας παρέχουν ένα ασφαλές περιβάλλον για να εξερευνήσετε τους φόβους και τις σκέψεις σας και να βρείτε τρόπους για να αντιμετωπίσετε τα προβλήματα σας με στόχο την αυτοεξέλιξη και την ευημερία.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki