• STD
  • Submitted on 23/05/2023

Καλησπερα σας εδώ και παρά πολύ καιρό παραπάνω από ένα χρόνο νιώθω τσούξιμο στην ευαίσθητη περιοχή έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και βγαίνει κατά καιρούς ουρεοπλασμα κάνω θεραπεία ηρεμεί για λίγο αλλά μετά το τσούξιμο και η δυσφορία επανέρχεται και σε διαστηματα που για μήνες δεν έχω σεξουαλικη επαφή.τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τα συμπτώματα αυτά και σε περίπτωση που ξανακάνω εξετάσεις και βγει ουρεοπλασμα πάλι τι αγωγη μπορώ να παρω αυτή τη φορά ώστε να μείωση τον κίνδυνο επανεμφάνισης του ;

4 specialists answered

  • Γεια σας, μπορείτε να πάρετε μια αγωγή με προβιοτικά και να κάνετε πλύσεις με χαμομήλι

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Μετά από κάποιο σημείο ανάλογα με την συγκέντρωση του ουρεοπλασματος δεν το θεραπεύουν και το θεωρούμε χλωρίδα του κόλπου. Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να φτιάξετε την χλωρίδα σας παίρνοντας συστηματικά γαλακτοβακιλους.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Θα χρειαστεί να απευθυνθείς σε γυναικολόγο με ολιστική προσέγγιση.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Το ουρεόπλασμα γενικά είναι δύσκολο στην εκρίζωσή του. Ανάλογα το αποτέλεσμα της καλλιέργειας θα λάβετε και την αντίστοιχη θεραπεία. Κάντε και μία καλλιέργεια ούρων για πιο σίγουρα, αλλά αρκετές μέρες μετά το τέλος της αγωγής σας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea