• STD
  • Submitted on 07/04/2023

Ειχα ερθει σε επαφη 2/12 με προφυλακτικό με μια κοπελα αλλα εκανα στοματικο ενω ηταν στο τελος της περιόδου της . Εκεινη την περίοδο πριν την επαφη ειχα ρηνητιδα και ηπιο ασθμα και εκανα αγωγη με εισπνοες (κορτικοστεροειδη) που ισως με προκαλεσαν μυκητιαση στο στομα . Στις 20/1 εντόπισα διογκωμενο λεμφαδενα στο δεξι μερος του λαιμου και ο βηχας απο την ρηνητιδα επέμενε εως τις 10/1 . Μεχρι κι σημερα ο λεμφαδενας δεν εχει ξεπρηστει αν κι περασα κοβιντ στις αρχες Μάρτη. Έκανα rapid test για hiv στις 3/1 , μετα εργαστηριακο τεστ στις 24/1 για ολα τα σμν , εργαστηριακο τεστ hiv στις 9/2 , rapid στις 8/3 και τελευταίο στις 21/3 εργαστηριακο . Χρειάζεται να υποβληθω κι σε αλλο τεστ γιατι περασαν σχεδον 4 μηνες απο το τελευταίο.

7 specialists answered

  • Στους 6 μήνες για λόγους ασφαλείας μπορείτε να κάνετε έναν επανέλεγχο

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Γιατί θεωρείτε πως κολλήσατε κάποιο ΣΜΝ? Ο πνευμολογος και ο ΩΡΛ δεν σας είπαν πως μπορεί να διακιολογειται αυτός ο λεμφαδένες από επαναλαμβανόμενος λοιμώξεις ανώτερου αναπνευστικου? Η σεξουαλικη σύντροφος γνωρίζετε αν έχει κάποιο ΣΜΝ ή θα μπορούσατε να μάθετε? Θα μπορούσατε στο εξάμηνο να κάνετε έναν έλεγχο για όλα τα σεξουαλικώς μεταδιδομενα για να είστε σίγουρος ( HIV, HsbAg, HCV, RPR κλπ...).

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • 1 μήνα μετά τη σεξουαλικη επαφή ..φαίνεται εργαστηριακά αν έχετε προσβληθεί απο κάποιο σεξουαλικως μεταδιδόμενο νόσημα …Δείτε το θέμα του λεμφαδένα με παθολόγο

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Dermatologist - Venereologist

    Platia Mavili

  • Για να δούμε σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα καλό θα είναι να γίνουν οι εξετάσεις έξι μήνες μετά από την επαφή που φοβάστε

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Θα πρέπει να επισκέφτηκε ΩΡΛ

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Θα τα ξανακανεις σε 2 μηνες κ HPV DNA TEST

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Ο λεμφαδένας είναι μάλλον αντιδραστικού τύπου από τις λοιμώμεις που περάσατε (μυκητίαση, COVID..). Είναι επώδυνος στην ψηλάφηση ή δεν τον αισθάνεστε; αν είναι ασυμπτωματικός και δεν ξεπρήζεται μπορεί να χρειαστεί και βιοψία...

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini