• Braces
  • Submitted on 17/11/2022

πόσος καιρός χρειάζεται για να καλυφθούν τα κενά από τα δόντια που έχουμε βγάλει αφού βάλουμε σιδεράκια

69 specialists answered

  • Αυτή είναι μια δύσκολη ερώτηση. Ένας γενικός "μπούσουλας" είναι ότι τα κενά κλείνουν με ταχύτητα 0.5-1 χλστ/μήνα.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Orthodontist

    Marousi

  • ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

    Ragkou Vasiliki

    Orthodontist

    Pagrati

  • αναλογως τις αποστασεις και τις στροφες που θελουμε να κανουμε στα δοντια. γενικα παμε στο πιο συντομο δυνατον στη θεραπεια αλλα παντα πρεπει να αποφευγουμε τις υπερβολικες δυναμεις που δημιουργουν αλλα προβληματα στο δοντι και τους ιστους γυρω απο τις ριζες

  • Έχει να κάνει με το σχέδιο θεραπείας που ακολουθεί ο γιατρός.

    Καρατζέας Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kalamata

  • Εξαρτάται από το περιστατικό αυτό θα σας το απαντήσει ο ορθοδοντικός σας που είναι και αρμόδιος

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kallithea

  • ποικίλει ανάλογα με το ποιό είναι το δόντι αλλά & με το τι είδους στήριξη εφαρμόζουμε!

    Καλαμάτας Βασίλης

    Orthodontist

    Ano Patisia

  • καλησπέρα σας,εξαρτάται από την περίπτωση, είναι απόλυτα εξατομικευμένο.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Εξαρταται απο την ορθοδοντικη θεραπεια

    Γιασεμη Μουαιμη Σωτηρουλα

    Dentist

    Lemesos

  • Σας ευχαριστούμε για την ερώτηση!
    Αυτό εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Απο το μέγεθος των δοντιών, την απόσταση των δοντιών..

    Eleutheriadou Smaro (Deactivated account)

    Dentist

    Serres

  • Εξαρταται το περιστατικο

    Μπεάκου Κωνσταντίνα (Deactivated account)

    Dentist

    Nea Ionia

  • Εξαρτάται από άτομο σε άτομο καθώς και από ποια ορθοδοντική θεραπεία επιλέξετε

    Lestaris Nektarios

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Piraeus

  • Εξαρταται απο τα κενα και την ηλικια.Φανταζομαι τα δοντια εξηχθησαν για να γινει χωροζ να τακτοποιηθουν τα υπολοιπα. Συνηθωσ γυρω στουσ 8 μηνεσ για να διατηρηθει και το αποτελεσμα

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Καλησπερα σας
    Καλο θα ηταν να σας εξετασει ενας ορθοδοντικος και μα σας δωσει τις απαντησεις που αναζητατε
    Στη διαθεση σας για οτιδηποτε αλλο χρειαστειτε
    Ευχαριστω πολυ

    Dimopoulou Marina

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Marousi

  • Μόνο ο ορθοδοντικός μπορεί να απαντήσει ανάλογα και με την τεχνικη που θα εφαρμοστεί

    Makantani Eydokia

    Dentist

    Exarcheia

  • Τη συγκεκριμένη απορία είναι ορθότερο να σας την απαντήσει ο ορθοδοντικός σας

    Αποστολοπούλου Δάφνη

    Pediatric dentist

    Vrilissia

  • Αυτό έχει να κάνει και με τη φάση της θεραπείας αλλά σε γενικές γραμμές τα κενά θα περιοριστούν ώστε να μην είναι τόσο έντονα οπτικά σε διαστημα 3-4 μηνών περίπου

    Mperdousis Ilias

    Orthodontist

    Koropi

  • αναλογα το περιστατικο

    Μεϊντάνης Χαρίλαος

    Dentist

    Ilioupoli

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΚΕΝΩΝ.ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 4-6 ΜΗΝΕΣ.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Perrakis Emmanouil

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Piraeus

  • Την ερωτηση αυτη καλυτερα να σας την απαντησει ενας ειδικος ορθοδοντικος

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Dentist

    Kavala

  • εξαρτάται από διάφορους παράγοντες

    Μπιλέρου Βασιλική

    Dentist

    Moschato

  • Καλησπέρα σας. Αναφέρεστε σε κενα που έχουν μείνει από τον ορθοδοντικο για να γίνει μια προσθετική εργασία; Ή ξανα άνοιξαν κάποια κενα που είχαν κλεισει παλαιότερα;
    όπως και να έχει πρέπει να εκτιμηθεί πρώτα ποια είναι η σωστή θεραπεία για εσάς και μετά την κλινική εξέταση να αξιολογήσουμε και το χρονοδιάγραμμα της θεραπείας.

    Mpletsiou Viky

    Dentist

    Katerini

  • Αυτό δεν μπορεί κανείς να το απαντήσει έτσι απλά. Εξαρτάται από την περίπτωση, την ηλικία , το κενό

    Deligiorgi Vasiliki

    Dentist

    Marousi

  • Καλησπέρα σας. Η απάντηση δεν μπορεί να είναι γενική , αλλά μετά από ορθοδοντική θεραπεία συνήθως δεν υπάρχουν κενά. Το σωστότερο είναι να απευθυνθείτε στον ορθοδοντικό σας , ο οποίος ξέρει την περίπτωσή σας.

    Margellou Paraskeui

    Dentist

    Patras

  • Εφόσον έχει τελειώσει η ορθοδοντική θεραπεία μπορούν να καλυφθούν τα κενά . Αυτό πρέπει να γίνει μετά από συννενόηση με τον ορθοδοντικό, γιατί αν έχει δωθεί συσκευή διατήρησης αποτελέσματος μπορει να μην εφαρμόζει μετά τις αισθητικές αποκαταστάσεις

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Dentist

    Chania

  • Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική . Ωστόσο, στις περισσότερες περιπτώσεις η ορθοδοντική θεραπεία ολοκληρώνεται στον 1.5 χρονο, εφόσον βέβαια υπάρχει απόλυτη συνεργασία του ασθενούς με τον Ορθοδοντικό.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Για να κλείσει το κενό με την ορθοδοντικη θεραπεία μετά από εξαγωγή χρειάζεται από 6 μήνες μέχρι 1 έτος ( ανάλογα με το μέγεθος του δοντιου που πρέπει να καλυφθεί)

    Πολυχρονίδη Ελισάβετ

    Dentist

    Piraeus

  • Εξαρταται απο το μεγεθος του δοντιου που μετακινειται,την αποσταση που θελουμε να καλυψουμε κ.τ.λ. Γενικα παντως στα δοντια ασκουνται ηπιοες δυναμεις και οι μετακινησεις παιρνουν χρονο.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Θα πρέπει να σας εξετάσει ειδικός ορθοδοντικός ο οποίος θα απαντήσει στα ερωτήματά σας.

    Goulias Andreas

    Dentist

    Agia Paraskevi

  • Αναλόγως τις ορθοδοντικές δυνάμεις που εφαρμόζονται και τα κενά που χρειάζεται να καλυφθούν

    Σαριδάκη Έρρικα

    Dentist

    Cholargos

  • την απαντηση θα σας δωσει ενας ορθωδονικος με ειδικοτητα

    Χαραλάμπους Παναγιώτης (Deactivated account)

    Dentist

    Aigaleo

  • Αναλόγως το κενό που εχει μείνει, την ηλικία του ασθενούς, την πυκνότητα του οστου (αν ειναι πανω ή κατω).Αλλά ποτέ δεν μπορούμε να απαντήσουμε με ακρίβεια τέτοια ερώτηση διότι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

    Leon Castell Claudia (Deactivated account)

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Καλησπερα , το καθε περιστατικο ειναι διαφορετικο.

    Dental Versis

    Dentist

    Pagrati

  • Δεν ειναι απαραίτητο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα . Μπορείτε άμεσα να προχωρήσετε στη διαδικασία

    Aroni Dimitra (Deactivated account)

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και από την ίδια την θεραπεία.

  • Καλησπέρα, δεν ειμαι σιγουρη οτι εχω καταλάβει την ερώτηση.Εάν εννοειται οτι κάνατε εξαγωγή δοντιού,βάλατε σιδεράκια και περιμένετε να κλείσουν τα κενά που δημιουργήθηκαν μετά την εξαγωγή εξαρτάται από την θεραπεία που ακολουθείτε.Καλό ειναι να απευθυνθείτε στον ορθοδοντικό σας.

    Tsirmpa Andriani

    Dentist

    Nea Ionia

  • Καλησπέρα σας, τα κένα που δημιουργούνται απο τις εξαγωγές δοντιών με σκοπό την ορθοδοντική θεραπεία θα καλυφθούν κατα τη διάρκεια της ορθοδοντικης. Ο χρόνος που θα χρειαστεί εξαρτάται από το είδος της θεραπείας και τον λόγο που αυτά τα δόντια εξάχθηκαν (πχ μη ύπαρξη ικανοποιητικού χώρου).

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΚΕΝΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΚΛΕΙΣΕΩΣ

    Nestoras Nikolaos

    Dentist

    Kalamata

  • Καλησπέρα σας,
    Εξαρτάται από το ποιο δόντι έχει εξαχθεί, πόσο μεγάλο ή μικρό είναι το κενό και τι μετακινήσεις ορθοδοντικές έχουν προγραμματιστεί.
    Δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος στον οποίο θα καλυφθούν τα κενά, στον κάθε ασθενή το περιστατικό διαφέρει.

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Dentist

    Neo Psychiko

  • θα πρεπει να μιλησετε με τον ορθοδοντικο σας

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes

  • Δεν μπορεί να γίνει σαφής ορισμός αυτού του χρόνου. Σε κάθε περίπτωση, μέχρι το τέλος της θεραπείας πρέπει να έχουν κλείσει, εν όλω ή εν μέρει (είναι καθαρά θέμα ταύτισης-σύμπτωσης του δημιουργούμενου με τον απαιτούμενο χώρο).

    Κληρονόμος Κωνσταντίνος (Deactivated account)

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Kalamata

  • Ο χρόνος της ορθοδοντικής θεραπείας εξαρτάται από το είδος και το μέγεθος των μετακινήσεων, που θέλουμε να πραγματοποιήσουμε, καθώς και τα μέσα που χρησιμοποιούμε. Κάθε σχέδιο θεραπείας είναι εξατομικευμένο και λαμβάνονται υπόψιν και γενικοί παράγοντες, όπως πχ η ηλικία του/της ασθενούς. Να τονίσουμε ότι ο αρχικά προβλεπόμενος χρόνος μπορεί να μεταβληθεί, ακόμα και κατά τη διάρκεια της θεραπείας. Επομένως η διάρκεια του σχεδίου θεραπείας διαφέρει σε κάθε περιστατικό και δεν είναι 100% προβλέψιμη εξαρχής.

    Hatzopoulos Dimitris

    Dentist

    Galatsi

  • Η ορθοδοντική θεραπεία καθώς και η διάρκεια αυτής εξαρτώνται από παράγοντες όπως η συγκλισιακή ανωμαλία που χρήζει διευθέτησης, η οστική ηλικία του ασθενούς (υπολειπόμενη αύξηση των γνάθων) και η συμμόρφωση του ασθενούς με τις οδηγίες. Κατά συνέπεια η απαιτούμενη χρονική διάρκεια για να κλείσουν τα κενά μπορεί να ποικίλλει από μερικές εβδομάδες έως και αρκετούς μήνες.

    Κρήτης Οδοντιατρικό

    Dentist

    Rethymno

  • Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το οδοντιατρείο μας
    Μπορουμε να δουμε διάφορες λύσεις στο κομματι της αισθητικής οδοντιατρικης που εξειδικευομαστε. Μπορειτε να μας καλεσετε για ενα ραντεβού για πρώτο ελεγχο και συζήτηση ολων των δυνατοτητων που υπάρχουν
    Σας περιμενουμε

    Κτενίδου Φανή

    Dentist

    Thessaloniki

  • Εξαρτάται , από την αιτία που προκαλεί τα κενά ανάμεσα στα δόντια αφενός, την ηλικία του ασθενούς αφετέρου ,καθώς και το πλάνο θεραπείας ,που ακολουθείται. Την καλημέρα μου.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Καλημέρα
    Θα ήθελα να μου εξηγήσετε καλύτερα τι εννοείτε να καλυφθούν τα κενά! Με νέα ορθοδοντική ή με ρητίνες τι ακριβώς εννοείτε

    Papakosta Rania

    Dentist

    Volos

  • Εξαρτάται τι σιδεράκια φοράτε , ποσό χρόνων είστε .

    Χασούρη Αβιντέ (Deactivated account)

    Dentist

    Pagrati

  • ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ ΜΟΝΟ ΕΙΔΙΚΟΣ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟΣ

    Simopoulos Nikolaos

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kerkira (Corfu)

  • Αν μιλάτε για τους προγομφιους που βγάζετε για να δημιουργηθούν χώροι στο στομα από τις πρώτες βδομαδες αρχίζουν να μετακινούνται τα δοντια και να κλεινουν τα κενά.στο πρωτο 2 μηνο είναι πια αισθητό.αλλά παντα εξαρτάται ανα περιστατικό.και πόση δύναμη θέλει να ασκήσει ο Ορθοδοντικος

    Τασούλα Μαριάντζελα (Deactivated account)

    Dentist

    Pagrati

  • Πρόκειται για μια διαδικασία που εξελίσσεται αργά. Μπορεί και να κρατήσει ένα χρόνο. Κάποιες φορές ίσως και πιο λίγο. Δεν υπάρχει σαφής απάντηση. Εξαρτάται από την ορθοδοντικη ανωμαλία.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Περίπου 4 μήνες αλλά εξαρτάται σε κάθε περιστατικο

    Klironomou Ioanna

    Dentist

    Piraeus

  • Γειά σας. Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που απαιτείται για να καλυφθούν τα κενά, στον κάθε ασθενή αυτό συμβαίνει με διαφορετική ταχύτητα, αλλά σαν πρώτη εκτίμηση θα έλεγα ΑΠΟ 10-12 μήνες μπορεί και παραπάνω.

    Γεωργιάδης Γρηγόρης (Deactivated account)

    Dentist

    Xirokrini

  • Καλησπέρα σας, εξαρτάται από το μέγεθος του κενού που υπάρχει μεταξύ των δοντιών και την ηλικία τπυ ασθενούς. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε ορθοδοντικό.

    Φιδανάκη Κασάνδρα (Deactivated account)

    Dentist

    Pallini

  • Αυτό θα σας το απαντήσει πιο σωστά ο ορθοδοντικός που σας παρακολουθεί!
    Σας ευχαριστώ

    Γκεμαλμά Χριστιάνα

    Dentist

    Nea Smirni

  • Δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος,εξαρτάται από την εκάστοτε θεραπεία.

    Mantalias Dimitrios

    Dentist

    Arta

  • Καλησπέρα σας!
    Εξαρτάται από το μέγεθος του δοντιού και από την ηλικία του ασθενή!
    Συνήθως στους πρώτους 6 μήνες τα κενά έχουνε κλείσει αρκετά, ώστε να μην αποτελούν αισθητικό πρόβλημα!

    KATSADOURIS ALEXIS

    Orthodontist

    Drosia

  • Στο οδοντιατρείο μας δεν αναλαμβάνουμε, ούτε έχουμε εμπειρία από ορθοδοντικά περιστατικά. Για τη συγκεκριμένη ερώτηση θα πρέπει να απευθυνθείτε στον ορθοδοντικό που πραγματοποιήσε την θεραπεία. Ωστόσο, μπορούμε να σας ενημερώσουμε πως σε κάποιες περιπτώσεις που υπάρχουν κενά στην πρόσθια αισθητική ζώνη, αυτά μπορούν να κλείσουν με κάποια από της αποκαταστατικές τεχνικές όπως πχ οι όψεις πορσελάνης.

  • Ο χρόνος που χρειάζεται για να κλείσουν τα κενά μετά από εξαγωγές που γίνονται για ορθοδοντικούς σκοπούς δυστυχώς δεν είναι συγκεκριμένος και ποικίλει από περαστικό σε περιστατικό.

  • Αναλόγως της βαρύτητας, η θεραπεία μπορεί να διαρκέσει από 5 εώς 18 μήνες.

    Antoniou Adonis

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Αν και είναι πολύ γενική η ερώτησή σας, θα έλεγα ένα χρονικό διάστημα τριών έως έξι μηνών πως είναι αρκετό.

    Χωραφά Γεωργία

    Dentist

    Ilioupoli

  • Εξαρταται απο τον τροπο αντιμετωπισης.Υποθετω οτι δεν εννοειτε να ελθουν στην σωστη θεση χωρις ορθοδοντικη εργασια.Αν αφαιθουν ετσι,σωστα δεν θα διαμορφωθει η οδοντοστοιχια.Ορθοδοντικα γινεται κλασσικα με σταθερες πιεσεις,αλλα κ με μασελακια,και ο χρονος εξαρταται απο τους τοπικους παραγοντες κ απ την σωστη χρηση των μηχανηματων.

    Remigiakis Panagiotis

    Dentist

    Vironas

  • 8-10 μήνες

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Εξαρταται απο το ποσο μεγαλο ειναι το διαστημα και καποιους αλλους παραγοντες που τα βλέπουμε μετα την εξέταση με τον ασθενη

    Tzarntaa Eleutheria

    Dentist

    Drapetsona

  • Καλή σας μέρα σε απάντηση του μηνύματος σας θα ήθελα να σας αναφέρω ότι ορθοδοντικός καθορίζει την ταχύτητα μετατόπισης των δοντιών.Παρόλα αυτά ένας μέσος χρόνος για να να κλείσει το κενό προγόμφιων δοντιών που είναι τα συνήθη δόντια πού βγάζουμε στην ορθοδοντική είναι 6 μήνες με κάθε επιφύλαξη. Καλή συνέχεια.

    Papadopoulos Loukas

    Dentist

    Nea Ionia

  • Από 3 μήνες μέχρι 3 χρόνια.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Εξαρτάται απ το βαθμό της μετακίνησης των δοντιών και την ηλικία , συνήθως 4-8 μήνες

    Κατσούλη Ιωάννα & Συνεργάτες

    Dentist

    Neo Irakleio

  • Αυτό έχει να κανει με την ορθοδοντικη θεραπεία που πραγματοποιείτε και το σχέδιο θεραπείας

  • Περίπου ένα χρόνο

    Malliou Fani (Deactivated account)

    Dentist

    Galatsi

  • Εξαρτάται από το είδος της ορθοδοντικής θεραπείας . Συνήθως τα brackets καλύπτουν ταχύτερα τα κενά απο τους νάρθηκες. Ο χρόνος μετατόπισης επίσης επηρεάζεται από το κενό που υπάρχει, για παράδειγμα το κενό από την εξαγωγή ενός γομφίου θέλει περισσότερο χρόνο. Ο ελάχιστος χρόνος είναι περίπου 3 μήνες για πολύ μικρά κενά και αυξάνεται

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Εξαρταται από την ορθοδοντικη μέθοδο.. περιπου 1 χρονο

    Papadopoulos Sokratis

    Dentist

    Thessaloniki