• Dental filling
  • Submitted on 08/05/2024

Καλησπέρα...έκανα ένα σφράγισμα πριν ενα μήνα ..το δόντι αυτό όταν τρώω κάτι ζεστό η κρύο με πονάει...και καμιά φορά με πονάει ακόμη κ όταν πίνω νερό.τι μπορεί να συμβαίνει;

7 specialists answered

  • Αν ειναι βαθυ ,προβλεπεται,παντως χρειαζεται εξεταση...

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Μπορεί να ήταν πολύ βαθύ και να χρειαστεί απονεύρωση.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Μερικές φορές είναι βαθιά τα σφραγίσματα γιατί η τερηδόνα βρίσκεται κοντά στο νεύρο Του δοντιού έτσι υπάρχει μία ευαισθησία μετά την διαδικασία του σφραγίσματος να το παρακολουθήσετε αν κάτι επιμείνει για περισσότερο χρονικό διάστημα και μένει ο πόνος μετά από ένα ερέθισμα ζεστό η κρύο ή όταν πίνετε νερό πρέπει να το δείτε για πιθανή απονεύρωση

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • θα πρεπει να ανοιχτει ξανα το δοντι να μπει φρμακο να μεινει λιγο καιρο και μετα να σφραγισθει. αν συνεχιζεται μπορει να θελει απονευρωση

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Προφανώς ήταν βαθύ

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλησπέρα σας. Από την περιγραφή των συμπτωμάτων είτε έχει σε κάποιο σημείο εκτεθειμένη ευαίσθητη οδοντίνη που αισθάνεται τις αλλαγές της θερμοκρασίας (κ πρέπει να καλυφθεί), είτε λόγω έκτασης κ βάθους έχει ερεθιστεί σε τέτοιο βαθμό το νεύρο εσωτερικά κ οδεύει σε ενδοδοντικη θεραπεία (απονεύρωση). Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Καλησπέρα. Προφανώς υπάρχει ευαισθησία στο δόντι σας που μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους , στη σύγκλειση, στην συγκόλληση , στα υλικά της έμφραξης κτλ. Αφού δεν σας έχει περάσει θα πρέπει να το δει κάποιος οδοντίατρος.

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios