• PAP test
  • Submitted on 08/01/2024

Καλησπέρα, τα 2 προηγούμενα τεστ παπ μου (ανα 6 μηνο) εδειξαν LGSIL και hpv type 44 ο οποιος ειναι χαμηλου κινδυνου. Ωστόσο δεν εχω εμφανή κονδυλώματα πουθενά . Διαβασα ότι οι τυποι χαμηλου κινδυνου προκαλούν μονο κονδυλωματα αλλα στη δικη μου περιπτωση εχω μονο κυτταρικές αλλοιώσεις στον τραχηλο. Ειναι αναμενομενο κάτι τετοιο; Είναι ανησυχητικο; Επιπλεον ειμαι σε διαδικασία προσπάθειας για εγκυμοσύνη , υπαρχει καποιος κινδυνος με τον hpv?

2 specialists answered

  • Καλησπέρα σας. Όχι δεν ισχύει ότι οι χαμηλού κινδύνου τύποι του hpv προκαλούν μόνο κονδυλώματα. Είναι πολύ θετικό ότι εσείς έχετε προσβληθεί μόνο από αυτόν τον τύπο κ οι αλλοιώσεις που έχετε είναι lgsil. Το πιο πιθανό σενάριο είναι αυτές οι αλλοιώσεις να υποστρεψουν αλλά φυσικά χρειάζεται ο τακτικός έλεγχος με τεστ παπ κ κολποσκόπηση. Με την κύηση δεν υπάρχει κανένας φόβος οπότε σας εύχομαι τα καλύτερα στην προσπάθεια σας.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Είναι αναμενόμενο διότι ο 44 δεν κάνει οξυμένη κονδυλώματα , όσον αφορά τη πιθανότητα κύησης δεν έχετε κανένα πρόβλημα

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos