• Macula lutea
  • Submitted on 07/01/2023

Οίδημα και υγρό στην ωχρά μετά από επέμβαση καταρράκτη.

16 specialists answered

  • ΜΕ ΑΓΩΓΗ ΣΥΝΗΘΩΣ ΥΠΟΧΩΡΕΙ

    Ρεζίτη Ιωάννα

    Ophthalmologist

    Patras

  • Ναι μπορει να συμβει.
    Οχι πολυ συχνα.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Ophthalmologist

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας. Εάν εννοείται σύνδρομο irvine Gass, είναι συνήθης κατάσταση, συνήθως υποχωρεί με χρήση κολλυρίου και δεν έχει άλλα παρελκόμενα. Επίσης δεν έχει να κάνει με το χειρουργείο σαν χειρουργείο αλλά με τη φλεγμονή που αυτό επάγει. Τώρα αν μιλάμε για εκφύλιση ωχράς κηλίδας που επίσης εκδηλώνεται με υγρό στην ωχρά κηλίδα. απαιτείται θεραπεία με ενέσεις και είναι σαφώς πιο σοβαρό σύμβαμα. Και πάλι, όμως, δε σχετίζεται με το χειρουργείο

    Androu Aggeliki

    Ophthalmologist

    Ilion

  • Δεν είναι σπάνιο. Εμφανίζεται συχνότερα σε ασθενείς με κάποια προδιάθεση και στην πλειονότητα των περιπτώσεων αντιμετωπίζεται με τοπική αγωγή. Σε περίπτωση που επιμείνει ίσως χρειαστεί ενέσιμο φάρμακο ή περαιτέρω αντιμετώπιση.

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Ophthalmologist

    Koukaki

  • Η ερώτηση ποια είναι? Αν μπορεί να συμβεί? Αν είναι αυτή η ερώτηση τότε ναι ισχύει

    Μποροδήμος Χριστόδουλος

    Ophthalmologist

    Ioannina

  • Μπορεί να συμβεί. Συνήθως κάνουμε κάποιες ενέσεις στο μάτι αλλά είναι δουλειά του θεράποντα γιατρού σας ο οποίος σας ξέρει καλύτερα.

    Samiotaki Afroditi

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Evosmos

  • Χρήζει παρακολούθησης και φαρμακευτικής αγωγής

    Mitsonis Mihail

    Ophthalmologist

    Nea Erythraia

  • Αυτό είναι σχετικά σπάνιο μετά από επέμβαση καταρράκτη χωρίς επιπλοκές. Υπάρχει όμως η πιθανότητα να συμβεί και θεραπεύεται φαρμακευτικά

    Μπαραμπούτη Φωτεινή

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Cholargos

  • Mετεγχειρητικό οίδημα ωχράς κηλίδας (ή οίδημα Irvine-Gass απο τα ονόματα αυτών που πρώτοι το περιέγραψαν) αποτελεί μια επιπλοκή διαφόρων χειρουργικών επεμβάσεων, κυρίως της επέμβασης καταρράκτη και δευτερευόντως επεμβάσεων στο οπίσθιο τμήμα του ματιού. Οφείλεται στην έκλυση φλεγμονωδών βιοχημικών παραγόντων λόγω της φλεγμονής που προκαλείται απο την χειρουργική επέμβαση. Συμβαίνει λοιπόν ακόμα και μετά απο μια εντελώς φυσιολογική και πετυχημένη επέμβαση. Γίνεται όμως συχνότερο όταν υπάρχουν επιπλοκές κυρίως την ώρα της επέμβασης (διεγχειρητικές). Συνήθως, στα περιστατικά με φυσιολογική χειρουργική επέμβαση χωρίς επιπλοκές, ξεκινάμε τη θεραπεί... Read more

    Giagkou Georgios

    Ophthalmologist

    Galatsi

  • Ονομαζεται κυστεοειδες οιδημα ωχρας κηλιδας και χρηζει θεραπειας με κολλυρια.Συνηθως εχει καλη προγνωση και υποχωρει!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Το σύνδρομο αυτό είναι πιο συχνό σε επιπλεγμενο χειρουργείο καταρράκτη αλλά μπορεί να συμβεί και μετά από ανεπιπλεκτο χειρουργείο και ονομάζεται IRVINE GASS. Συνήθως υπόστρέφει από μόνο του.

    Γκόγκος Μανώλης MD

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Thiva

  • προφανώς, μετά την επέμβαση καταρράκτη εμφανίσατε οίδημα στην ωχρά και ρωτάτε αν είναι σύνηθες και ποιος είναι ο τρόπος αντιμετώπισης. Ναι, το οίδημα μετά τον καταρράκτη είναι συχνό φαινόμενο. Είμαστε στην διάθεσή σας να βρούμε μαζί την κατάλληλη θεραπεία για την δική σας περίπτωση

    Βρυώνης Νικόλαος

    Ophthalmologist

    Ampelokipoi

  • Καλημέρα . Ναι υπάρχει περίπτωση να συμβει αυτό μετά από την επέμβαση καταρράκτη , μπορεί να υποχωρήσει σε ενα διάστημα από μόνο του (αν δεν υπάρχουν καποιες αλλεσ Παθήσεις οφθαλμού όπως εκφύλιση τις ωχράς κηλίδας η διαβητική άμφ/παθεια κλπ ) αλλιώς χρειάζεται κάποια θεραπεία .

    Φιλίπ Γκαμπριέλα Μόνικα

    Ophthalmologist

    Plaka

  • Είναι ένα φαινόμενο που παρατηρείται ενίοτε μετά από χειρουργείο καταρράκτη.συνηθως έχει καλή πρόγνωση με την κατάλληλη και έγκαιρη φαρμακευτική αγωγη

    Kaiafas Dr Konstantinos

    Ophthalmologist

    Patras

  • Πρέπει να αποκλειστεί υποκείμενη σοβαρή πάθηση που πιθανόν προϋπήρχε όπως η ηλικιακή εκφύλιση της ωχράς κηλίδας. Αν σχετίζεται με την επέμβαση καταρράκτη μόνο, χωρίς άλλη υποκείμενη πάθηση, χρήζει θεραπείας με αντιφλεγμονώδεις σταγόνες με καλή κατά κανόνα πρόγνωση.

    Dr. Dervenis Nikolaos

    Ophthalmologist

    Thessaloniki

  • Δυστυχώς ειναι μικρό το ποσοστό αυτής της επιπλοκής ακόμα και μετά από lege artis χειρουργείο καταρράκτη. Το ποσοστό αυξάνεται εάν υπάρχουν διεγχειρητικά επιπλοκές. Μερικά περιστατικά ευτυχώς λίγα ειναι αυτά που μετά από θεραπεία το οίδημα και το υγρό χρονίζει και επιμένει.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Ophthalmologist

    Larissa