• Uric Acid
  • Submitted on 26/05/2023

Εχω ουρικο οξυ 2,5 ενω παντα ηταν γυρω στο 3-3,5..πρεπει να προσεξω κατι;

14 specialists answered

  • Καλησπέρα σας, υπάρχουν πολλές αιτίες που μπορούν να ευθύνονται για τη μείωση του ουρικού οξέος. Σε αυτή την περίπτωση, θα ήταν σωστό να συμβουλευτούμε πρώτα τον παθολόγο για σωστή διάγνωση. Αν πρόκειται για κάτι που χρήζει διατροφικής αντιμετώπισης, ένας διαιτολόγος μπορεί να σας κατευθύνει ανάλογα. Καλησπέρα σας, ορισμένες τιμές φαίνονται εκτός των φυσιολογικών ορίων, και καλό θα ήταν αρχικά να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας. Έπειτα, μπορείτε να επισκεφτείτε έναν διαιτολόγο για την υιοθέτηση μίας ισορροπημένης διατροφής χαμηλής σε κορεσμένα και trans λιπαρά. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Restemi Eygenia

    Dietitian - Nutritionist

    Evosmos

  • Καλησπέρα απλα μια ισορροπημένη διατροφή αλλά η τιμή του ουρικού σας είναι πολύ καλή!!!

    Μίχα Πανωραία

    Dietitian - Nutritionist

    Elefsina

  • Tο ουρικό οξύ, είναι ένα ασθενές οξύ, που παράγεται στον οργανισμό κατά τον μεταβολισμό των πουρινών.

    Η αύξηση του ουρικού οξέος είναι συνήθης σήμερα και απασχολεί ένα μεγάλο μέρος του ελληνικού πληθυσμού, η μείωση των επιπέδων του ουρικού οξέος είναι σπανιότερη.

    Οι φυσιολογικές τιμές ουρικού οξέος στο αίμα βρίσκονται ανάμεσα στα 3,5 και 6,8 mg/dl.

    Η πτώση του ουρικού οξέος μπορεί να οφείλεται σε ελαττωμένη παραγωγή, αυξημένη απέκκριση ή συνδυασμό των δύο μηχανισμών.

    Η διατροφή με τρόφιμα χαμηλής περιεκτικότητας σε πουρίνες (π.χ. αποκλειστική φυτοφαγία) και ορισμένες κληρονομικές διαταραχές του μεταβολισ
    ... Read more

    Nyktari Anastasia

    Dietitian - Nutritionist

    Metaxourgio

  • Αν είστε νορμοβαρης πρέπει να δείτε αν είναι αρχικά με κάποιον ειδικό αν είναι επαρκης η ληψη πρωτεϊνών σας.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Dietitian - Nutritionist

    Pagrati

  • Με τα φυσιολογικά όρια του ουρικού οξέος στο αίμα να κυμαίνονται στο 3,5-6,8 mg/dl τότε ορίζεται πως οι τιμές μας (2,5mg/dl) δεν βρίσκονται στα επιθυμητά.
    Αρχικά, χρειάζεται μια επαναληπτική μέτρηση για να σιγουρευτούμε ό,τι όντως η μέτρηση είναι πραγματική και όχι λανθάνουσα λόγω κάποιων διαταραχών του οργανισμού.
    Σε δεύτερη φάση αν παρατηρήσουμε ίδιες χαμηλές τιμές ουρικού οξέος, τότε κρίνεται απαραίτητο για την δική μας ασφάλεια να διερευνήσουμε το αίτιο των χαμηλών τιμών κάνοντας μια επίσκεψη σε έναν γενικό ιατρό.
    Η κατάσταση αυτή δε μπορεί να προκαλέσει κάποιο σύμπτωμα ή κάποια ασθένεια από μόνη της παρ' όλα αυτά μπορεί ν
    ... Read more

    Ισαακίδης Ακρίτας - NutriOn

    Dietitian - Nutritionist

    Neapoli Thessalonikis

  • Είναι χαμηλή η τιμή σας!δε χρειάζεται να κάνετε κάτι!

    Mameka Iliana

    Dietitian - Nutritionist

    Larissa

  • Καλησπέρα σας. Χαμηλή τιμή ουρικού δεν είναι πάντα ανησυχητική. Καλό είναι να αξιολογηθεί παράλληλα και με άλλους πρωτεϊνικούς δείκτες. Εάν όλοι οι υπόλοιποι δείκτες είναι φυσιολογική πιθανότατα η μείωση της τιμής να οφείλεται σε μείωση της κατανάλωσης πρωτεϊνών, οπότε προτείνεται αύξηση της πρωτεϊνικής πρόσληψης.

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Dietitian - Nutritionist

    Alimos

  • Αποφύγετε το κρέας από όργανα ζώων, όπως η καρδιά, το συκώτι, τα νεφρά και ο εγκέφαλος, που περιέχουν μεγάλο ποσοστό πουρινών. Οστρακοειδή όπως τα καβούρια, οι αστακοί και οι γαρίδες, αλλά και ψάρια όπως οι σαρδέλες, ο τόνος, το σκουμπρί, η ρέγκα, ο σολομός και η γλώσσα. Τα λαχανικά με υψηλή περιεκτικότητα σε πουρίνες είναι τα μανιτάρια, τα φασόλια, τα μπιζέλια, οι φακές, το μπρόκολο, το κουνουπίδι, τα καρότα, η μελιτζάνα και το σπανάκι. Επίσης, τα αποξηραμένα φρούτα, όπως τα σύκα, καθώς και φρέσκα φρούτα, όπως οι μπανάνες, το αβοκάντο, τα μήλα, τα ακτινίδια, το φραγκοστάφυλο και ο ανανάς.

    Μίλεσης Γιώργος (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον τα επίπεδα του ουρικού οξέος στο αίμα σας έχουν μειωθεί από το συνηθισμένο εύρος σας, μπορεί να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος για αυτή τη μεταβολή. Συνιστώ να συμβουλευτείτε τον παθολόγο σας για να αξιολογήσετε τα επίπεδα του ουρικού οξέος σας. Από τη στιγμή που θα σας πει ότι δεν υπάρχει κάτι που πρέπει να διερευνήσετε περεταίρω διατροφικά συστήνεται η αύξηση της κατανάλωσης πρωτεϊνών μιας και τα χαμηλά επίπεδα ουρικού οξέος σχετίζονται με χαμηλή κατανάλωση πρωτεΐνης.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Το ουρικό οξύ είναι προϊόν του καταβολισμού των πρωτεϊνών. Δεν μας προβληματίζει αυτή η τιμή.. Σε συνεκτίμηση με κάποιους άλλους πρωτεϊνικούς δείκτες ίσως χρειάζεται μία αύξηση της πρωτεϊνικής σας πρόσληψης.

    Sifakaki Melina

    Dietitian - Nutritionist

    Keratsini

  • Καλό θα ήταν να γίνουν επαναληπτικές εξετάσεις ώστε να είστε σίγουροι για το ουρικό το οποίο μπορεί να είναι ένα τυχαίο αποτέλεσμα. Αλλά αν έχει μειωθεί που είναι πολύ μικρή η διαφορά δεν είναι πρόβλημα αυτό ούτε το αποτέλεσμα κακό

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Η διατροφή σας θα πρέπει να είναι χαμηλή σε κορεσμένα λιπαρά πχ αποφυγή εντοσθίων ή πολύ λιπαρών κρεάτων, αποφυγή τηγανητών φαγητών, αποφυγή του αλκοόλ κυρίως της μπύρας και αποφυγή αναψυκτικών ποτών. Θα πρέπει να αποφεύγετε τα ποτά με υψηλής περιεκτικότητας σε σιρόπι καλαμποκιού υψηλής περιεκτικότητας σε φρουκτόζη. Η επαρκής ημερήσια ενυδάτωση του οργανισμού με νερό είναι εξίσου σημαντική και απαραίτητη. Τα φρούτα, τα λαχανικά και τα ολικής άλεσης προϊόντα θα πρέπει να ενσωματωθούν καθημερινά στο διαιτολόγιο σας. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει σε αυτό ώστε να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα σύμφωνα με τις ανάγ... Read more

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Όχι είναι μια χαρά.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Η πτώση του ουρικού οξέως μπορεί να οφείλεται σε ελαττωμένη παραγωγή, αυξημένη απέκκριση ή συνδυασμό των δύο μηχανισμών.

    Η διατροφή με τρόφιμα χαμηλής περιεκτικότητας σε πουρίνες (π.χ. αποκλειστική φυτοφαγία) και ορισμένες κληρονομικές διαταραχές του μεταβολισμού κατά τις οποίες υπάρχει μεμονωμένη διαταραχή στο μεταβολισμό των πουρινών (π.χ. συγγενής διαταραχή της αμφίδρομης νεφρικής σωληναριακής μεταφοράς ουρικού) είναι οι πιο αθώες κατηγορίες αιτίων. Σοβαρά συστηματικά αίτια που συνοδεύονται από πτώση ουρικού οξέως του αίματος είναι ορισμένα παθολογικά νοσήματα (π.χ. καρκινώματα, κίρρωση ήπατος, διαβήτης), η δηλητηρίαση από βαρέα μ
    ... Read more

    Οικονόμου Πέπη

    Dietitian - Nutritionist

    Volos