• Sleep Study
  • Submitted on 18/04/2023

Δεν κοιμάμαι το βράδυ στο κρεβάτι γιατί ακούω την αναπνοή μου προσπαθώ να την ρυθμίσω η να μην την ακούω όλη την νύχτα γι'αυτό δεν κοιμάμαι την ημέρα στην ποληθρονα κοιμάμαι γιατί δεν ακούω ίσως την αναπνοή μου αυτό το έπαθα μετά από την αρρώστια που πέρασα υγρό στους πνεύμονες είναι τώρα 3 μήνες σχεδόν που δεν μπορώ να κοιμηθώ μερικές φορές κοιμάμαι ίσως την νυχτα για λίγο προσπαθώ δεν τα έχω καταφέρει εάν μπορείτε να βοηθησετε παρακαλω

6 specialists answered

  • Φαίνεται ότι υπάρχει μία ένταση που σας εμποδίζει να κοιμηθείτε το βράδυ. Θα πρέπει να συμβουλευτείτε έναν Νευρολόγο ή έναν Ψυχίατρο.

    Τερλής Απόστολος

    Neurologist

    Piraeus

  • Τα συμπτώματα που άναφέρετε απαιτούν άμεση εξέταση από ΩΡΛ κ ενδοσκοπικό έλεγχο. Η προσέγγιση πρέπει να είναι σε συνδυασμό με τον θεράποντα πνευμονολογο, και να κάνετε και μια μελέτη ύπνου.

    Vagkos Ioannis

    Otolaryngologist (ENT)

    Livadeia

  • ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ. ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΜΙΑ ΦΟΒΙΑ Η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕΣ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΣ ΕΝΑ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΥΠΝΑΓΩΓΟ.

    Paflis Mihalis

    Otolaryngologist (ENT)

    Platia Mavili

  • Θα πρέπει να είστε βέβαιος ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που έχει απομείνει με τους πνεύμονες ή την καρδιά σας, το οποίο σας προκαλεί πρόβλημα στον ύπνο όταν είστε σε οριζόντια θέση στο κρεβάτι και δεν σας εμποδίζει να κοιμηθείτε σε καθιστή θέση - αν όλα είναι καλά θα πρέπει να σας δει κάποιος νευρολόγος ή ψυχίατρος ειδικά για το θέμα του ύπνου

    Giannouli Ermioni

    Neurologist

    Neo Psychiko

  • Κανονικά θα πρεπει να επισκεφτείτε αρχικά κάποιον πνευμονολόγο για να δείτε πως δεν υπαρχει κάποια παθολογία στους πνεύμονες μετα τη λοίμωξη που περάσατε. Στη συνεχεια κάποιον ωρλ για να δει αν υπαρχει καποιο εμπόδιο στην αναπνοή. Αν απο αυτές τις ειδικότητες δεν βρεθεί κατι, θα πρεπει να γινει και μια καρδιολογική εκτίμηση.

    Βαλσαμίδης Κωνσταντίνος

    Otolaryngologist (ENT)

    Thessaloniki

  • Πρεπει να κάνετε το συντομότερο δυνατόν Μελέτη Ύπνου σε νοσοκομειο ή στο σπίτι σας και να μας την φέρετε να την αξιολογήσουμε.

    Παπασπύρου Σπύρος

    Otolaryngologist (ENT)

    Kolonaki