• Laser for Myopia
  • Submitted on 20/03/2023

Καλησπέρα σας, Δύο ερωτήσεις σχετικά με το laser μυωπίας/αστιγματισμού: 1) Πονάει; 2) Υπάρχει περίπτωση να επανεμαφνιστει η μυωπία ή/και ο αστιγματισμός; Ευχαριστώ

20 specialists answered

  • Καταρχάς είναι το ίδιο με τα λέιζερ μυωπίας, απλά είναι διαφορετικό το λογισμικό εξάχνωσης του κερατοειδούς. Δεν πονάει και συνήθως δεν επανεμφανίζεται τίποτα. Στη πρακτική μας δίνουμε και κάποιες εγγυήσεις www.realeyes.gr αν αυτό σας καθησυχάζει.

    Γκόγκος Μανώλης MD

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Thiva

  • Χρησιμοποιείται αναισθησία κατά την επέμβαση laser ώστε ο ασθενής να μην πονάει.
    Είναι σπάνιο αλλά υπάρχει πιθανότητα να επανεμφανιστεί .

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Ophthalmologist

    Koukaki

  • Η λασικ δεν ποναει. Η PRK ποναει μετα , οχι κατα την επεμβαση αλλα ειναι απαραιτητη σε καποια ματια .
    Αν ειστε πολυ νεος μπορει να επανερθει μυωπια οχι συνηθως πανω απο ενα βαθμο αλλα στους περισσοτερους δεν επανερχεται.

    Γκορίτσα Άννα

    Ophthalmologist

    Cholargos

  • Εάν είστε υποψήφιος για femtosecond laser πόνος δεν υπάρχει καθόλου . Στην περίπτωση που είστε για PRK ενόχληση και φώτοφοβια υπάρχει για 2-3 ημέρες από την επέμβαση . Σε μια σωστή εκτίμηση της διόρθωσης η πιθανότητα επανεμφάνισης της μυωπίας είναι μηδαμινή

    Mitsonis Mihail

    Ophthalmologist

    Nea Erythraia

  • Δεν πονάει καθόλου η LASIK πονάει ένα 18- 24 ώρες η PRK
    Στο 99% των περιπτώσεων δεν επανεμφανίζεται

    Lakidis Vasilis & Synergates

    Ophthalmologist

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα του laser γίνεται με τοπική νάρκωση, οπότε δεν πονάει. Μετά από το laser θα έχετε ενοχλήσει για κάποιες μέρες η οποία περνάει με σταγόνες. Εάν γίνει στη σωστή ηλικία η μυωπία δεν ξαναεμφανίζεται. Μετά 22-23 χρονών και τα τελευταία δύο χρόνια να μην έχει ανέβει ο βαθμός. Δηλαδή να έχει τελειώσει η εξέλιξη της μυωπίας.

    Samiotaki Afroditi

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Evosmos

  • Η μία από τις 2 μεθόδους που χρησιμοποιούμε, εμφανίζει πόνο μετά για 2 24 ωρα (PRK LASER). Από τον προεγχειρητικό έλεγχο κρίνουμε ποια μέθοδος είναι καλύτερη για εσάς. Επανεμφάνιση, μπορεί να συμβεί, όταν δεν έχουν σταθεροποιηθεί οι βαθμοί για τουλάχιστον 2 έτη

    Χαϊτά Αικατερίνη

    Ophthalmologist

    Thessaloniki

  • 1) Υπάρχουν 2 βασικές μέθοδοι επέμβασης laser διορθωσης μυωπίας-αστιγματισμού,Καμία απο τις 2 δεν πονάει κατα τη διάρκεια της επέμβασης.Η μία από τις δύο μέθόδους μπορέι να εμφανίσει πόνο μέτά απο την επέμβαση και μεχρι 2-3 ημέρες μετά. 2)η επέμβαση διορθώνει το διαθλαστικό σφάλμα το οποίο μετράται τη δεδομένη χρονική στιγμή.Τυχόν μελλοντικές αλλαγές στη μυωπία η τον αστιγματισμό δεν είναι δυνατό να προβλεφθούν, αν όμως συμβούν τις περισσότερες φορές είναι περιορισμένου βαθμού και συνήθως δεν επηρεάζουν τον ασθενή. Για το λόγο αυτό, θα πρέπει σε κάθε περίπτωση η μυωπία και ο αστιγματισμός να είναι σταθερά τουλάχιστον το τελευταίο έτος πριν πρ... Read more

    Γερακίδης Μιχάλης

    Ophthalmologist

    Syntagma

  • 1: Την ωρα της επεμβασης δεν ποναει. Για 1-2 μερες μετα υπαρχει ενοχληση/ελαφρυς πονος αναλογα και με την μεθοδο που εγινε το laser
    2: Ειναι πιθανο να επανεμφανιστει ενα μικρο ποσοστο της αρχικης μυωπιας / αστιγματισμου σε βαθος χρονου μετα απο 10-15 ετη

    Takis Dimitrios

    Ophthalmologist

    Kypseli

  • Το. Laser δεν πονάει απλώς για δύο 24ωρα έχουμε μια αίσθηση ξηροφθαλμίας και βάζουμε τεχνητά δάκρυα για αρκετό χρονικό διάστημα.
    Για να εμφανιστεί ξανά μυωπία σημαίνει ότι η μυωπία δεν είχε εξαντληθεί και έγινε το Laser νωρίτερα από ότι επρεπε

    Ταμβάκος Ηλίας

    Ophthalmologist

    Glyfada

  • 1)Η διαδικασια της επεμβασης δεν ποναει ομως μετα την επμβαση μπορουν να υπαρξουν ενοχλησεις οπως τσουξιμο,δακρυρροια.Αυτο εξαρταται απο την μεθοδο της επεμβασης και την ικανοτητα του ιατρου να προλαμβανει και να θεραπευει αυτες τις παρενεργειες με την καταλληλη φαρμακευτικη αγωγη.2)Εαν η επεμβαση γινει πριν σταθεροποιηθει η μυωπια η’ ο αστιγματισμος μπορει να εμφανιστουν οχι ομως στον βαθμο που ηταν πριν την επεμβαση.Επισης καποιες φορες εχει παρατηρηθει η παραμονη καποιων μικρων βαθμων ακομη και μετα απο πολυ καλη επεμβαση.Υπαρχει ομως η δυνατοτητα επανεπεμβασης για την διορθωση τους.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • 1) Χρησιμοποιείται τοπική αναισθησία κατά τη διάρκεια του χειρουργείου. Αν απαιτηθεί μπορεί να χορηγηθεί και μέθη
    2)Εφόσον η διάθλαση (ο βαθμός) πριν το χειρουργείο είναι σταθερός για αρκετό διάστημα, μπορεί να προκύψουν γενικά μόνο πολύ μικρές μεταβολές της διάθλασης οι οποίες συνήθως δεν επηρεάζουν το πόσο καθαρά βλέπει ο ασθενής

    Παπανδρέου Ηλίας

    Ophthalmologist

    Platia Mavili

  • Ο ΠΟΝΟΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ ΕΩΣ ΑΜΕΛΗΤΕΟ
    Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΗΤΑΝ Η ΑΡΧΙΚΗ ΜΥΩΠΙΑ, ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ (ΤΕΧΝΙΚΗ) ΠΙΘΑΝΗ ΕΠΑΝΕΜΦΑΝΙΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΜΥΩΠΙΑ

    Ρεζίτη Ιωάννα

    Ophthalmologist

    Patras

  • H lasik δεν έχει καθόλου πόνο, η T-PRK που κάνουμε πια, μόνο τσούξιμο, φωτοφοβία κ δάκρυα για 2 ημέρες αλλά είναι πιο ασφαλής..γενικώς, η υποστροφή μυωπίας δε συνηθίζεται λόγω επέμβασης στον κερατοειδή τόσο, όσο λόγω επιβάρυνσης του οπτικού έργου στην κοντινή λειτουργία (φακός εντός του ματιού) κ μπορεί να προβλεφτεί προεγχειρητικά με οπτομετρικές μεθόδους

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Ophthalmologist

    Pyrgos

  • Εάν επέμβαση lasik η fempto lasik δεν υπάρχει καθόλου πόνος και την άλλη μέρα μπορείτε να πάτε στην δουλειά σας κανονικά . Η διόρθωση της μυωπίας και του αστιγματισμου μέχρι ορισμένους βαθμούς ανάλογα με το μάτι , συνήθως είναι σταθερή . Εάν όμως για κάποιο λόγο υπάρχει κάποιο υπόλοιπο μυωπίας αυτό μπορεί να διορθωθεί δωρεάν για τα πρώτα δύο χρόνια .

    Katsourakis Georgios

    Ophthalmologist

    Marousi

  • 1) Κατα τη διάρκεια της επέμβασης δεν πονάει καθόλου ο ασθενης αλλά μετεγχειρητικά υπάρχει μια ενόχληση το πρώτο 24 ωρο λόγω της ενέργειας που παίρνει το μάτι από το laser 2) Δεν υπάρχει περίπτωση να επανεμφανιστεί ούτε η μυωπία ούτε ο αστιγματισμός εφόσον έχει γίνει προσεκτικός και αναλυτικός προεγχειρητικός έλεγχος

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Ophthalmologist

    Larissa

  • Οχι δεν πονάει.εαν ολα γίνουν σωστά,οχι δεν θα ξανά εμφανιστούν.

    Ρούπας Δημήτριος

    Ophthalmologist

    Kolonos

  • 1)Μπορει να ειναι λιγο ενοχλητικο την πρωτη εβδομαδα.Δεν ποναει ομως.
    2)Ισως να μεινει πολυ λιγη μυωπια ή λιγος αστιγματισμος.

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας! Με τις πλέον σύγχρονες μεθόδους που εφαρμόζονται, ο διεγχειρητικός και μετεγχειρητικός πόνος περιγράφεται απο τους εγχειρισμένους ασθενείς σχεδόν αμελητέος και σε κάθε περίπτωση ανεχτός. Η επανεμφάνιση ή υποστροφή του διαθλαστικού σφάλματος είναι σχεδόν απίθανη, εφόσον ο ασθενής πληρεί τις προϋποθέσεις να χειρουργηθεί. Οι περισσότερες περιπτώσεις επανεμφάνισης διαθλαστικού σφάλματος αφορούν τη σύγχρονη εμφάνιση συνδρόμου δυσλειτουργικού κρυσταλλοειδούς φακού ή/και καταρράκτη σε μεγαλύτερη ηλικία.
    Για κάθε περαιτέρω απορία, στη διάθεσή σας!

    Κάππος Νικόλαος

    Ophthalmologist

    Kifisia

  • οχι, οι επεμβάσεις είναι ανώδυνες, γιατί γίνονται υπό τοπική αναισθησία. Μετά το χειρουργείο ενδέχεται να υπάρχουν κάποιες ενοχλήσεις, αναλόγως της τεχνικής που θα χρησιμοποιηθεί. Ο αστιγματισμός και η μυωπία κατά κανόνα δεν επανεμφανίζονται.

    Kaiafas Dr Konstantinos

    Ophthalmologist

    Patras