• Panic attacks
  • Submitted on 10/03/2024

Όταν φοβάμαι πως κάτι έπαθε ένας δικός μου ανθρωπος

2 specialists answered

  • Ο φόβος αυτός προέρχεται από την αγάπη και τον συναισθηματικό δεσμό που έχετε με τους κοντινούς σας ανθρώπους. Σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι σημαντικό να εκφράζετε τους φόβους και τις ανησυχίες σας σε κάποιον που μπορεί να σας υποστηρίξει, όπως έναν φίλο, ένα μέλος της οικογένειάς ή έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας. Όταν οι φόβοι μοιράζονται το άτομο νιώθει ανακούφιση και υποστήριξη.

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Nea Smirni

  • Η εμπειρία της κρίσης πανικού είναι μια σοβαρή και δυσάρεστη κατάσταση που μπορεί να επηρεάσει σημαντικά τη ζωή και την ψυχολογική υγεία ενός ατόμου. Όταν φοβόμαστε ότι κάτι έχει συμβεί σε έναν δικό μας άνθρωπο, αυτό μπορεί να ενισχύσει αυτήν την αντίδραση και να οδηγήσει σε έντονα συναισθήματα άγχους και φόβου.
    Θα σας συνιστούσα, με την υποστήριξη ενός ψυχολόγου-ψυχοθεραπευτή, να εξερευνήσετε τη φύση της ανησυχίας σας και να αναγνωρίσετε τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας. Μέσω της ψυχοθεραπείας και της συζήτησης με τον ειδικό, θα μπορέσετε να αντιμετωπίσετε τις ανησυχίες σας και να διαμορφώσετε τρόπους αντιμετώπισης της κρίσης πανικού.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli