• Panic attacks
  • Submitted on 23/01/2024

Καλησπέρα..εγώ ξεκίνησα με κρίσεις πανικού οι οποίες κατέληξαν σε φοβίες..έχω κάνει ψυχοθεραπεία κ ακόμα συνεχίζω έχω φτάσει πια στο σημείο να τις σταματάω αλλά έχουν μείνει πι φοβίες μου..είχα ένα θέμα με αλλεργίες σε αντιβιωσεις και από εκεί κ πέρα φοβάμαι να φάω κάθε τι που μπορεί να μου βγάλει αλλεργία (χωρίς να είχα ποτέ αλλεργία σε αυτό) πχ φοβάμαι να φάω ξηρούς καρπούς η οτιδήποτε είναι αλλεργιογόνο πως μπορώ να διαχειριστώ τις φοβίες ; Ευχαριστώ πολύ..

10 specialists answered

  • Οι κρίσεις πανικού είναι φίλος σας δεν χρειάζεται να τις σταματάτε αλλά να τις υποδεχεστε με ενδιαφέρον για το τι θέλουν να σας πουν , από εκεί θα ξετυλιχτεί το κουβάρι και για τις υπόλοιπες φοβίες σας , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • χρειάζεστε κάποιον που να ειδικεύεται στις κρίσεις πανικού. Μπορείτε να λάβετε άμεση βοηθεια και λύση . Αν μπορείτε καλέστε με.

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas

  • Καλησπέρα. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολα περνάτε. Επιτρέψτε μου να θέσω ορισμένα ερωτήματα. Πόσο χρονικό διάστημα κάνατε ψυχοθεραπεία και με ποια συχνότητα κάνατε συνεδρίες; πόσες φορές το μήνα; Σας ωφέλησε σε κάτι; Συνεχίζετε ή έχετε διακόψει;
    Προφανώς για να έχετε ακόμα την φοβία για τις αλλεργίες ενώ ποτέ δεν σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο χρειάζεται να συνεχίσετε την ψυχοθεραπεία με θεραπευτή ειδικευμένο στις αγχώδεις διαταραχές.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Γεια σας! Από τη μια το κομμάτι της αλλεργίας στις αντιβιώσεις, είναι ένας φόβος που έχει ένα μεγάλο ποσοστό της ανθρωπότητας, για πολλούς λόγους (συχνά βιωματικούς επειδή το έχει ζήσει). Φυσικά μια επίσκεψη σε κατάλληλο αλλεργιολόγο θα είναι μια καλή κίνηση προς εσάς. Εξάλλου το ανοσοποιητικό μας σύστημα-ανοσοβιολογικό αλλάζει κάθε 5 χρόνια και δεν παραμένει το ίδιο (αυτό σημαίνει ότι κάτι που παλιά σας πείραζε, πλέον μπορεί να μη σας πειράζει ή και το αντίθετο).Είναι κρίμα να στερείται κανείς απλές και ωραίες γεύσεις. Φυσικά δε μιλάμε για πιο περίεργες τροφές όπως μύδια κ.ο.κ. που ακόμα και αυτά είναι οκ. Ο συνεχής "έλεγχος" του φ... Read more

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri

  • Καλησπέρα σας.
    Είναι κατανοητή η ανησυχία σας σχετικά με τις φοβίες που αντιμετωπίζετε, καθώς και τη σύνδεσή τους με τις αλλεργίες που μπορεί να προκύψουν από διάφορες αιτίες.
    Η ψυχοθεραπεία είναι ένας καλός τρόπος να ανακαλύψετε τις ρίζες των φόβων σας και να μάθετε πώς να τις διαχειρίζεστε. Είναι σημαντικό να συνεχίσετε τη θεραπεία που κάνετε για να επιτύχετε μια πιο σταθερή κατάσταση.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα. Καλό θα ήταν να ακολουθήσετε μια θεραπευτική προσέγγιση που έχει τεχνικές σταδιακής έκθεσης στους φοβους σας, ώστε να μπορέσετε να τους διαχειριστείτε. Η Γνωσιακή Συμπεριφορική θεραπεία και η ψυχοδυναμική θεραπεία είναι οι πιο κατάλληλες για τη διαχείριση
    των φοβιών.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Argyroupoli

  • Μπορεί να χρειάζεστε να ολοκληρώσετε την ψυχοθεραπεία σας, κατά προτίμηση ψυχοδυναμικής κατεύθυνσης.

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Μέσα στην θεραπεια μπορείτε να το διαχειριστείτε με γνωσιακες και συμπεριφοριστικες τεχνικές. Επικοινωνήστε το με τον θεραπευτή σας

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Nea Filadelfia

  • Συνεχίστε οπωσδήποτε την ψυχοθεραπεία και συζητείτε με την/ον θεραπεύτερια/η σας ότι σας προβληματίζει για την πορεία κ την εξέλιξη της διαδικασίας.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Νομίζω πως πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να τα βάλετε όλα σε ένα λογικό πλαίσιο και με σωστή συμβουλή αλλιεργιολόγου να βρείτε τις απαιτούμενες λύσεις.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos