• Panic attacks
  • Submitted on 26/01/2024

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι είμαι 23 υποφέρω κάθε μέρα με δύσποινια πόνο στο κεφάλι ξαφνικό ζαλαδα μετράω τους παλμούς μου έχω πάει στο γιατρό έχω κάνει εξετάσεις δν μου βρίσκουν τπτ λένε είναι αγχωδεις διαταραχες υπάρχει περίπτωση στης αγχωδεις διαταραχες να έχω αυτά τα συπτωματα θέλω την βοήθεια σας φοβάμαι να βγω έχω μην λιποθύμησω φοβάμαι ότι θα πάθω ανακοπή και είμαι 23 χρόνον έχω αφήσει της σπουδές μου ητ δν μπορώ να βγω φοβάμαι πως να το διαχειριστώ παίρνω lexotanil 1.5 κάθε μέρα αλλά δν ξέρω τι άλλο να κάνω φοβάμαι ότι θα πεθάνω 😢

5 specialists answered

  • Καταλαβαίνω ότι περνάτε πολύ δύσκολα. Τα συμπτώματα που αναφέρετε μπορούν όντως να είναι από κάποια αγχωδη διαταραχή, ιδίως όταν έχει αποκλειστεί κάποια οργανική νόσος και σε συνδυασμό με το νεαρό της ηλικίας. Δεδομένου ότι, όπως αναφέρετε, αυτά τα συμπτώματα έχουν επηρεάσει τη ζωή σας αρνητικά, πιθανότατα να χρειάζεται να λάβετε κάποια φαρμακευτική αγωγή. Θα σας συνιστούσα να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο για να γίνει αξιολόγηση και να σας δοθούν οι κατάλληλες οδηγίες.

    Ζολώτα Κατερίνα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Neos Kosmos

  • Υπάρχουν ονλινε ραντεβού που μπορείτε να κάνετε με ειδικό ψυχικής υγείας και εγώ έτσι δουλεύω , πολύ εύκολα από το σπίτι σας , και θα πάρετε βοήθεια, μιλήστε και βγάλτε από μέσα σας ότι σας απασχολεί , ναι ότι περιγράφεται είναι συμπτώματα αγχωδης διαταραχής , υπάρχει θεραπεία όμως , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Οι κρίσεις πανικού που είναι αυτό που πού περιγράφεται πηγαίνοντας σε έναν ειδικό με 7-10 συναντήσεις θα το έχεται λύση .

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas

  • Καλησπερα σας

    κριση πανικου και αγχος μπορει να κανουν αυτα τα συμπτωματα. Το lexotanil και γενικοτερα οι βενζοδιαζεπίνες δεν ειναι λυση, προκαλουν μονο εθισμο. Σε αυτες τις περιπτωσεις χρειαζεται κανεις ψυχοθεραπεια και ισως συνδυσμο φαρμακευτικής αγωγης ( αντικαταθλιπτικα ειναι ενδεδειγμενα για κριση πανικου και αγχους).

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Psychiatrist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα,
    Οι συχνοί πονοκέφαλοι, η δύσπνοια, οι ξαφνικές ζαλάδες και η ανησυχία για τον καρδιακό παλμό σας είναι συχνά συμπτώματα της αγχώδης διαταραχής. Είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι ο συνδυασμός αυτών των συμπτωμάτων είναι συχνά αναπόφευκτο αποτέλεσμα του άγχους και του φόβου που αισθάνεστε.
    Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η αγχώδης διαταραχή είναι σε μεγάλο ποσοστό θεραπεύσιμη και μπορεί να βελτιωθεί η ποιότητα ζωής σας με την κατάλληλη ψυχολογική υποστήριξη και τις κατάλληλες θεραπείες.
    Θα σας συνιστούσα να ζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να διαχειριστείτε τις ανησυχίες σ
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli