• Panic attacks
  • Submitted on 11/03/2024

Καλησπέρα, είμαι γυναίκα 20 ετών και έχω παρατηρήσει κάποιες ήπιες κρίσεις πανικού με έντονο άγχος και κλαμα, κάτι το οποίο εντοπίζω κατά 99% μόνο το βράδυ και λίγο πριν την περίοδο και την ωορρηξία,ενώ για το υπόλοιπο διάστημα είμαι ήρεμη. Μπορεί το άγχος αυτό να συσχετίζεται μόνο με γυναικολογικους παράγοντες ή είναι αδύνατο και οφείλεται σε κάτι άλλο και τα παραπάνω είναι συμπτώσεις;

6 specialists answered

  • Και τα δύο είναι πιθανά. Ίσως οι κρίσεις - αν τελικά είναι κρίσεις πανικού ή άγχους - να εμφανίζονται όταν αλλάζει και η βιοχημεία στο σώμα σας, το διάστημα της περιόδου. Αξίζει πρώτα να το τσεκάρετε ιατρικά (ακόμα και για τη περίπτωση του θυρεοειδισμού).

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chania

  • Καλησπέρα σας. Μπορεί να παρουσιάζεται έντονο προεμμηνορυσσιακό σύνδρομο. Συμβουλευτείτε γυναικολόγο και αν ακολουθήσετε τις οδηγίες του και δεν υποχωρήσουν τα συμπτώματα τότε απευθυνθείτε σε ψυχολόγο. Καλή τύχη!

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Drapetsona

  • Μπορεί να συμβαίνει για ορμονολογικούς λόγους πριν την περίοδο ή και κατά την ωορρηξία, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Καλημέρα, το έντονο άγχος που βιώνετε είναι πιθανό να συσχετίζεται με γυναικολογικούς παράγοντες όπως η περίοδος και η ωορρηξία, αλλά μπορεί επίσης να υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που συμβάλλουν σε αυτό. Είναι πιθανόν να βιώνετε μια κρίση πανικού, λόγω κάποιων αυτόματων αρνητικών σκέψεων, όπως απώλειας ελέγχου των σωματικών σας συμπτωμάτων, αλλά και έντονης καταστροφοποίησης της κατάστασης. Θα ήταν σημαντικό να εξετάσετε περαιτέρω το θέμα, ώστε να καταλάβετε καλύτερα τι ακριβώς πυροδοτεί τα συμπτώματα αυτά. και να βρείτε τρόπους αντιμετώπισής τους. Θα σας βοηθήσει να συζητήσετε με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, όπως έναν ψυχολόγο ή θεραπευτή... Read more

    Τηλιγάδης Αντώνης

    Psychologist - Mental Health Counselor

    Cholargos

  • Μπορεί να οφειλονται στην περίοδο. Καλό είναι να επισκεφτείτε έναν γυναικολόγο. Θα σας συμβουλευα να πάρετε μαγνήσιο για ένα εξάμηνο, αλλά μπορείτε να ρωτήσετε και τον γυναικολόγο σας για αυτό. Εάν δεν λυθεί το πρόβλημα σας με γυναικολόγο καλό θα είναι να επισκεφτείτε και έναν ψυχολόγο.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Heraklion

  • Καλησπέρα,
    Αν και δεν μπορώ να διαγνώσω κατάλληλα την κατάστασή σας από αυτήν την σύντομη περιγραφή, το άγχος και οι κρίσεις πανικού που περιγράφετε μπορεί να συνδέονται τόσο με φυσιολογικά γυναικολογικά φαινόμενα όσο και με ψυχολογικούς παράγοντες.
    Κατά τη διάρκεια της περιόδου και της ωορρηξίας, οι ορμονικές αλλαγές μπορεί να επηρεάζουν τον τρόπο με τον οποίο αντιδράτε σε διάφορες καταστάσεις, συμπεριλαμβανομένου του άγχους. Επιπλέον, η περίοδος σας ενδέχεται να επηρεάζει την ψυχολογική κατάστασή σας με αποτέλεσμα να βιώνετε περισσότερο άγχος και κρίσεις πανικού.
    Ωστόσο, είναι σημαντικό να εξετάσετε εάν υπάρχουν και άλλοι παράγο
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli