• Panic attacks
  • Submitted on 02/03/2024

Καλημέρα.Γιατί παθαίνω κρίση πανικού όταν οδηγάω και όταν μένω μόνος μου

6 specialists answered

  • Θα υπάρχουν σίγουρα λόγοι που πυροδοτούν τις κρίσεις σας στις συγκεκριμένες συνθήκες. Είναι πολύ σημαντικό να δείτε το θέμα σε θεραπεία. Συμβουλευτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας που θα σας βοηθήσει να αναγνωρίσετε τα μοτίβα και να αντιμετωπίσετε τα θέματα που υποβόσκουν.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ilisia

  • Συνήθως κάτω από την κρίση πανικού υπάρχει ο φόβος ότι θα χάσω τον έλεγχο. Οι συνεδρίες ψυχοθεραπείας βοηθούν σημαντικά στην αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Κάποιοι άνθρωποι έχουν ευαισθησία με το άγχος, μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για τα συμπτώματά σας, να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Η κρίση πανικού κατά την οδήγηση ή όταν είστε μόνος σας μπορεί να σχετίζεται με τον τρόπο με τον οποίο οι συγκεκριμένες καταστάσεις ενεργοποιούν την αντίδρασή σας.
    Κάθε άτομο έχει διαφορετικούς παράγοντες που ενεργοποιούν το άγχος ή τον πανικό, και αυτοί οι παράγοντες μπορεί να συνδέονται με τις προσωπικές εμπειρίες, τις προηγούμενες καταστάσεις ή πιθανούς φόβους.
    Κατά την οδήγηση, η αίσθηση του ελέγχου και της ασφάλειας μπορεί να επηρεάζεται από το περιβάλλον, την κίνηση ή τις προηγούμενες δυσάρεστες εμπειρίες που σχετίζονται με την οδήγηση. Επίσης, όταν είστε μόνος σας, η αίσθηση της απομόνωσης ή του αβοήθητου μπορεί να ενισχύσει τ
    ... Read more

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Nea Smirni

  • Γεια σας και καλή εβδομάδα! Το ερώτημα φαντάζει απλό και η απάντηση σύντομη, ωστόσο δεν είναι. Μήπως όταν χαλαρώνετε και μένετε μόνος σας, "σκάει" όλη η ένταση και βγαίνει όλο προς τα έξω, επειδή εκείνη τη στιγμή υπάρχει λίγη ησυχία; Κοινώς ο πανικός έρχεται ετεροχρονισμένα. Πολύς κόσμος πιστεύει ακριβώς το αντίθετο, ότι φοβάται να μείνει μόνος του, μήπως του έρθει ο πανικός, οπότε θα σας αφήσω να το συλλογιστείτε μόνος σας. Οι κρίσεις πολλές φορές σηματοδοτούν και την ώρα της εκκίνησης για την αλλαγή. Τα υπόλοιπα περί ψυχοθεραπείας και παρεμφερών λύσεων, φαντάζουν περιττά να τα αναφέρω, θα είστε γνώστης. Στη διάθεσή σας σχετικά με ... Read more

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri

  • Καλημέρα,
    Η κρίση πανικού που αισθάνεστε ενώ οδηγείτε ή βρίσκεστε μόνος σας μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες. Αυτές οι αντιδράσεις συνδέονται με το σώμα σας το οποίο μπορεί να αντιλαμβάνεται κάποιο είδος απειλής, ακόμα και αν δεν υπάρχει πραγματικά κάποιος κίνδυνος.
    Οι κρίσεις πανικού μπορεί να προκαλούνται από τον φόβο του άγνωστου, από εμπειρίες του παρελθόντος που έχουν αφήσει τραύματα στον ψυχισμό μας, ή ακόμα και από το υπερβολικό στρες και άγχος που μπορεί να νιώθουμε.
    Είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε τα συμπτώματα της κρίσης πανικού και να αναζητήσετε βοήθεια από ειδικό, ώστε να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά αυτές
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli