• Panic attacks
  • Submitted on 20/09/2023

Έχω κάνει πολλές εξετάσεις από μόνη μου λόγω φόβου μην έχω κάτι και ποτέ δεν έχω τίποτα. Μου έχουν πει ότι έχω χρόνιο άγχος. Το θέμα είναι ότι μπορεί να με πιάσει ζαλάδα στα καλά καθούμενα και μου περνάει μετά από λίγο από μόνη της. οχι καθε μερα αλλα μια στο τοσο. τελευταια πιο συχνα. Κάνω δουλειά μπροστά στον υπολογιστή επίσης και φοράω γυαλιά. δεν ξέρω αν παιζει ρόλο. Έχω πάει και σε ωριλά και μου είπε να κοιταξω μηπως εχω αιθουσεα ημικρανια η αυχενικο. Τι να κανω?

17 specialists answered

  • Γεια σας,

    Εφόσον έχετε κάνει όλες τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις και τα αποτελέσματά τους είναι καλά, θα ήταν χρήσιμο να επικοινωνήσετε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας. Εκείνος, μέσα από κατάλληλη συνέντευξη θα διερευνήσει τις δυσκολίες που περιγράφετε και θα σας προτείνει πιθανούς τρόπους αντιμετώπισης.

    Γεωργάκης Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Καλησπέρα σας εφόσον έχουν αποκλειστεί οι οργανικές αιτίες και έχει προσδιοριστεί ότι η κύρια αιτία είναι το άγχος τότε η έναρξη γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας θα ήταν ενδεδειγμένη και κατάλληλη για την αντιμετώπιση αυτών των συμπτωμάτων και την βελτίωση της καθημερινότητας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται ομολογουμένως πολύ κουραστικό και στρεσογόνο να "αγκιστρώνεται" το μυαλό κάθε τόσο σε αρνητικές σκέψεις, πόσο μάλλον όταν αυτές αφορούν την υγεία. Δεν θα έλεγα ότι η δουλειά στον υπολογιστή παίζει σημαντικό ρόλο - ωστόσο αν εσείς θεωρείτε ότι συμβάλλει στα συμπτώματά σας, αυτό είναι κάτι που χρειάζεται να αξιολογηθεί.

    Είναι σύνηθες σε ανθρώπους με συμπτώματα άγχους να κάνουν ιατρικές εξετάσεις, χωρίς εκείνες να δείχνουν κάτι. Από την άλλη, είναι σημαντικό να γίνονται ώστε να αποκλειστούν πιθανές οργανικές αιτίες για τα συμπτώματά σας. Από ένα σημείο και μετά όμως, αυτή η διαδικασία οδηγεί σε ανούσι
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • να κάνετε αυτό που σας είπε ο ωτρλ, και επειδή έχετε χρόνιο άγχος να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία

    Dimitriou Tatiana

    Νευροεπιστήμων

    Chalandri

  • Αρχικά μπορείτε όντως να το δείτε ιατρικά όπως σας έχει προταθεί. Από εκεί και πέρα, αν όντως υπάρχει χρόνιο άγχος, χρειάζεται θεραπεία μαζί με αγωγή για να μπορείτε να ζείτε αξιοπρεπώς και με απόλαυση

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chania

  • Προτείνω να κάνετε και την τελευταία εξέταση που σας πρότειναν και αν δεν βρεθεί κάτι παθολογικό να αρχίσετε άμεσα ψυχοθεραπεία γιατί όντως θα είναι άγχος και η συμπτωματολογία που βιώνεται θα είναι καθαρά ψυχοσωματικά. Το άγχος εμπεριέχει αυτά που περιγράφετε.

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Πριν μιλήσουμε για συναισθηματική διαταραχή και πριν αναγάγουμε τα συμπτώματα στο άγχος και την συναισθηματική σας κατάσταση είναι απαραίτητο να ξεκαθαριστεί οτι δεν υπάρχει κάποιο οργανική ή σωματική αιτία που να πυροδοτεί όλα αυτά τα συμπτώματα που αναφέρετε, όπως πχ η ημικρανία ή το αυχενικό που σας πρότειναν. Άρα απαραίτητες είναι εξετάσεις που προτείνουν οι γιατροί ώστε να γνωρίζετε τι ακριβώς υπάρχει ή και δεν υπάρχει. Στην πορεία οι συναντήσεις με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, ψυχοθεραπεύτή ή και ψυχίατρο θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε τα συμπτώματα αυτά με στόχο τις πιο λειτουργικές συνθήκες της ζωής σας. Είναι ... Read more

    Konstantinou Chariklia

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Cholargos

  • Φυσικά να αποκλείσετε κάθε παθολογικό παράγοντα. Αλλά αν συμφωνείτε με το ότι έχετε άγχος, καλό θα ήταν να φροντίσετε και αυτό το κομμάτι που σίγουρα επιβαρύνει την υγεία μας. Μέσα σε μια διαδικασία ψυχοθεραπείας μπορείτε να μοιραστείτε σε κλίμα ασφάλειας, όλες τις σκέψεις και τις αγωνίες σας. Να κατανοήσετε περισσότερο και να γνωρίσετε σε βάθος τον ευατό σας, τους μηχανισμούς που αναπτύσσετε και σε τι εξυπηρετούν.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • χρειάζεται να επισκεφτείτε παθολόγο, ψυχίατρο και να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία

    Vlahou Ioanna

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Το πιο πιθανό είναι ότι υποφέρετε από άγχος, όπως ήδη σας είπαν. Εάν δεν μπορείτε να το διαχειριστείτε μονος/νη χρειάζεται να ζητήσετε βοήθεια. Μπορεί τα συμπτώματα που έχετε να οφείλονται σε κάποια πίεση που περνάτε, πχ με την εργασία σας.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Heraklion

  • Χαίρεται. Κατανοώ πως η remote εργασία μπορεί να μας συνεπάρει και να ξεχάσουμε το χρόνο. Να κάνετε διαλείμματα ή διατάσεις να "ξεμουδιάζει το σώμα μας". Η καθιστική εργασία είναι επιβάρυνση από μόνη της για την σωματική μας υγεία, και αυτό έχει συνέπεια και στο ψυχικό μας κόσμο. Να ακολουθήσετε τις οδηγίες του ιατρού σας και να έχετε υπόψιν "ο φόβος μη το ξαναπάθω" είναι μια μεγάλη παγίδα γιατι μπορεί όντως να αποτελέσει όπως αναφέρουμε στη ψυχολογία "αυτοεκπληρούμενη προφητεία".

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Evosmos

  • Το άγχος σας προκαλεί συμπτώματα. υπάρχει βοήθεια θεραευτική γι αυτο

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Καλησπέρα, το αυχενικό όντως μπορεί να ευθύνεται για αυτά τα συμπτώματα αλλά και να εντείνει τις κρίσεις άγχους, ξέρω άτομα που πήγαν σε χειροπράκτη και βοηθήθηκαν. Η αιθουσαια ημικρανία γίνεται αντιληπτή αν η ζάλη εμφανίζεται κατά την περιστροφή του κεφαλιού, ενδεχομένως οι εξετάσεις να δείξουν.
    Αν όμως είναι από το άγχος, αν προσέξεις προς το σώμα σου την ώρα των συμπτωμάτων είναι πολύ πιθανόν να νιώσεις ένα βάρος ή σφίξιμο. Αυτό το σφίξιμο είναι σαν να περιλαμβάνει όλο το άγχος. Με τη μέθοδο focusing μπορούμε να "μπούμε" σε αυτό το σφίξιμο και να χαλαρώσουμε τις "φωνές" του άγχους, φωνές που επειδή δεν έχουν ακουστ
    ... Read more

    Mavromatakis Konstantinos

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Thessaloniki

  • Επισκεφτείτε ειδικπ ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά, είναι σίγουρο πως έχετε άγχος.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Φαίνεται ότι τα υψηλά επίπεδα άγχους και νοσοφοβίας, προκαλούν συμπτώματα ζαλάδας και ισχυροποιούν αγχώδεις σκέψεις αναφορικά με την υγεία σας. Εκτιμώ ότι θα ήταν ωφέλιμο να συνεργαστείτε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας, ώστε να κατανοήσετε καλύτερα τις αιτίες του άγχους σας και/ή να δουλέψετε μαζί του/της για την εξάλειψη των δύσφορων συμπτωμάτων.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Chalkida

  • Λυπάμαι που λέω το ίδιο όμως δοκιμάστε ένα ραντεβού με ειδικό ψυχικής υγείας, συζητήσετε μαζί ότι σας απασχολεί και δείτε αν θα νοιώσετε λίγο καλύτερα, μάλλον έχετε κρίσεις άγχους και ψυχοσωματικά που διορθώνονται με σωστή συμβουλευτική , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Καλησπέρα σας. Μπορείτε να ακολουθήσετε τις οδηγίες του ωριλά και να επισκεφθείτε και τις άλλες ειδικότητες ιατρών που σας συνέστησε. Επίσης, το αυχενικό σχετίζεται και με το άγχος πολύ συχνά. Οπότε δείτε τι είναι καλύτερο για εσάς για να νιώσετε καλύτερα.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chios