• Panic attacks
  • Submitted on 16/03/2024

Έπαθα μια κρίση πανικού στη ζωή μου και από τότε παλεύω με την αγοραφοβία και την ΓΑΔ. Εφόσον έχω πάθει μία πριν μια δεκαετία , το ποσοστό να ξαναπάθω είναι ίσο με κάποιου ατόμου που δεν έχει πάθει ποτέ; δηλαδή ίδιες πιθανότητες με όλους τους άλλους; ή εγώ έχω περισσότερες πιθανότητες;

6 specialists answered

  • Ίδιες με όλους τους άλλους αν ήταν μόνο μια πριν δέκα χρόνια, υπάρχουν τρόποι να μην το φοβάστε μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Η στατιστική δεν βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις. Σημασία έχει να φροντίσεις τον εαυτό σου και να διερευνήσεις τις αιτίες που προκάλεσαν την κρίση πανικού, τη ΓΑΔ και την αγοραφοβία. Αν έχεις δουλέψει τους λόγους, τότε μπορεί να αφήσεις πίσω σου αυτές τις διαγνώσεις σαν ουλές που μένουν από μία πληγή. Αν όμως όχι, τότε είναι πιθανό να πυροδοτηθούν ξανά στο μέλλον από κάποια άλλη δυσμενή συνθήκη. Στη διάθεσή σου για να συζητήσουμε

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ilisia

  • Το θέμα δεν είναι μην το πάθετε. Είναι η φοβία σας μήπως το πάθετε και αυτή η σκέψη σας δημιουργει προβλήματα. Επισκεφτείτε ψυχολόγο

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Anoixi

  • Εξαρτάται με το εάν το διαχειριστηκατε τότε και πως, με το περιβάλλον σας, το τρόπο γης που κάνετε και την ιδιοσυγκρασία σας...

    Vraila Nausika

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας. Το να έχετε πάθει μια κρίση πανικού στο παρελθόν δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι έχετε μεγαλύτερες πιθανότητες να ξανασυμβεί σε σχέση με άτομα που δεν έχουν πάθει ποτέ. Η πιθανότητα επανεμφάνισης κρίσης πανικού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένης της γενετικής προδιάθεσης, του περιβάλλοντος, της σωματικής υγείας, του επιπέδου στρες και των μηχανισμών αντιμετώπισης του άγχους. Ενώ οι προηγούμενες εμπειρίες με κρίσεις πανικού μπορεί να αυξήσουν την ευαισθησία σας σε πιθανές νέες κρίσεις, δεν υπάρχει απόλυτος κανόνας που να λέει ότι θα παθαίνετε περισσότερο από άλλους. Κάθε άτομο είναι μοναδικό και η αντίδραση σε κρ... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Η εμπειρία μιας κρίσης πανικού μπορεί να είναι έντονη και να αφήσει τα σημάδια της στον ψυχισμό και τη συμπεριφορά μας. Η ανάπτυξη αγοραφοβίας και γενικευμένης αγχώδους διαταραχής διαταράσσει την καθημερινή ζωή και την ποιότητα αυτής.
    Υπάρχουν μελέτες που δείχνουν ότι άτομα που έχουν ζήσει μια κρίση πανικού έχουν ελάχιστες πιθανότητες να ξανασυμβεί.
    Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε το φόβο και την ανασφάλεια που προκαλεί η αγοραφοβία. Η συμβουλευτική και η ψυχοθεραπεία μπορούν να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση των συναισθημάτων αυτών και να σας βοηθήσουν να αναπτύξετε στρατηγικές αντιμετώπισης του φόβου και του άγχους σας.
    Μέσω τη
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli