• Panic attacks
  • Submitted on 19/02/2024

Είμαι αγοραφοβικός, Είμαι ταξίδι εξωτερικό με παρέα (απίστευτο για μένα) όμως το τόλμησα... Η αίσθηση της ξένης χώρας και να είμαι σε αχανής δρόμους είναι τρομακτική η αίσθηση να μη τελειώνει ο δρόμος...δε μπορώ να περιγράψω την αίσθηση είναι σα να βρίσκομαι σε αλλη διάσταση... Δεν αντέχω άλλο αυτή τη κατάσταση...

7 specialists answered

  • Καλησπέρα σας
    Αρχικά είναι σημαντικό το βήμα που κάνατε.
    Έχετε υποστήριξη από κάποιον ψυχοθεραπευτή ή ψυχίατρο.
    Παρακαλώ καλέσετε με για περισσότερες λεπτομέρειες

    Αλεβίζος-Λουμίτης Ανδρέας

    Psychologist - Mental Health Counselor

    Peristeri

  • Συγχαρητήρια που το τολμήσατε. Εύχομαι να είστε καλά.

    Δερμάνη Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ampelokipoi

  • Γεια σας! Απόλυτα κατανοητό αυτό που νιώθετε. Συλλογιστείτε λίγο το κομμάτι της τάσης για έλεγχο των πραγμάτων και των καταστάσεων μέσα σας, "νομίζοντας" πάντα ότι αυτό δημιουργεί ασφάλεια. Δυστυχώς θα σας αναφέρω το "κλισέ" πως τα πάντα μπορούν να συμβούν, ακόμα και στη γειτονιά σας να είστε. Ο δυτικός κόσμος και η ανθρωπότητα γενικότερα έχει την τάση να προσπαθεί να σταθμίζει αστάθμητους παράγοντες, αυτό λέγεται αυταπάτη και είναι κιόλας. Οι λύσεις είναι διαθέσιμες. Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό. Καλή συνέχεια κι ελπίζω "κάπως" να βοήθησα. Υ.Γ.: Μπράβο για την προσπάθεια, ο φόβος θέλει αγκάλιασμα και όχι τόσο... Read more

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri

  • Καλησπέρα. Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό για να σας βοηθήσει. Αφού υπάρχει διάθεση από μέρους σας να βρείτε λύση στο πρόβλημα σας, ο ειδικός με κάποιες τεχνικές θα σας βοηθήσει να το διαχειριστείτε.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Argyroupoli

  • Καλό θα ήταν να μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας να μάθετε να αντιμετωπίζετε άμεσα την ατομικότητα και τον φόβο που σας προκαλούν οι διαφορές καταστάσεις , μπράβο σας πάντως για την τόλμη σας !, μοιάζει να είστε έτοιμος με λίγη βοήθεια να το ξεπεράσετε , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Το ότι καταφέρατε να βρίσκεστε σε ξένη χώρα, ιδίως σε αχανείς δρόμους, όπου η αίσθηση της ανασφάλειας εντείνεται είναι πολύ ενθαρρυντικό για σας.
    Η αγοραφοβία επηρεάζει σημαντικά την ικανότητά μας να αντιμετωπίσουμε νέες καταστάσεις αβεβαιότητας και αποτρέψει τις προσπάθειές μας για εξερεύνηση και περιπέτεια.
    Θα σας συνιστούσα να αντιμετωπίσετε τον φόβο σας με σταδιακή έκθεση σε αυτές τις καταστάσεις και να επικοινωνήσετε ανοιχτά με την παρέα σας για τους φόβους σας, ώστε να σας ενθαρρύνουν και να σας παρέχουν την απαραίτητη υποστήριξη.
    Επίσης η αναζήτηση βοήθειας από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή θα μπορούσε να σας κάνει να κατανοήσετ
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Η αίσθηση που περιγράφετε, η οποία σχετίζεται με την αγοραφοβία και την έντονη ανησυχία που νιώθετε βρισκόμενος σε άγνωστους και αχανείς χώρους, είναι πράγματι πολύ δύσκολη και μπορεί να είναι εξαιρετικά επιβαρυντική. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε την τόλμη και την προσπάθεια που καταβάλατε για να κάνετε αυτό το ταξίδι, παρά τις προκλήσεις που αντιμετωπίζετε. Αυτό είναι ήδη ένα μεγάλο βήμα.
    Η αίσθηση να βρίσκεσαι σε "άλλη διάσταση" όπως περιγράφετε εσείς, μπορεί να περιγραφεί ως αποστασιοποίηση, ένα κοινό σύμπτωμα του άγχους που προκύπτει ως αντίδραση σε εξαιρετικά στρεσογόνες καταστάσεις. Είναι μια αμυντική αντίδραση του σώμα
    ... Read more

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Kallithea