• Vaginitis
  • Submitted on 10/03/2023

Είχα περίεργα υγρά πηχτα λευκά και που και που ένα σαν γαργάλημα εσωτερικά του κόλπου. Χρησειμοποιησα κολπικά υπόθετα για 2 μέρες αλλά την δεύτερη είχα μεγάλη ανάγκη να ούρηση και πήγα ενώ το υπόθετο είχε τοποθετηθεί μόνο για 4 ώρες . Ήθελα να ρωτήσω αν το υπόθετο φεύγει απευθείας αφού δρασει η παραμένει στον κόλπο και φεύγει σταδιακά με τις μέρες . Και επιπλέον κάνει να χρησιμοποιήσω το 3ο υπόθετο ενώ υπάρχει ακόμα υλικό από το δεύτερο υπόθετο στον κόλπο μου ;

5 specialists answered

  • Καλησπέρα σας, τα υπόθετα λιώνουν σταδιακά κ μπορεί να δείτε υπολείμματα στον κόλπο και στο εσώρουχο.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Δεν ξέρω τι είδους υπόθετα χρησιμοποιήσατε, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα για το επόμενο αρκεί να μπει την προβλεπόμενη ώρα βάσει δοσολογίας

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Το υπόθετο δεν απομακρύνεται κατά την ούρηση και μπορεί να μείνουν υπολείμματα για μερικές μέρες.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας. Προφανώς τα υπόθετα που χρησιμοποιήσατε είναι αντιμυκητιασικά λόγω πιθανής κολπίτιδας από μύκητες. Μην ανησυχείτε καθόλου αφού το υπόθετο έχει σίγουρα δράσει ακόμα και αν έμεινε για 4 ώρες στον κόλπο σας. Μια χρήσιμη συμβουλή είναι το υπόθετο να τοποθετείτε στον κόλπο πριν πάτε για ύπνο αφού έτσι θα έχει μικρότερες πιθανότητες να βγει. Επιπλέον πάντα μένουν κάποια υπολείμματα από το προηγούμενο υπόθετο οπότε αυτό δεν θα έπρεπε να σας ανησυχεί. Συνεχίστε την θεραπεία σας όπως σας σύστησε ο γιατρός σας. Καλή συνέχεια και περαστικά σας.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Το υποθετο παραμενει για ωρες μεσα στον κολπο εως οτου απορροφηθει ...εσεις συνεχιζεται κανονικα με την τοποθετηση του επομενου υποθετου καθε 24ωρες εως ωτου ολοκληρωθει η θεραπεια που σας συνεστησε ο γιατρος σας.

    Μήνου Νίκη

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria