• Atrial Fibrilaltion
  • Submitted on 09/03/2023

Είμαι 69. Έχω κάνει ablation πριν 5 μήνες και όλα πήγαιναν καλά μέχρι προχθές. Το βράδυ της Κυριακής μου ήρθε πάλι κρίση κολπικής μαρμαρυγής που δεν υποχωρούσε. Πήγα στο νοσοκομείο και μου κάναν κατάλυση οπότε όλα μπήκαν ξανά στη θέση τους. Πρέπει να κάνω δεύτερο ablation ή οι 5 μήνες μπορεί να θεωρηθούν εντός του μετεγχειρητικού χρονικού διαστήματος όπου μια κρίση θεωρείται αποδεκτή; Ευχαριστώ

9 specialists answered

  • Αποδεκτό θεωρείται. Θα κάνετε τακτικο καρδιολογικο ελεγχο. Δεν χρειάζεται 2ο ablation τόσο κοντά, εκτός εάν είναι πολύ συχνά τα επεισόδια παρα την μέγιστη αγωγή.

    Άγριος Ιωάννης

    Cardiologist

    Kerkira (Corfu)

  • Συνήθως το τρίμηνο είναι η περιοδος που δεχόμαστε επανεμφάνιση της αρρυθμίας - στην περιπτωση σας πιθανον να χρειαστείτε και 2ο ablation, αλλά αυτό θα απαντηθεί καλυτερα απο τον αρρυθμιολογο που σας παρακολουθει

    Ψώχιας Πολύκαρπος

    Στρατιωτικός Ιατρός - Ειδικός Καρδιολόγος

    Evosmos

  • Αυτό είναι κάτι που θα το συζητήσετε με τον ιατρό που σας έκανε το πρώτο ablation. Γενικά όμως περιμένουμε τη δεύτερη υποτροπή για να αποφασίσουμε δεύτερο ablation

    Sakadakis Eleutherios

    Cardiologist

    Pagrati

  • Η απόδεκτη μετεγχειρητικά περίοδος (blanking period) που μπορεί να καταγραφεί ξανά κολπ. μαρμαρυγή μετά από θεραπεία κατάλυσης είναι 3 μήνες. Την αναγκαιότητα δεύτερης επέμβασης θα την συζητήσετε με τον ιατρό σας γιατί θα πρέπει να συνυπολογιστούν διάφοροι παράγοντες.

    Τασσόπουλος Χρήστος

    Ειδικός Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Giannitsa

  • Eάν εννοείτε ότι σας έκαναν ανάταξη, θα περιμένουμε να δούμε πώς θα πάτε. Αν συνεχιστούν οι υποτροπές και είναι ανυπόφορες για εσάς, τότε συνιστάται δεύτερη επέμβαση ablation (κατάλυση). Η επιτυχία της επέμβασης δεν είναι ποτέ 100%.

    Κρεζίας Πέτρος

    Cardiologist

    Alimos

  • την Κυριακή που πήγατε στο νοσοκομείο μάλλον έκαναν ανάταση και όχι ablation που λέτε.Μετα το ablation κανονικά δεν θα έπρεπε να ύπαρξη νέο επεισόδιο.Αν θα ξανακάνετε η όχι θα αποφασιστεί από ηλεκτροφυσιολογο

    Kefalas Vasileios

    Cardiologist

    Evosmos

  • Καλημερα. Εξαρτάται από τη μέθοδο απομόνωσης των πνευμονικών φλεβών που χρησιμοποιήθηκε στο πρώτο ablation. Σημασία έχει επίσης το είδος της αρρυθμίας που εμφανίστηκε τώρα. Πολλές φορές κολπικές ταχυκαρδίες η κολπικος πτερυγισμος είναι η νέα Αρρυθμια και δεν αφορά την πρώτη επέμβαση αλλά μια νεα Αρρυθμια. Γενικότερα πάντως τα βιβλία λένε ενάμιση μήνα μετά μέγιστο δυο κρίνεται το αποτέλεσμα του ablation.

    Κουρκούτη Πολίνα

    Cardiologist

    Cholargos

  • Καλησπέρα σας!
    Το «παράθυρο» συνήθως που δίνουμε είναι τρεις μήνες χωρίς όμως αυτό να είναι δεσμευτικό.Θα συνιστούσα περαιτέρω παρακολούθηση και οχι πανικό με μια υποτροπή .Αν όμως αυξηθεί η συχνότητα των υποτροπών θα πρεπει να το σκεφτείτε ως πιθανό ενδεχόμενο .Στη διάθεση σας για περαιτέρω διευκρινησεις

    Κεφαλά Άννα

    Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος - Επεμβατικός Ηλεκτροφυσιολόγος

    Palaio Faliro

  • ΜΗΠΩΣ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΑΝΑΤΑΞΗ ΚΟΛΠΙΚΗΣ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗΣ? Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ. ΝΕΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗΣ 5 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ a priori ΥΠΟΤΡΟΠΗ. ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΠΑΡΑΓΟΝΤΙΚΗ ΝΟΣΟΣ. ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ. ΟΜΩΣ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ. ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΤΕ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Cardiologist

    Gerakas