• Headache
  • Submitted on 25/11/2022

Καλησπέρα, έχω πολύ συχνά αύρα πριν την έναρξη της ημικρανίας και γενικώς πολλές ημικρανίες, θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι αυτές οι αύρες και πόσο επικίνδυνες είναι; Καμιά φορά σπάνια έχω διαδοχικές αύρες και είναι πολύ τρομακτικό.

12 specialists answered

  • Καλησπέρα, η αύρα είναι το προμήνυμα της ημικρανίας και συνδέεται αποκλειστικά με αυτήν. Χρειάζεστε κάποια θεραπεία για την ημικρανία αν δεν παίρνετε ήδη...

    Vlahou Iliana

    Neurologist

    Kerkira (Corfu)

  • Η αύρα είναι μία μορφή πρόδρομων συμπτωμάτων της ημικρανίας.
    Εφόσον έχει γίνει ο απαραίτητος απεικονιστικός έλεγχος εγκεφάου, δεν χρειάζεται να ανησυχείτε.
    Πρέπει όμως να λαμβάνετε κάποια αγωγή από το Νευρολόγο σας για τον έλεγχο των κρίσεων

    Τερλής Απόστολος

    Neurologist

    Piraeus

  • Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Για σωστή αντιμετώπιση θα πρέπει να επισκεφτείτε νευρολόγο.

    Mylonas Hrusanthos

    Acupuncturist

    Anavissos

  • Καλησπέρα. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου είναι σαφές, το τι εννοείτε με τον όρο Αύρα. Αν θέλετε μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου για να διευκρινίσουμε το πώς αισθάνεστε, ώστε να μπορέσω να σας απαντήσω και να σας βοηθήσω.

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Moschato

  • Πρέπει να κλείσετε ραντεβου για να αξιολογηθεί η σοβαρότητα των επεισοδίων και η περαιτέρω προσέγγιση

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Neurologist

    Ilion

  • η αύρα είναι μια αισθητηριακή διαταραχή που μερικές φορές εμφανίζεται πριν από την ημικρανία αλλά μπορεί να υπάρχουν και επεισόδια αύρας χωρίς ημικρανία - συνήθως είναι οπτικές διαταραχές και διαρκούν λίγα λεπτά ως μισή ώρα - τα φαινόμενα της αύρας σχετίζονται με ένα φαινόμενο που ονομάζεται φλοιώδης εξαπλούμενη αναστολή και μπορεί θεωρητικά να αυξήσει ελαφρώς τον κίνδυνο ενός ασθενούς για να πάθει κάποιο αγγειακό επεισόδιο αλλά όχι δεν είναι περισσότερο επικίνδυνες από την ίδια την ημικρανία απλά ίσως περισσότερο ανησυχητικές για τον ασθενή - αν είναι πολύ συχνές αξίζει μια συζήτηση για θεραπεία

    Giannouli Ermioni

    Neurologist

    Neo Psychiko

  • 945166277 καλέστε με

    Kaniouras Konstantinos Dr. med

    Otolaryngologist (ENT)

    Thessaloniki

  • Ειναι μέρος της ημικρανιας μερικές φορές. Αν είναι πάνω από 4 το μήνα πρέπει να δείτε νευρολόγο

    Diamantas Dimitrios

    Neurologist

    Pallini

  • Νευρολόγος θα πρέπει να σας απαντήσει. Από όσο γνωρίζω , η τυπική ημικρανία έχει αύρα.

    Κόκκαλη Ελένη

    Otolaryngologist (ENT)

    Agioi Anargiri

  • καλησπέρα σας, η αυρα προηγειται της ημικρανιας, δεν ειναι να σας τρομαζει αλλα να σας προειδοποιεί. απευθυνθειτε σε ενα νευρλογο για τη θεραπεια

    Giannakopoulos Poluvios

    Otolaryngologist (ENT)

    Peristeri

  • Αν και οι αύρες των ημικρανιών μιμούνται συχνά σοβαρότερα προβλήματα είναι στην ουσία ακίνδυνες και κατά κάποιο τρόπο προαναγγέλουν την έναρξη μιας ημικρανίας. Παρόλα αυτά πρέπει να είμαστε προσεκτικοί ώστε να μην συγχέουμε την αύρα με κάτι διαφορετικό που χρειάζεται άμεση ιατρική φροντίδα.

    Noulis Vasileios

    Otolaryngologist (ENT)

    Rodos

  • ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΤΥΠΟ ΗΜΙΚΡΑΝΙΑΣ ΜΕ ΑΥΡΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΕΣ ΟΙ ΑΥΡΕΣ ΑΠΛΩΣ ΣΕ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΟΜΕΝΗ ΗΜΙΚΡΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΔΟΧΙΚΕΣ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ

    Paflis Mihalis

    Otolaryngologist (ENT)

    Platia Mavili