• Depression
  • Submitted on 20/04/2024

Θα ηθελα κάποια ειδικός να με καθοδηγήσει παρακαλώ . Το προβλημα είναι ο ύπνος. Δεν νυστάζω ποτέ και δαν κοιμάμαι . Παίρνω φάρμακα ώστε να κοιμηθώ αλλά το προβλημα το είχα σπο πολύ πιο πριν . Επίσης δεν μπορώ να κλάψω . Είναι βασανιστικό . Ποιος μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ; Σας ευχαριστώ πολύ .

6 specialists answered

  • Καταλαβαίνω πόσο δυσάρεστη μπορεί να είναι αυτή η κατάσταση για εσάς. Για τα θέματα ύπνου και αδυναμίας να κλάψετε, μπορεί να είναι χρήσιμο να συμβουλευτείτε έναν ψυχίατρο ή έναν ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή. Αυτοί οι ειδικοί μπορούν να σας καθοδηγήσουν και να παρέχουν υποστήριξη για να αντιμετωπίσετε αυτά τα προβλήματα. Μην διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια, καθώς υπάρχουν επαγγελματίες που είναι εκεί για να σας βοηθήσουν σε αυτή τη δύσκολη περίοδο.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Φαίνεται να υπάρχουν συμπτώματα γενικευμενου άγχους. Χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση και εκτίμηση. Αυτό που μπορεί να βοηθήσει περισσότερο είναι η ψυχοθεραπεία

    Papadopoulos Andreas

    Ψυχολόγος

    Evosmos

  • Η αϋπνία, ένα συχνό πρόβλημα του σύγχρονου ανθρώπου, αποτελεί έκφραση ενός βαθύτερου δυσαρμονικού συνόλου σωματικών και ψυχολογικών παραγόντων. Οι δυσκολίες στον ύπνο και η αδυναμία στην έκφραση συναισθημάτων, όπως το κλάμα, μπορεί να οφείλονται σε στρες, άγχος ή άλλες ψυχολογικές αιτίες.
    Η ανάγκη για υποστήριξη από ψυχολόγο ή ψυχίατρο είναι κρίσιμη, καθώς θα σας βοηθήσει στην ανάκτηση της ισορροπίας και της ψυχοσωματικής ευεξίας σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα,

    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε με τον ύπνο και τη δυσκολία να κλάψετε αποκαλύπτει ένα σύνθετο εσωτερικό κόσμο και δυσκολίες στην έκφραση των συναισθημάτων σας. Ο ύπνος και η ικανότητα να εκφράζουμε τα συναισθήματά είναι στενά συνδεδεμένα με τον ψυχικό μας κόσμο και την ψυχολογική ευημερία.

    Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να εξερευνήσετε τις ρίζες αυτών των δυσκολιών και να ανακαλύψετε νέους τρόπους αντιμετώπισής τους. Μέσω της θεραπείας, μπορείτε να ερευνήσετε τα συναισθήματά , τις σκέψεις και τις εμπειρίες που μπορεί να επηρεάζουν τον ύπνο σας και την ικανότητά σας να εκφράσετε τα συναισθήματά σας.

    ... Read more

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ilisia

  • Καλημέρα σας, το πιο σωστό είναι να απευθυνθείτε σε κάποιο ψυχιάτρο αν δεν έχετε πάει ήδη, ώστε να σας δώσει κάποια αγωγή. Επίσης θα ήταν βοηθητικό να ξεκινήσετε και ψυχοθεραπέια μαζί, ώστε να μπορέσετε να καταλάβετε το λόγο που σας οδήγησε σε αυτό το σημείο και να βρείτε τρόπους να το αντιμετωπίσετε.

    Γιαννακοπούλου Μυρτώ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Είναι σημαντικό να λάβετε εξειδίκευση βοήθεια για το πρόβλημα του ύπνου σας. Θα σας συμβουλευα να επισκεφτείτε έναν νευρολόγοη κάποιο δημόσιο ή ιδιωτικό ιατρείο ύπνου να συζητήσετε για το πρόβλημα μας. Εάν αποκλείσουν οργανικοί παράγοντες τότε ίσως χρειαστεί να το δείτε ψυχοθεραπευτικά.
    Με εκτίμηση,Μ.Π

    Plessa Martha

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Pallini