• Depression
  • Submitted on 24/05/2023

Σας παρακαλώ πολύ θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να ξαναπαθει κάποιος κατάθλιψη μετά από 4 χρόνια ψυχοθεραπείας κ 2 χρόνια φαρμακευτικής αγωγής ;

37 specialists answered

  • Δυστυχώς είναι! Επικοινωνήστε με τον θεραπευτή σας μήπως χρειάζεστε κάποιες επαναληπτικές συνεδρίες. Μην το αφήσετε να χειροτερέψει καθώς μετά μπορει να χρειαστεί να μπείτε ξανά σε πρόγραμμα.

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Η λέξη φυσιολογικό δεν ταιριάζει στην πρότασή σας. Ναι είναι πιθανό κάποιος να εμφανίσει ξανά κατάθλιψη αν δεν έχει ολοκληρώσει με επιτυχία τη θεραπεία του. Αν σας πονέσει μια φορά το δόντι σας και το φτιάξετε πάει να πει δεν θα σας ξαναπονέσει αυτό ή κάποιο άλλο. Έτσι κι η ψυχική μας υγεία. Αν δεν τη φροντίσουμε συχνά τότε θα νοσήσει ξανά.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας,

    Βρίσκεστε σε θεραπεία ή έχετε ολοκληρώσει/ διακόψει.

    Εάν βρίσκεστε ακόμα σε θεραπεία, συνιστώ να το διερευνήσετε με τον/την θεραπεύτρια σας.

    Εάν όχι τότε μπορεί να έχετε ανάγκη να μιλήσετε ξανά με κάποιον θεραπευτή.

    Η θεραπευτική διαδικασία είναι κάτι που μπορεί να ολοκληρωθεί και σε κάποια άλλη φάση ζωής να την χρειαστούμε εκ νέου.

    Αυτό δεν σημαίνει πως χάνετε η πρόοδος που έχετε κάνει.

    Κάτι σας έχει ανησυχήσει οπότε δεν υπάρχει λόγος να βασανίζεστε με τέτοια ερωτήματα. Απευθυνθείτε στον θεραπευτή σας ή σε κάποιον καινούργιο και θα ανακουφιστούν οι φόβοι.

    Μπορ
    ... Read more

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Exarcheia

  • Ναι είναι δυνατόν ανάλογα με τις συνθήκες που βιώνει η και την κληρονομικοτητα

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Psychiatrist

    Agia Paraskevi

  • Ναι ειναι δυνατον ισως λογω καποιου τραυματικου γεγονοτος.

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Psychologist - Mental Health Counselor

    Trikala

  • Γεια σας,
    Ναι, είναι φυσιολογικό. Διάφορες συνθήκες εσωτερικές και εξωτερικές μπορεί να πυροδοτήσουν πάλι την κατάθλιψηξ.Ίσως θα πρέπει να δοκιμάσετε άλλον ψυχοθεραπεύτή, γιατί κάθε άνθρωπος και η μέθοδος στην οποία έχει εκπαιδευτεί έχει διαφορετική προσέγγιση, έτσι ώστε από κάθε ειδικό μπορείτε να πάρετε καινούρια πράγματα κατά τη διαδικασία της ψυχοθεραπείας.

    Χορομίδου Δανάη (Deactivated account)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Agia Paraskevi

  • Κάποιες φόρες υπάρχει παλινδρόμηση των συμπτωμάτων μετά απο φαρμακευτική αγωγή η με την διακοπή στη ψυχοθεραπεία ,ωστε τα συμπτώματα να ειναι πιο ήπια και με λιγότερη διάρκεια .
    Εαν νιώθεις οτι ειναι κατι μόνιμο και σε ανησυχεί να μιλήσεις ξανά με τον ψυχολόγο σου . ευχαριστώ πολυ

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ampelokipoi

  • Ναι μπορεί να γινει

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΦΟΡΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΛΕΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙΤΕ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΣΑΣ. ΩΣΤΟΣΟ ΑΝ Η ΘΛΙΨΗ ΣΑΣ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΔΩΣΤΕ ΣΕ ΕΣΑΣ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΙΣΩΣ ΜΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Δυστυχώς μπορεί να συμβεί.

    Morogiannis Konstantinos

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ilisia

  • Δυστυχώς ακόμα και με φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία υπάρχει πιθανότητα υποτροπής. Αν έχετε διακόψει την φαρμακευτική αγωγή χωρίς να συμβουλευτείτε τον ψυχίατρο σας οι πιθανότητες είναι πολύ μεγαλύτερες. Η καλύτερη επιλογή είναι ψυχοθεραπεία μαζί με φαρμακευτική αγωγή ώστε κάθε πιθανότητα υποτροπής να μειωθεί στο ελάχιστο. Εσείς σε ποια φάση είστε στην παρούσα στιγμή; Από αυτά που γράψατε, αυτό δεν φαίνεται ώστε να μπορώ να σας πω περισσότερα.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας, ναι είναι κάτι φυσιολογικό, τα συμπτώματα μπορεί να επανέλθουν σε δύσκολες φάσεις της ζωής, συχνά σε μεταβατικές περιόδους και γενικά σε περιόδους που υπάρχει γενικευμένη πίεση και δυσκολία. Η επίσκεψη στον ψυχίατρο για ρύθμιση της φαρμακευτικής αγωγή, μετά από συζήτηση μαζί του σχετικά με τα συμπτώματα, καθώς και η ψυχοθεραπεία θα μπορούσαν να είναι βοηθητικά.

    Ζερβάνου Λυδία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Kypseli

  • Είναι φυσιολογικό να νιώθουμε δυσφορία, λύπη ακόμα και κατάθλιψη αν τα πράγματα που βιώνουμε στη ζωή μας αντιστοιχούν σε τέτοια συναισθήματα. Από την στιγμή που είστε σε ψυχοθεραπεία μπορείτε εκεί να διευρευνησετε τι συνέβει και ξανασυναντάτε αυτό το συναίσθημα. Το ότι κάνουμε ψυχοθεραπεία δεν σημαίνει ότι δεν ξαναβιώνουμε ποτέ δύσκολα συναισθήματα, αλλά το ότι μαθαίνουμε να τα αναγνωρίζουμε, να τα κατανοούμε, να τα αποδεχόμαστε και μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία γινόμαστε ανθεκτικότεροι και με μεγαλύτερη αυτογνωσία.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας το να αντιμετωπίσει κάποιο άτομο εκ νέου μία ψυχική διαταραχή από την οποία έπασχε στο παρελθόν θα μπορούσε να συμβεί. Ωστόσο σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται να συνεκτιμηθεί η περίσταση, οι παράγοντες καθώς και οι συνθήκες που ενδεχομένως να επαναπυροδότησαν την συγκεκριμένη διαταραχή. Σε κάθε περίπτωση ο περαιτέρω έλεγχος από κάποιον γιατρό ψυχίατρο θα ήταν βοηθητικό για να συνεκτιμηθεί πληρέστερα και σαφέστερα η κατάσταση.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας,
    Όλες οι ψυχικές διαταραχές έχουν την ρίζα τους σε βιολογικούς, κοινωνικούς, περιβαλλοντικούς, κληρονομικούς κ.α. παράγοντες, κάτι που δείχνει ότι πρόκειται για μία πολυπαραγοντική συνθήκη.
    Γνωρίζοντας λοιπόν αυτή την αρχή, καταλαβαίνουμε οτι η διαχείριση αυτών είναι αρκετά πολύπλοκη κάποιες φορές. Δηλαδή, κάποιος με κατάθλιψη μπορεί να κάνει ψυχοθεραπεία, να παίρνει αγωγή συστηματικά και με συνέπεια αλλά καλώς ή κακώς δεν μπορεί να ελέγξει το περιβάλλον του απόλυτα.
    Εάν δηλαδή βρίσκεται σε μία εργασία που νιώθει πιεσμένος, χωρίς να του αρέσει το αντίκειμενο αυτής, είναι σίγουρα ένας παράγοντας που μπορεί να επηρεάσε
    ... Read more

    Politi Danai

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Δυστυχώς είναι μέσα στα πλαίσια των πιθανοτητων

    Gkiouzelis Ioannis

    Psychiatrist

    Platia Mavili

  • Η κατάθλιψη είναι μια ψυχικη ασθένεια η οποία δεν «έρχεται» κι φεύγει. Η κατάθλιψη είναι μια ισόβια ψυχικη ασθένεια η οποία όμως μπορεί να περάσεις από φάσεις ύφεσης ή έξαρση, αναλόγως αν έχει συμβεί ένα διαταραχτικό γεγονός στην ζωη του ατόμου, είτε κάποια αλλαγή είτε ακόμα και να χρειάζεται ρύθμιση της φαρμακευτικής αγωγής.
    Για αυτό είναι σημαντικό να παρακολουθείτε το άτομο συχνά από ψυχίατρο και ψυχοθεραπευτή.

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Panormou

  • ναι ειναι φυσιολογικο. Εξαρτάται απο.τι ειδους καταθλιχη πασχετε, απο τις συνθηκες που ζειτε, με ποιους συναναστρεφεστε, ποια μεθοδο ψυχοθεραπειας κανατε, αν ειχατε χημεια με την/τον θεραπευτη σας, αν ανοίξατε με ειλικρινεια ολα σας τα θεματα. Πολυ συχνα υπαρχουν περιοδοι υφεσης και εξαρσης των συμπτωματων της καταθλιψης. Θα σας προτεινα να ξεκινησετε απο τον ψυχιατρο σας και υστερα να βρειτε εναν/μια καινουργιο/α θεραπευτη/τρια.

    Vlahou Ioanna

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Ναι είναι πιθανό. Πολλά μπορούν να ισχύουν, όπως αλλαγή της αγωγής ή της θεραπείας. Είναι σημαντικό όμως να δείτε αν η παρούσα κατάθλιψη είναι το ίδιο δύσκολη και έχει την ίδια ένταση με τη προηγούμενη. Πιθανότατα να είστε σε καλύτερη αφετηρία

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chania

  • Καλησπέρα σας. Πράγματι, είναι απόλυτα φυσιολογικό και συμβαίνει, καθώς η "μείζων καταθλιπτική διαταραχή" είναι συνήθως επεισοδιακή, δηλαδή χαρακτηρίζεται από μία ή περισσότερες διακριτές χρονικές περιόδους όπου εμφανίζονται τα συμπτώματα της κατάθλιψης ενώ πριν και μετά απ’ αυτήν την περίοδο για μήνες ή και χρόνια αυτά τα συμπτώματα απουσιάζουν. Η ψυχοθεραπεία και η φαρμακευτική αγωγή βοηθούν πάντα σε συνδυασμό.

    Γαλάνη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Neo Irakleio

  • Είναι φυσιολογικό κάποιος να ξανά πάθει κατάθλιψη, και αρκετά σύνηθες. Η αιτία βέβαια χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση, δηλαδή τι σας έκανε να αναπτύξετε αυτό το βαρύ συναίσθημα.

  • ναι, υπάρχουν άνθρωποι που δυστυχώς υποτροπιάζουν

    Dimitriou Tatiana

    Νευροεπιστήμων

    Chalandri

  • Πολύ φυσιολογικό. Η κατάθλιψη μπορεί να εμφανιστεί αρκετές φορές στη ζωή ενός ενός ανθρώπου.

    Καρμίρη Στέλλα

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Αν η κατάθλιψη είναι μείζον η χρονιότητά της είναι δεδομένη και η θεραπεία πρέπει να είναι συνεχής. Ξαναξεκινήστε την συνδυαστική θεραπεία. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Drapetsona

  • Καλησπέρα σας η κατάθλιψη κάνει υποτροπές όπως λέμε όταν το περιβάλλον ή οι συνήθειες δεν έχουν αλλάξει . Δοκιμάστε ψυχοθεραπεία Gestalt που είναι αποτελεσματική σε τέτοιες περιπτώσεις .

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Lavrio

  • Ναι. Η κατάθλιψη δεν είναι μια διαταραχή που φεύγει απτή μια μέρα στην άλλη. το άτομο ενδυναμώνεται όσο είναι δυνατόν αλλά ανάλογα με τις καταστάσεις της ζωήσ ή και για προσωπικούς λόγους συχνά επανέρχεται εάν υποθέσουμε ότι θεραπεύτηκε μέσα στα 2 αυτά χρόνια που λέτε...δε λειτουργεί πάντωσ σα μια διάγνωση που απλά φεύγει,συχνά ανάλογα και με τη σοβαρότητα είναι κάτι που το άτομο μαθαίνει να ζει με αυτό φυσικά συνεχίζοντας ψυχοθεραπεία και απλά μαθαίνει να το αντιμετωπίζει καλύτερα. Ίσως επίσης να μην ταίριαξε και η θεραπεία επιλογής που είχε γίνει αυτά τα δύο χρόνια..

    Vraila Nausika

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι πολύ ματαιωτικό να διαπιστώνετε συμπτώματα κατάθλιψης μετά από τόση δουλειά με τον εαυτό σας. Δεν είμαι σίγουρος για το κατά πόσο είναι ωφέλιμο να αναρωτιόμαστε αν κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό. Είτε συμβαίνει, είτε όχι. Από κει και πέρα καλούμαστε να δούμε τί μπορούμε να κάνουμε για αυτό, πάντα με αυτοσυμπόνια και αυτοφροντίδα.

    Αν είχα πρόσβαση σε περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με το ιστορικό σας ίσως μπορούσα να σας κατευθύνω καλύτερα. Υπάρχει το ενδεχόμενο να μην σας ταίριαζε ένα από τα δύο, ή και τα δύο. Αναγνωρίζω πόσο δύσκολο μπορεί να ακούγεται αυτό. Ωστόσο χρήζει διερεύνησης. Θα πρότε
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Είναι συνηθισμένο. Στην υποτροπιαζουσα καταθλιπτική διαταραχή το ποσοστό υποτροπων σε βάθος 5ετιας είναι περίπου 80%

    Σερίφ Δαμάδογλου Εκρέμ

    Psychiatrist

    Komotini

  • Ναι, μπορεί να συμβεί αν δεν έχει εσωτερικευθεί η αίσθηση ασφάλειας και δεν έχουν αποπερατωθεί οι διαδικασίες πένθους.

    Κορκοκίου Μάγια

    Παιδοψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Panormou

  • Εξαρτάται. Η φαρμακευτική αγωγή από μόνη της δεν εγγυάται ότι δεν θα υπάρξει υποτροπή, κυρίως αν δεν έχουν αντιμετωπιστεί οι εσωτερικές αιτίες και δεν έχει αλλάξει κάτι στον εσωτερικό κόσμο. Μια τέτοια αλλαγή επιχειρεί κανείς να την φέρει με την ψυχοθεραπεία. Το πόσα χρόνια ψυχοθεραπείας χρειάζεται κάποιος είναι πολύ σχετικό. Τέτοιες βαθειές αλλαγές θέλουν πολύ χρόνο. Εξαρτάται λοιπόν από τον κάθε άνθρωπο και επίσης και από την δυάδα ανθρώπου και θεραπευτή

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Καλησπέρα σας.
    Η κατάθλιψη είναι ένα "τέρας" που απαιτεί συνεχή εγρήγορση και προσπάθεια, για να μην κυριαρχήσει και πάλι. Είναι απολύτως φυσιολογικό να επανέλθει. Μη το φοβάστε. Εξοικειωθείτε μαζί μου και προσπαθήστε να το δαμάζετε. Απαιτείται δύναμη και συνεχή προσπάθεια.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas

  • Θα μπορούσε και πάλι αλλά πιο δύσκολα

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Heraklion

  • Κάποιοι ασθενείς είναι ευαίσθητοι και θέλουν συνεχώς θεραπεία. Πέρα από ψυχοθεραπεία, σωματική άσκηση, σωστή διατροφή βοηθούν πολύ, και φάρμακα βέβαια όταν είναι έντονα τα συμπτώματα.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Ναι είναι . Εάν οι λόγοι που σας την πρώτο προκάλεσαν υπάρχουν ακόμη ή αν έχουν δημιουργηθεί αλλα που σας κάνουν ευάλωτη ναι μπορεί. Βέβαια μετά από χρόνια ψυχοθεραπείας θα πρέπει να είστε σε θέση να την διαχειριστείτε σε ένα βαθμό. Στη διάθεση σας. Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Lagadas

  • Η υποτροπιαζουσα καταθλιψη ειναι συνηθισμενη
    Επισης να ξερετε πως συνηθως με την φαρμακευτικη αγωγη οταν σταματαει εχει υποτροπες πολλες φορες

    Βλοντάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Γειά σας!

    Όπως διαπιστώσατε είναι!
    Όσον αφορά τα φάρμακα , να σας υπενθυμίσω ότι δεν μας μαθαίνουν τίποτα και ως εκ τούτου δεν εμποδίζουν την επανεμφάνιση των συμπτωμάτων μετά την διακοπή τους, αν υποθέσουμε ότι ήταν αποτελεσματικά κατά την λήψη τους!
    Όσον αφορά την ψυχοθεραπεία, εξαρτάται από το είδος της ψυχοθεραπειας που κάνατε!
    Εμφανώς δεν μάθατε ότι ήταν απαραίτητο για να αποκτήσετε τις ικανότητες που απαιτούνται για την διαχείριση των προβλημάτων που σας θέτει η ζωή!
    Άρα, θέστε την ερώτηση αυτή στο άτομο με το οποίο κάνατε 4 χρόνια ψυχοθεραπεία με ή χωρίς 《 》,
    και μετά βρείτε ενα έμπειρο ψυχολόγο-ψυχοθερα
    ... Read more

    Papathanasiou Dimitrios

    Ψυχολόγος

    Aigaleo

  • Μάλλον είναι, ίσως χρειάζεστε ακόμα φαρμακευτική αγωγή ή και να υπάρχουν άλυτα θέματα που σας απασχολούν

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos