• Depression
  • Submitted on 05/06/2023

Καλησπέρα σας , από το προηγούμενο καλοκαίρι έχω παρατηρήσει μια δραματική αλλαγή στο πως λειτουργώ πως νιώθω γενικά μια μεγάλη αλλαγη.Απο τότε έως σήμερα έχει αλλάξει πολλή το πρόγραμμα ύπνου μου κοιμάμαι συνεχεία κι άπλα κάθομαι στο κρεβάτι και κλαίω δεν έχω όρεξη να βγω από το σπίτι ,δεν έχω όρεξη να κάνω κάτι ούτε τις παλιές συνήθειες που είχα ,δεν μου προσφέρουν χαρά πλέον ,ακυρώνω συνεχεία πράγματα που έχω να κάνω δεν βγαίνω πλέον με τους φιλους μου το αναβάλω συνεχεία δεν παίρνω χαρά πλέον από αυτό ούτε έχω την δύναμη να βγω από το σπίτι Υπάρχει μια συνεχείς στεναχώρια κλαίω για διάφορα πράγματα(μου περνούν κι συχνά σκέψης αν πέθαινα τι θα γινόταν μήπως θα ήμουν καλύτερα πάντα σταματάω να σκέφτομαι για τέτοια ενδεχόμενα γιατί τρομάζω με τον εαυτό μου σε τι επίπεδο μπορεί να φτάσω )νιώθω κόπωση πολύ συχνά και ένα πόνο στο στήθος μες την ήμερα και για κάποια λεπτά άγνωμε σε σημείο να μην μπορώ να ανασάνω κι προσπαθώ να συγκρατηθώ ο καλύτερος σύμμαχος σε όλο αυτό πιστεύω είναι ύπνος με κάνει να ξεχνιέμαι για λίγο . Το έχω συζήτηση με φίλους και δυο με παρέπεμψαν σε ψυχίατρο ένας από τους έχει κατάθλιψη κι είναι σε φαρμακευτική αγωγή μου είπε ότι κάλο θα ήταν να πάω σε ψυχίατρο μου είπε ότι συνήθως σε τέτοιες κατάστασης κάνεις κάποιο τεστ κι από εκεί συμπεραίνουν τι είδους αντιμετώπιση χρειάζεσα.Φοβαμαι να πάω και συνέχεια το αναβάλω πιστεύετε ότι όντως αυτό μπορεί να είναι κατάθλιψη ή κάτι ποιο σοβαρό .

9 specialists answered

  • Το πιο πιθανό σενάριο είναι η κατάθλιψη και σίγουρα φαρμακευτική αγωγή με παράλληλη ψυχοθεραπεία. Ο ύπνος είναι σύμπτωμα και όχι παρηγοριά.

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Αγαπητοί φίλη, μην ανησυχείς
    Ακόμη και κατάθλιψη να είναι με μία φαρμακευτική αγωγή ή με την κατάλληλη ψυχοθεραπεία όλα Διορθώνονται.
    Δεν τελείωσε η ζωή και όσο ζούμε και αναπνέουμε έχουμε μεγάλα ταξίδια να κάνουμε και μεγάλα έπαθλα να αποκτήσουμε.
    Ένας ειδικός ψυχικής υγείας θα σου πει αν χρειάζεται να επισκεφτείς γιατρό και να πάρεις φαρμακευτική αγωγή. Φυσικά μπορείς να το κάνεις και ανάποδα ένας γιατρός μπορεί να σου δώσει φαρμακευτική αγωγή και να σου συστήσει να δεις και κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή,
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    Θα χαρώ να φανώ χρ
    ... Read more

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chalandri

  • Ναι δίκιο έχει ο φίλος σου χρειάζεσαι βοήθεια από ειδικο

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Psychiatrist

    Agia Paraskevi

  • Η κατάθλιψη δυστυχώς έχει χρεωθεί σαν κάτι αρκετά δύσκολο, όμως δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Μπορεί ένα άτομο να χρειάζεται απλά μια φαρμακευτική βοήθεια για να ξεπεράσει μια περίοδο και σε συνδυασμό με συνεδρίες, να βελτιωθεί εξαιρετικά η κατάσταση του. Αν κάποιο άτομο χρειαστεί αγωγή (αναλόγως και της παθολογίας) δε σημαίνει ότι θα έχει την αγωγή για όλη του τη ζωή.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chania

  • Γειά σας!

    Φυσικά και πάσχετε από κατάθλιψη και πρέπει να δείτε εναν ειδικό!
    Ψυχολόγο , ψυχίατρο ή και τους δύο!
    Το θέμα είναι ότι...(Φοβαμαι να πάω και συνέχεια το αναβάλω πιστεύετε ότι όντως αυτό μπορεί να είναι κατάθλιψη ή κάτι ποιο σοβαρό (?)..;)
    Σαν τι πιο σοβαρό δηλαδή;
    Όσο το αφήνετε τόσο χειροτερεύει...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Απάντηση

    Papathanasiou Dimitrios

    Ψυχολόγος

    Aigaleo

  • Καλησπέρα σας,

    Περιγράφετε μια γενικότερη δυσκολία, όπως λέτε και εσείς τόσο στη συμπεριφορά και στη λειτουργικότητα όσο και στη διάθεση.

    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν όλη αυτή η αλλαγή προέκυψε ξαφνικά ή εάν από το προηγούμενο καλοκαίρι που αναφέρετε, συνέβη κάτι που να την "πυροδότησε".

    Επίσης, αναφέρετε δύο φίλους. Υπάρχει άλλο υποστηρικτικό πλαίσιο/ περίγυρος;

    Θα έλεγα πως δεν είναι τόσο σημαντικό να το ονομάσουμε κατάθλιψη ή κάπως αλλιώς. Σημασία έχει πως μας μεταφέρετε πως δυσκολεύεστε και πως δεν αντλείτε ικανοποίηση και ευχαρίστηση από την καθημερινότητα σας.

    Θα σας συμβούλευα να επισκεφ
    ... Read more

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Exarcheia

  • Φαίνεται να έχετε αγχώδη και καταθλιπτικά συμπτώματα, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Προφανως περιγράφετε μια καταθλιπτική κατάσταση. Πρέπει να πάρετε βοήθεια από ειδικό

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Καλησπέρα σας. Ομολογώ πώς ακούγεται πολύ δύσκολο όλο αυτό... όλη αυτή η αλλαγή που παρατηρείτε στον εαυτό σας. Ακούω γενικά μία παραίτηση. Κούραση, θλίψη, κλάμα, αδυναμία χαράς και απόλαυσης, απουσία ενδιαφερόντων. Φαίνεται ο εαυτός σας να ζητάει κάποιου είδους διάλειμμα απ' όλα. Καλό θα ήταν να τον ακούσετε.

    Καταλαβαίνω πόσο παρηγορητική είναι η σκέψη του θανάτου, όμως δεν είναι ποτέ η λύση. Λύσεις υπάρχουν, και βρίσκονται στη ζωή.

    Οφείλω να παραδεχτώ ότι όλα αυτά που περιγράφετε παραπέμπουν έντονα σε κατάθλιψη. Δεν φαίνεται να παραπέμπουν σε κάτι πιο σοβαρό. Οι φίλοι/ες φαίνεται να σας κατευθύνουν σωστά. Απευθυνθείτε
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula