• Depression
  • Submitted on 10/10/2023

Καλησπέρα, είμαι 18 χρονων και προσπαθώ να βιώσω το πένθος από τον χαμό του αδερφού μου εδώ και 2 χρόνια, πλέον σπάνια κλαίω, υπήρξα πολύ νευρικός, και τώρα που μένω μόνος μου δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα, δεν με ενδιαφέρει τίποτα, δεν μπορώ μα φάω καλά, δεν κοιμάμαι ποτέ ένα ολόκληρο 8ωρο, πράγματα που με ενθουσίαζαν και τα λάτρευα, αρχίζουν να είναι ένα μηδενικό στην ζωή μου, δεν θέλω να μιλάω σε κανέναν, έχω χάσει τον εαυτό μου, δεν με αναγνωρίζω και δεν με αντέχω, θέλω απλώς να αισθανθώ ξανά την όρεξη για ζωή και να νιώσω επιτέλους λίγη χαρά. Απλώς η λέξη που περιγράφει αυτό που νιώθω είναι το ρήμα "πονάω". Τι θα μπορούσε να με βοηθήσει; (εκτός από την ψυχοθεραπεία, η οποία νιωθω πως δεν μου έχει προσφέρει τίποτα)

8 specialists answered

  • Καλημέρα. Το πένθος, που στην περίπτωσή σας ξεκίνησε από ένα πραγματικό γεγονός (τον χαμό του αδερφού σας), έχει μετατραπεί σε μια γενικευμένη κατάσταση που επηρεάζει όλους τους τομείς της ζωής σας.Η συμπτωματολογία που περιγράφετε φανερώνει έντονα καταθλιπτική διαταραχή. Θα σας συμβούλευα να απευθυνθείτε εκ νέου σε ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχολόγο ή/και ψυχίατρο) προκειμένου να αξιολογήσει την κατάστασή σας. Ανάλογα με την σοβαρότητά της ίσως χρειαστεί να ξεκινήσετε αγχολυτική ή αντικαταθλιπτική αγωγή παράλληλα με την ψυχοθεραπεία. Να έχετε κατά νου πως μια επιτυχημένη ψυχοθεραπεία οφείλεται σε πολύ μεγάλο βαθμό στην ποιότητα της θεραπευτικής... Read more

    Κώνστα Αλίκη

    Ψυχολόγος

    Agia Paraskevi

  • Πολλοί άνθρωποι βρισκουν ανακούφιση και παρηγοριά μέσα στην τέχνη, στην επαφή με άλλους ανθρώπους με παρόμοιες εμπειρίες, στην επαφή με την φύση και τα ζώα. Ο θάνατος ενός τόσο κοντινού μας ανθρώπου είναι ικανός να κινητοποιήσει μεγάλη υπαρξιακή αγωνία, πολλές φορές μας ανακουφίζει να βρίσκουμε ένα νόημα και ένα σκοπό στη ζωή μας. Αν είστε σε διαδικασία ψυχοθεραπείας και νιώθετε ότι δεν βοηθιέστε όσο θέλετε θα σας προέτρεπα να μιλήσετε για αυτό με τον/ην θεραπευτή/τρια σας.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • να πάτε σε άλλον ψυχολόγο, αν ο πρώτος δεν σας βοήθησε όπως θα θέλατε. Αυτά που περιγράφετε θα μπορούσαν να είναι σημάδια κατάθλιψης. Επισκεφθείτε και έναν ψυχίατρο

    Dimitriou Tatiana

    Νευροεπιστήμων

    Chalandri

  • Έχετε πει έχετε βγάλει από μέσα σας όλα όσα θέλατε να πείτε ? Έχετε μήπως ενοχές ? Νιώθετε άσχημα που εσείς ζείτε και όχι αυτός ? Μιλήστε και με άλλον ειδικό ψυχικής υγείας ίσως να μην είχατε καλή χημεία με τον συνάδελφο που κάνατε ψυχοθεραπεία , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ για όλο αυτό που βιώνεις. Ακούγεται σαν ο χαμός του αδερφού σου να σε έχει εκτροχιάσει τελείως. Έχει αλλάξει τον τρόπο που αλληλεπιδράς με τον εαυτό σου και τον κόσμο. Σα να έχει ρουφήξει όλη την όρεξη και το ενδιαφέρον σου για ζωή. Δεν έχει τίποτα σημασία για σένα πλέον. Λες ότι πονάς. Θα σε καλούσα να προσθέσεις λίγες περισσότερες λέξεις σε αυτή την αίσθηση. Τί πονάει; Γιατί; Πού το νιώθεις;

    Αναφέρεις ότι η ψυχοθεραπεία δεν σου έχει προσφέρει τίποτα. Είναι αρκετά σύνηθες να μην ταιριάζουμε με τον θεραπευτή/τριά μας, ή ακόμα και με τη προσέγγιση που ακολουθεί. Θα σε ενθάρυννα να δοκιμάσεις εκ νέου με έναν δια
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Καλησπέρα σας,

    Λυπάμαι πολύ για τη δύσκολη περίοδο την οποία βιώνετε. Το πένθος είναι μια διαδικασία η οποία χρειάζεται χρόνο και περνάει απο στάδια. Η ψυχοθεραπεία είναι σίγουρα βοηθητική. Μπορεί να μην έχετε βρει τον άνθρωπο ή την προσέγγιση που να ταιριάζει σε εσάς. Αυτό δεν αναιρεί τα οφέλη της. Στη φάση που είστε εγώ θα σας πρότεινα την επίσκεψη σε έναν ψυχίατρο για να κάνει μια εκτίμηση των συμπτωμάτων που αναφέρετε και ταυτόχρονα την ψυχοθεραπευτική παρέμβαση με κάποιο ειδικό που θα νιώθετε ασφάλεια και εμπιστοσύνη. Ο συνδυασμός αυτών των δύο μπορεί να σας επαναφέρει τη διάθεση για ζωή και ευχαρίστηση αλλά και ταυτόχρονα την κ
    ... Read more

    Παππά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Trikala

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Κι όμως, η ψυχοθεραπεία είναι εκείνη που θα μπορέσει να σας βοηθήσει να επεξεργαστείτε το πένθος με έναν τρόπο που να πάτε πέρα από αυτό και από τα καταθλιπτικά συναισθήματα που περιγράφετε. Η αλλαγή θα έρθει μόνο από εσάς τον ίδιο, και η θεραπεία μπορεί να σας βοθήσει να βρείτε αυτό τον δρόμο.

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos