• Breast cancer
  • Submitted on 14/03/2023

Καλησπέρα. Έκανα μαστογραφια η οποία βγήκε καθαρή (εννοώ χωρίς καποιο ευρημα) και μια βδομάδα μετά έκανα συμπληρωματικά και υπέρηχο μαστων ο οποίος έδειξε στον αριστερό μαστο "επιθηλιακη υπερπλασια". Είναι ανησυχητικό? Είμαι 36 ετών με πυκνους μαστούς. Ευχαριστω

11 specialists answered

  • Η επιθηλιακή υπερπλασία είναι ιστολογική διάγνωση και όχι απεικονιστική

    Σφακιανάκης Ελευθέριος

    Μαστολόγος-Ογκολόγος Χειρουργός Μαστού

    Heraklion

  • Καλησπέρα
    Δεν φθάνει αυτή η πληροφορία για να απαντηθεί με ασφάλεια τοο ερώτημα σας. Πρέπει να εξετασθεί ο μαστός σας και πάντως η επιθηλιακή υπερπλασία δεν μπορεί να είναι μαστογραφικό μόνο εύρημα και αν είναι πραγματικά έτσι πρόκειται για καλοήθεια

    Panopoulos Hristos

    Oncologist

    Platia Mavili

  • Καλησπέρα. Για περισσότερη ασφάλεια θα ηθελα να δω η ιδια την μαστογραφία και τον υπέρηχο και να κανω μια ψηλάφηση μαστών. Επίσης θελουμε έναν υπολογισμό του κληρονομικού ρίσκου (εάν υπαρχει) στην οικογενεια.

    Αυγουστίδου Μαρία

    Oncologist

    Marousi

  • Είναι καλοήθες εύρημα. Κάντε υπέρηχο ξανά σε 6 μήνες και ψηλάφηση τώρα με το γυναικολόγο σας.

    Andrioti Liliana

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Erythraia

  • Καλησπέρα σας, όχι δεν είναι ανησυχητικό αλλά θα πρέπει να συμβουλευτείτε τον γυναικολόγο σας με το πλήρες πόρισμα των εξετάσεων

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Θα χρειαστεί ανοικτή βιοψία

    Papaioannou Stefanos (Deactivated account)

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Ionia

  • Καλησπέρα σας. Η επιθηλιακή υπερπλασία είναι ιστολογικός όρος και δεν μπορούμε να συμπεράνουμε κάτι τέτοιο από το υπερηχογράφημα.

    Kotsifopoulos Nikolaos

    Mastologist

    Chalandri

  • Ο όρος "επιθηλιακή υπερπλασία" είναι μία ατυπική διαταραχή που βλέπουμε σε ένα ιστολογικό και όχι σε υπερηχογραφίκό πόρισμα. Όταν διαγνωσθεί χρειάζεται συγκεκριμένου τύπου αντιμετώπιση. Γι αυτό το λόγο, ότι αναφέρεται σε υπερηγράφημα είναι δύσκολο να εκτιμηθεί αν ισχύει. Καλό θα είναι να δείτε κάποιον ειδικό χειρουργό μαστού για να διευκρυνιστεί γιατί εναφέρεται και αν χρειάζεται κάτι περαιτέρω

    Χατζάκης Εμμανουήλ

    Mastologist

    Psychiko

  • Καλημέρα σας όχι δεν είναι επικίνδυνο καλό θα ήταν όμως να γίνει και μία ελαστογραφία συμπληρωματικά πάλι δηλαδή ένας υπέρηχος πιο εξειδικευμένος

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Είναι ένα μικρό, καλόηθες ογκίδιο , που συνήθως δεν είναι ψηλαφητό με το χέρι αλλά φαίνεται σα μικρή σκίαση στη μαστογραφία ή στο υπερηχογράφημα. Προέρχεται είτε απο τους πόρους (πορογενής – ductal) είτε από τα λόβια (λοβιακή – lobular). Μπορεί να είναι καλοήθης ή άτυπη. Η καλοήθης επιθηλιακή υπερπλασία με το χρόνο μπορεί να γίνει άτυπη επιθηλιακή υπερπλασία. Η πιθανότητα ανάπτυξης καρκίνου από μιά άτυπη επιθηλιακή υπερπλασία είναι 5 φορές μεγαλύτερη. Όλοι οι καρκίνοι του μαστού πέρασαν κάποτε, πριν διαγνωστούν, από τη φάση της υπερπλασίας και εν συνεχεία της ατυπίας. Όμως δεν θα γίνουν όλες οι ατυπίες καρκίνοι του μαστού.Επομενως στα επόμενα... Read more

  • Φυσικά πρέπει να κάνετε MRI μαστογραφία

    Farmakis Dimitrios, MD

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Perea