• Vertigo and dizziness
  • Submitted on 07/05/2023

Καλησπέρα. Έπειτα από απότομη κίνηση στον αυχένα - πλάτη, έχω εδώ και τρεις ημέρες ζαλάδα, κυρίως όταν ξαπλώνω στα πλαγιά ή εάν σηκώνομαι απότομα. Θα μπορούσα να κάνω κάτι; Τι γιατρός χρειάζεται;

5 specialists answered

  • Ωτορινολαρυγγολογο

    Καλπακτσόγλου Ελισσαίος

    Otolaryngologist (ENT)

    Alimos

  • Καλό ειναι να επισκεφτείτε κάποιον ωρλ γιατι ετςι όπως το περιγράφετε πιθανώς πρόκειται για ίλιγγο θέσης που χρειαζεται χειρισμούς ανάταξης. Απο εκει και πέρα ο ωρλ θα σας κατευθύνει σε κάποια άλλη ειδικότητα (εάν χρειαστεί).

    Βαλσαμίδης Κωνσταντίνος

    Otolaryngologist (ENT)

    Thessaloniki

  • Αυτό πιθανότατα είναι καλοήθης ίλιγγος θέσεως και απαιτεί ΩΡΛ εξέταση

    Κιούσης Νικόλαος

    Otolaryngologist (ENT)

    Cholargos

  • Το πρώτο ερώτημα που πρέπει να απαντηθεί είναι εάν το σύμπτωμα της ζάλης που αναφέρετε είναι ίλιγγος. Ο ίλιγγος είναι μια ψεύτικη αίσθηση κίνησης και συνήθως ο ασθενής αισθάνεται να κινείται ή να γυρίζει το δωμάτιο. Άλλες φορές μπορεί να αισθάνεται σαν να βρίσκεται ο ίδιος πάνω σε μια βάρκα ή σαν να πέφτει. Επίσης έχει μεγάλης σημασία η διάρκεια του συμπτώματός σας. Όταν ξεκινάει κρατάει δευτερόλεπτα ή λίγα λεπτά ή διαρκεί περισσότερο; Εάν πρόκειται για ίλιγγο, με τον τρόπο που το περιγράφετε, θα μπορούσε να αφορά σε έναν ίλιγγο θέσης, μια καλοήθη πάθηση που μπορεί αρκετά εύκολα να διαγνωσθεί και να αντιμετωπιστεί χωρίς φαρμακευτική αγωγή. Ο ... Read more

    Χρυσοβιτσιώτης Γεώργιος

    Otolaryngologist (ENT)

    Marousi

  • Πρέπει να σας εξετάσει Ωτορινολαρυγγολόγος για να δει τί φταίει και να σας χορηγήσει την κατάλληλη θεραπεία

    Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Pagrati